Laguna Orbetello, Monni: “Fdi dikkat dağıtma manevrası deniyor, ama bizim sözlere değil paraya ihtiyacımız var”

Undertaker

New member
“Sayın Rossi, Orbetello lagününü ziyaret etmekte haklı. Umarım kendisini bilgilendirmek ve basına anlattıklarından çok farklı olan şeylerin nasıl olduğunu anlamak için fırsatı değerlendirir”, Toskana çevre bölge meclisi üyesi Monia Monni, Fratelli d'Italia'nın yardımcısı Fabrizio Rossi'nin lagüne yapacağı ziyaret duyurusu hakkında yorum yaptı. “Medyadaki son çıkışı – meclis üyesi ekliyor – Fratelli d'Italia'nın gerçeklikten dikkat dağıtmaya yönelik bir operasyona nasıl giriştiğinin açık bir göstergesi. Ancak burada sözlere ve polemiklere gerek yok, ihtiyaç duyulan şey hükümetin iklim krizinin lagün üzerindeki etkilerini azaltmak için gerekli parayı koyması”.

Meclis Üyesi Monni durumu değerlendirerek devam ediyor: “Rossi'ye, yosun biyokütlesinin toplanması ve tortuların yeniden süspanse edilmesi, hidrolik devridaim sistemlerinin yönetimi, araç, sistem ve ekipmanların bakımı dahil olmak üzere hizmet sözleşmesinin hiçbir zaman kesintiye uğramadığını ve Toskana Bölgesi'nin 2013'ten bugüne kadar her zaman, Toskana Bölgesi ve Orbetello Belediyesi tarafından imzalanan Anlaşma uyarınca, yıllık yaklaşık 1 milyon avroluk kendi kaynaklarıyla finanse ettiğini hatırlatarak yardımcı olmak istiyorum. Lagünde suyun devridaimine yardımcı olan iç kanallar oluşturmak için müdahale etmek için Hükümetin desteğine ihtiyaç var. Mali yardım ve sadece bununla sınırlı değil, diğer şeylerin yanı sıra, yeniden çevreleme prosedürünün devam ettiği bir SIN'de çalışmamız gerektiği göz önüne alındığında. Bunun yerine, çoğunluktaki bazı parlamenterlerin dikkati başka yöne çekmeye çalışan polemik girişimlerine rağmen, Hükümet müdahale etmekle ilgilenmiyor gibi görünüyor. Hatta, parti ötesi yasa tasarısını desteklemek için mali teminat bile vermedi Lagün. Para nerede? Bu kararı almak için ne kadar zaman harcamayı planlıyorlar? Rossi, Başbakanı aynı zamanda partisinin sekreteri olan Hükümeti teşvik etmek için ne yapıyor?”

“Komiserlik fonlarıyla ilgili Rossi'nin imalarına – diye devam ediyor meclis üyesi – aynı paranın Komiser tarafından üstlenilen harcama taahhütlerini tamamlamak, hidrolik resirkülasyon için yeni pompalar satın almak, Ansedonia çöp rafı temizleyicisini onarmak ve bakımını yapmak ve Lagün'ün korunması için gerekli diğer birçok altyapı ve bakım müdahalesini karşılamak için harcandığını açıklayarak yanıt veriyorum”. “Sağ taraf tartışma yaratmaya çalışırken, imalarda bulunurken ve ülkenin hükümetinde olmadığını iddia ederken – diye devam ediyor Monni – biz 2013'ten bugüne kadar bu kaynaklarla ilgili alınan tüm kararları Toskana Bölgesi web sitesinde yayınlayacağız çünkü vatandaşların paranın nasıl harcandığını şeffaf bir şekilde bilme hakkı var ve bu yıllarda çalışanlar ve basında sadece birkaç ekstra koltuk daha görmek isteyenler var”.

Monni, sözlerini tamamlamadan önce şunları belirtiyor: “Rossi, Anlaşmanın 6. maddesinin içeriğini hatırlatmakta haklıdır, ancak kendisine, bahsettiği tüm bu faaliyetlerin, örneğin 150.000 avro değerindeki yosunların bertarafının, tamamen bölgesel kaynaklarla karşılandığını bildiriyorum”.

“Sayın – diye ekliyor – ayrıca Bölgenin Belediye ile ilişkilerinden de uzaklaşmıştı, kendisini temsilcileriyle görüşmeye davet ediyorum. Orbetello Belediyesini yalnız bırakmadık ve bunu yapmayı da düşünmüyoruz. Acil bir durumda siyasi renk yoktur ve tereddüt veya dolambaçlı yol yoktur: Başımızı eğerek vatandaşların ve bölgenin çıkarları için bir el uzatırız. Bu nedenle, Başkan yakında bölgesel olağanüstü hal ilanını imzalayacak, Belediyeye balık toplama ve bertaraf etme masrafları için mali destek sağlayacağız ve ofislere balıkçılara ve etkilenen diğer ekonomik faaliyetlere 600.000 avroluk bölgesel kaynakla yardım etmek için bir yasa tasarısı hazırlama yetkisi verdik. Ayrıca, lagün çevresinde gelişen aileleri daha güçlü bir şekilde destekleyebilmek için ulusal bir felaket hali talep edeceğiz ve bu konuda Rossi'nin desteğini ve bu temel ihtiyacın tanınması için çalışmasını bekliyorum”.

Meclis üyesi şu sonuca varıyor: “Lagün, döngüsel olarak içinde bulunduğu ve iklim değişikliğiyle daha da kötüleşen acıyı hafifletmek için muazzam kaynaklara ihtiyaç duyan kırılgan bir ekosistemdir. Hükümetin güçlü desteği olmadan ihtiyaç duyulan olağanüstü yanıtları sunabilmek düşünülemez. Bölgeyle tam bir sinerji içinde Lagün'e azami bağlılığı sağlamaya devam edeceğiz, ancak bugün tartışma yaratan ve sorumluluğu dağıtanlar bunun yerine kollarını sıvayıp bir el vermeli”.