Uzun Covid’im mi var yoksa gerçekten hasta mıyım?

Mezopotamya

New member
Aslında nasıl başladı? Tatilimden önce zaten yorgun hissetmedim mi? artık bilmiyorum. Ama aslında bütün yaz boyunca formdaydım. Soğuk algınlığı yok, baş ağrısı yok, her şey yolundaydı. Sigarayı bıraktığımdan beri nadiren hastalanıyorum. Pandemiyi neredeyse soğuk algınlığı olmadan atlattım, çok dışarıdaydım, hiç otobüs veya trenle seyahat etmedim, bisikletle seyahat ettim. Ben merkezde yaşıyorum o yüzden sorun olmadı.

Sonra, Corona aslında artık o kadar büyük bir sorun olmadığında Corona vardı. Aşı oldum, sonra takviye aldım ve takviyenin tam etkisini göstermesinden önceki son gün hastalandım. Fena değildi, üşüttüm ve bazen üşümek güzeldir. Rahatlamaya, uzanmaya ve başka türlü asla izlemeyeceğiniz filmleri veya dizileri izlemeye zorlanıyorsunuz. Hayvan filmleri veya Murder Is Her Hobby’nin yeniden gösterimleri.

“Paradenti? Mi scusi, che tipo di paradenti?”

Corona olduğumu bilmeseydim fark etmezdim. Herhangi bir ortalama soğuk algınlığı gibiydi. On gün sonra tekrar tamamen sağlıklıydım, benim için bu kadar. Düşündüm. Daha önce hastalığım yok, herhangi bir risk grubuna ait değildim ve başka hiçbir şey beni rahatsız etmiyordu. Corona konusunu bitirmiştim. Görüşürüz bebeğim!

Sonra sonbaharda üç yılın ilk büyük tatili. Gerçekten bir uçuş, büyük bagaj ve saat dörtte ilk kokteylle. Bununla birlikte, sonbahar her zaman sağlığım için sallantılı bir adaydır, garip yaz sonları sağlığımı etkiler, havaya karşı çok hassasım ve bunu özellikle yılın bu zamanında hissediyorum. Işığı ve son sıcak günleri seviyorum ama sonbahar ve ben artık arkadaş olmayacağız.

Napoli’ye uçtuk ve kaçış yoktu, sosyal mesafe yoktu ve maske zorunluluğu yoktu. Yüz maskesi yok: “Paradenti? Mi scusi, che tipo di paradenti?” Napoli’de yağmur yağıyordu, ıslandık ve kuruduk. O kadar şiddetli yağıyordu ki hiçbir şemsiye koruma sağlamıyordu. Eskisinden daha fazla ıslandık ve bir buçuk hafta sonra ikimiz de düzdük, kocam ve ben. güzel Napoliten hayatı kasıp kavurdu, tatilimizin sonuna doğru içimizde nefes nefese kaldık ve öksürdük.Berlin’e döndüğümüzde bile korona testi negatif çıktı.

Soğuk algınlığım kötüleşti, kocam sağlıklıydı. Sonra ikimiz de pozitiftik. Her şey yeniden başladı, ancak bu sefer ilkinden daha kötüydü. Omicron (Omicron’u hatırlayan var mı?) daha fazla güce sahipti, ben ilk enfekte olduğum zamandan daha az. İki hafta boyunca korkunç bir soğuk algınlığıyla burun buruna geldim ve yavaş yavaş iyileşiyor gibiydim. Bu sefer hayvan filmi yok, ev ofiste sallanıyordum, herkes birdenbire üşüttü, sanki dayanışmadanmış gibi ve test cihazındaki lanet olası pembe çifte çubuktan üç hafta sonra kendimi hala boktan hissederken, bunu şuna indirdim: hava. Sonra neredeyse üç yıldır pamuktan bir yatakta yatan eğitimsiz bağışıklık sistemine. Sonra nihayet kendimi tekrar sertleştirmek için tembelliğim üzerine. Dört hafta yumuşacık hissettikten sonra durumumu görmezden gelmeye başladım.

O kadar da kötü değildim. Hasta olmak için çok iyi. Kendime gerçekten iyi olduğumu söylemem çok kötü. Her zaman hafif bir başım ağrırdı ve her zaman yorgundum. Ama uzun bir şekerlemeyle savaşabileceğiniz yorgunluk değildi. Sessiz bir hafta sonu veya diyet takviyeleri ile bile. Yarı dolu bir pil gibi sıfırdan tükenmiştim. Yarısı boş daha çok buna benziyor.

Kardiyolog randevusu almak bir şans eseriydi

Bu durumu bilmiyordum. Bu yüzden, ikinci enfeksiyonumun ilk pozitif testinden on hafta sonra, yıl sonuna kadar onu görmezden geldim. Yılın başlarında bir doğum günü partisine gittiğimde kendimi iyi hissetmediğim gerçeğini de görmezden geldim. Evde kalmayı, Netflix & Chill’i, dinlenmeyi ve daha fazla enerji beklemeyi tercih ederim. Ama bu böyle devam edemeyeceği için dışarı çıktım.

Dışarı çıktım ve eve son gelen ben oldum. Büyükannem derdi ki: bir kumsal obüsü kadar dolu. Artık bunu söylemiyorsun ama öyle hissettirdi. Hafta sonunun geri kalanında vahşi yaşam filmleri izledim. Şey, kusmadığım zaman.

Garip bir semptom olmasaydı bunların hiçbiri bu kadar kötü olmayacaktı: Kalbimin atışını her zaman duyabiliyordum. Kulak zarımın arkasında, bazen bir tarafta, bazen diğer tarafta, çoğunlukla iki tarafta. Yüksek, ürkütücü bir zonklama, yatakta yatıp uyuyamadığınızda duyacağınız türden değil. Bu bir tatbikat değil, acil bir durum diyen türden. Artık sadece bitkin değildim, artık bitkindim ve çok endişeliydim. Kulağımın arkasında zonklayan uğultu durmuyordu. Bir hafta sonra ayakları yere basan ve heyecansız bir adam olan kulak doktoruma gittim. “Kulak kiri,” dedi, kulaklarımı yıkayarak. Zonklama geçmeseydi endişelenirdim, dedi sakince ve beni eve gönderdi.

Vurma durdu ve beni uyanık tuttu, korkutucu bir ses, bazen bir tarafta, bazen diğer tarafta, bazen de kulak zarımın arkasında her iki tarafta. Sabah gitmişti, kalkar kalkmaz geri gelmişti. Kalbim hızla atıyordu, aynı zamanda kendimi zayıf hissediyordum. Doktorum beni bir kardiyoloğa yönlendirdi. Ona Uzun Covid olup olmadığımı sordum. Kaçtı, olabilirdi ama aynı zamanda kış ve karanlık, hepimiz çok yorulduk, dedi ve gözlerimin içine baktı. Bekleyin ve kardiyoloğun zonklama sesi hakkında ne dediğini görün, bu zaten normal değil.

Kardiyologdan randevu almak bir şans eseriydi, bir hasta iptal etmişti, yoksa yer azdı ve bekleme süreleri uzundu. Ama sadece bir hafta sonra birçok insanla birlikte bir bekleme odasında oturuyordum. Doktor çok iyiydi. Korona kurbanı olup olmadığımı doğrulamak istemedi, ancak tansiyonum çok yüksekti, muhtemelen kulaklarımda çınlamanın nedeni bu: 155’e 105, stres EKG’sinden önce, ayrıca sonrasında ve ayrıca 24 saat boyunca uzun süreli ölçüm, şişirme sırasında ve her 15 dakikada bir manşet ölçümü. Evet, bunun Corona ile ilgili olabileceğini söyledi. Ama prensipte bu semptomları her enfeksiyondan sonra geliştirebilirsin, diye dikkatlice açıkladı. Ayrıca yaş da olabilir, dedi gülümseyerek. Çok teşekkürler!

Bu dört hafta önceydi, şimdi daha iyiyim, ikinci korona enfeksiyonumdan dört aydan fazla bir süre sonra. Hala yüksek tansiyonum var ama kulaklarımdaki çınlama büyük ölçüde kayboldu, ancak ara sıra düzgün nefes alamadığım hissine kapılıyorum, bunun da yüksek tansiyonun bir yan etkisi olduğunu okudum. Ancak, başka bir korona enfeksiyonundan kaçınmak istiyorum.