Tel Aviv, Berlin’in kardeş şehri mi olacak? Elbette ahlaki kaygılar olacak!

Mezopotamya

New member
Ev
Berlin
Tel Aviv, Berlin’in kardeş şehri mi olacak? Elbette ahlaki kaygılar olacak!

Sahil, incir ağaçları, e-skuterler: Tel Aviv, CDU ile SPD arasındaki koalisyon anlaşmasında ortak şehir olarak öneriliyor. Yazarımız memnun. Bir sütun.

Anya Reich

Yazarımız üç yıldır yine Berlin'de yaşıyor ama sık sık Tel Aviv'i düşünüyor.

Yazarımız üç yıldır yine Berlin’de yaşıyor ama sık sık Tel Aviv’i düşünüyor.PantherMedia/Imago

Arkada, 124. sayfada, Berlin koalisyon anlaşmasının kısa bir cümlesi ama onu dondurucu bir nisan gününde Berlin’de okumak kalbimin biraz daha hızlı atmasına neden oldu. “Tel Aviv ile yeni bir şehir ortaklığı için çabalıyoruz” diyor.

Tel Aviv! İki yıl boyunca start-up metropolünde, deniz kenarındaki eski bir Osmanlı evinde yaşadım, öğle yemeği için Abu Hassan’da humus ve akşamları Manişma yakınlarındaki Yefet Caddesi’nde çipura aldım, kocam ve ben balıkçıya böyle derdik çünkü Bir Arap olan o, bizi her zaman bu İbrani selamıyla karşıladı, sanki biz Almanlar onun kadar bu şehre aitmişiz gibi.

Ma nisch ma? – Tov. bugün Ana Kore? – Mitzujan. – Nasılsın? – Teşekkürler, sorun değil. Ve hatta? – Harika.

Berlin ve Tel Aviv birlikte iyi gidiyor

Sonra İngilizceye geçtik, ancak haftada iki kez Fransız, Kazak ve Ukraynalı göçmenlerle birinci sınıf öğrencisi gibi İbranice çalıştım – zıtlıklar şehri Tel Aviv’de çok sevdiğim ve nefret ettiğim İbranice. Kışın yalnız ve boş olan sahilde, yazın dev denizanası ve plastik bardaklara rastladım.

İsrail, Polonya, ABD: Mahkemeleri hizaya getirenler hemen pişman olabilir

İsrail, Polonya, ABD: Mahkemeleri hizaya getirenler hemen pişman olabilir
  • hisseler
Günün sonunda en lezzetli incirlerin ve nanelerin buketlere bağlandığı pazarlarda, iki tarafın da kaybettiği bir savaşa benziyordu. Dünyanın en güzel bisiklet yolunda, tam sahil şeridinde, her an bir e-scooter tarafından ezilmeyi bekliyordum. Şehrin aniden harika bir şekilde boş ve sessiz olduğu Yahudi bayramları dışında, trafik genel olarak bir küstahlıktı.

Üç yıldır yine Berlin’de yaşıyorum, ancak sık sık Tel Aviv’i düşünüyorum, özellikle de şimdi Netanyahu, Yüksek Mahkeme’nin siyasi kararları tersine çevirme yetkisini elinden almak için yasayı değiştirmek istediğinde, kendi kafasını çıkarmaya çalışırken ilmik Ön sıralarda Tel Avivliler olmak üzere on binlerce insan her zamankinden daha öfkeli ve kararlı bir şekilde sokaklara döküldü.

Tel Aviv’de neredeyse hiç Netanyahu seçmeniyle karşılaşmadım. Genç, sol görüşlü bir şehir. Bu, solcu pozisyonları karşılayamayan ailelerin ve göçmenlerin yaşadığı merkezlerinden uzaklaştıkça değişiyor. Tıpkı Berlin’de olduğu gibi. Şehirler birbirine uyuyor, birçok Berlinli ve Tel Avivli bunu uzun zamandır kabul ediyor.

Alman ahlakı, Alman vicdanı

Easyjet makineleri bazen bir otobüs servisini, Cuma günü oraya uçan ve Pazar günü tekrar dönen hafif bagajlı insanları anımsatır. Tel Avivliler Berlin’i övüyor. Ve Tel Aviv’den Berlinliler. Hiç orada olmayanlar hariç. Çünkü İsrail’in işgal politikasına karşılar ve Netanyahu’nun haklı olduğunu düşünüyorlar.

Geçenlerde bir tanıdığım bana İsrail’e gitmeyi çok istediğini ama bunu vicdanıyla bağdaştıramadığını söyledi. Ve muhtemelen, şehir eşleştirme konusunda yine ahlaki kaygılar olacaktır. Moral ve endişeler söz konusu olduğunda, Almanların İsraillilerden çok daha üstün olduğu iyi biliniyor.

Tanıdıklarıma çok çeşitli ülkelerden bahsettim, siyaset sizin fikirlerinize uymadığı için artık hepsine gidemezsiniz. Ve Holokost’tan sağ kurtulanların çocuklarının, torunlarının ve torunlarının torunlarının, akrabalarının kaçmak zorunda kaldığı veya imha kamplarına sürüldüğü şehre geri dönmesini oldukça şaşırtıcı bulduğumu söyledi.

Şehir eşleştirmenin iyi bir fikir olduğunu düşünüyorum. Arap balıkçımın dediği gibi “Mitzujan”.