Virginia Woolf, ama çok sesli, duyusal bir bale yap

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Woolf'un bir eserini uyarlamak istedi çünkü Woolf formlarla deneyler yapıyordu ve müzik ve dansla ilgileniyordu. Bir “Bayan” hakkında konuştuktan sonra. Dalloway balesini düşündükten sonra aklına daha geniş bir fikir geldi: Parodik, cinsiyet ayrımı gözetmeyen kurgusal bir biyografi olan “Orlando”yu ve balenin seyrini mersiyeli bir şekilde araştıran, kolektif hikaye anlatımında bir deney olan “The Waves”i temel alan bir üçlü. hayatın izleri. McGregor, Max Richter'in orijinal müziklerini kullanarak Woolf'un biyografisini ve akıl hastalığını da dokudu, onun hayatı ve karakterleri arasındaki sınırları bulanıklaştırdı ve onun intiharı etrafında üçüncü bir perde inşa etti.

“Woolf Works” 2015'te ilk gösterimini yaptığında Judith Mackrell Guardian'da şöyle yazmıştı: “Hırslarının derinliği ve kapsamı ve hafıza, delilik ve zaman üzerine derin düşünceleriyle, hem McGregor'u hem de üç perdelik bale konseptini alıyor. – cesur bir yolda ve tamamen heyecan verici yeni bir seviyede.”

İlk perde, “Şimdi Ben, Sonra Ben”, üç perde arasında en geleneksel olanıdır. Woolf'un sesinin hayatta kalan tek ses kaydıyla başlıyor ve “Mrs. Dalloway”de baş karakter ve kocası Richard'ın yanı sıra savaş travması yaşayan asker Septimus gibi roller yer alıyor. Ancak bazen kadın kahramanın Clarissa Dalloway mi yoksa Woolf'un kendisi mi olduğu belli olmuyor; Richard Woolf'un kocasının Leonard olup olmadığı; ya da dans ettiği kadının Sally mi yoksa Woolf'un arkadaşı ve sevgilisi Vita Sackville-West mi olduğu.

Sırada “Orlando”yu ve onun yüzlerce yıllık tarih boyunca nefes kesen yolculuğunu çağrıştıran “Becomings” var. Üç perdeden bu, atletik, hiper-uzamış vücutların odanın içinde uçuştuğu en tanınabilir McGregor gösterisidir. “Romanı camdan, bilgi kırıntılarından, fikirlerden ve cinsiyet kimliğinden ibaretmiş gibi ele alan ve vücutta gerçekten de kitabın tutkusu ve icadıyla eşleşen bir ustalık bulan bir şey yapmak istedim” dedi.