Şehir, nehir ve “Gönisch”: Dresden ziyareti

Mezopotamya

New member
Anna Mateur ve ben ikimiz de Sakson’umuzu açıyoruz, çünkü sonuçta memleketimiz Dresden ile ilgili olması gerekiyor. Ve kimin önünde numara yapmalıyız? Kollarını iki yana açar ve odaya seslenir: “Kral oradaydı!” Onunla kulağa şöyle geliyor: “Do Gönisch wor do! Gönisch wor do yap!” Dresden’in dünya çapındaki itibarını şekillendiren, böylece şehir merkezinde hala bir at üzerinde yaldızlı olarak görülebilecek olan güçlü August’u kastediyor.

Sonra Dresden hakkında hepsi çok doğru olan üç cümle söylüyor. Birincisi: “Birçokları için Dresden’de kültür Ağustos’ta başlıyor ve ne yazık ki bitiyor.” İkincisi, şehir sadece barok ve porselenden daha fazlasıdır. Üçüncüsü: “Dresden, bazen küçük bir kasaba gibi davranan büyük bir şehir.” Korumanın ve korumanın yaşayanlar için önemli olduğunu ben de hatırlıyorum, evet. Ancak, diyor Anna Mateur, şehrin yeni bir şeye, en çok sevdiği bir şeye, kaosa açıldığı anlar da vardır. “Dresden’in sevdiğim yanı bu,” diyor.

Anna Mateur, muhtemelen Almanya’daki en ünlü Dresdenlilerden biridir. Yakın zamana kadar 46 yaşındaki şarkıcı ve aktris, Berlin’de “Die Bettwurst” müzikalinde başrol oynadı ve Mart ayının sonundan itibaren ” Kaos Keeper” adlı solo programıyla Bar Jeder Vernunft’ta olacak. Her yönden göz alıcı: yüksek sesli, kendinden emin ve her türden müzik stiliyle – country, opera, caz, müzikaller ve rock ‘n’ roll. Sakson ve Yüksek Almanca konuşabiliyor ve Dresden ile Berlin arasındaki bağlantı onun için çoktan bir taş atımı kadar küçüldü. Ama Landwehr Kanalı için Elbe’den ayrılalım mı? Asla.

benden farklı Berlin’deki konuşmanın nedeni de bu: Mateur, 2023’te Dresden’e yapacağım bir ziyareti hazırlamama yardım edebilir, evle bağlantımı biraz kaybettim. İkimiz de bir yıl arayla orada doğduk ve ikimiz de çocukken yeniden bir araya gelmeyi gördük ama ben 18 yaşındayken taşındım ve Elbhangfest veya Striezelmarkt’a yaptığım kısa ziyaretler dışında bir daha geri dönmedim. Lehçem zayıfladı, o kadar zayıfladı ki Asya’da ya da Amsterdam’da tanıştığım Saksonlar neredeyse sitemli bir şekilde şöyle dediler: “Dresdenli olduğunuzu duymuyorsunuz bile.”

Şarkıcı Anna Mateur en çok yakıştığı yer: sahnede. Mart ayının sonunda, her nedenden ötürü barda tekrar görünecek. İmaj Resimleri

“Berlinliler için Dresden, eski bölge başkentleri arasında her zaman bir fenomen olmuştur: GDR döneminde, Prohlis semtinde insanlar olmasına rağmen, Batı televizyonuna erişimi olmayan neredeyse tek yer olarak şüphelenmeyenler vadisi olarak kabul edildi. 1984’te Sat.1 istasyonunun açılışını canlı bir şekilde hatırlayanlar. Bununla birlikte, aynı zamanda, Dresden halkı Polonya ve Çekoslovakya sınır üçgeninin yakınında ve Macaristan’ın Balaton Gölü’ne neredeyse tüm diğer Doğu Almanlardan daha yakın yaşıyordu. Ayrıca Batı Almanya’daki Saksonlar, tüm Doğu Almanlar arasında en iyi tanınanlarıdır.Der Spiegel, “So isser, der Ossi” yazan kapağı bastığında, “So isser, der Dresdener” de diyebilirdi. Metin, Büyük Bahçe’de bir villada yaşıyor ve kesinlikle hâlâ Ossis’in hakkını verdiğini düşünüyor.”

Anna Mateur, lehçeyi bir güç olarak görüyor. “Sadece Yüksek Almanca konuşan insanlar için biraz üzülüyorum” diyor. Kıyafetleri gibi dili de duruma göre uyarlarlardı. Ancak bu, birini hemen lehçelerine veya kıyafetlerine göre yargıladıkları anlamına gelmez. “Dresden’de öğrenebileceğiniz ve öğrenmeniz gereken bir şey,” diyor, “birinin tuhaf giyinmesi veya çirkin bir dövmesi olması, onların kibar olmadığı anlamına gelmez.” Dresden’de hâlâ farklı sosyal sınıfların buluştuğu pek çok yer olduğu için memnun. Bu yerlerden biri de Büyük Bahçe’nin hemen yanındaki açık havuz olan Arnoldbad’dır. “Orada yabancılar Nazilerle, fakirler zenginlerle buluşuyor ve bu hala çalışıyor.”

Etkileşimli harita: Bunlar Doğu Almanya'nın ilçe başkentleriydi

Etkileşimli harita: Bunlar Doğu Almanya’nın ilçe başkentleriydi

Ve bununla, Dresden hakkındaki her konuşmanın özüne iniyor: toplumun bölünmesi. Önce Pegida, sonra aşı karşıtları, şimdi de sözde Putin anlayanları. Her zaman toplumun ana akımına karşı çıkan ve kendine güvenli görünen bir grup vardır, özellikle Dresden’de. AfD’li politikacılar artık şehirde kilit konumlardalar, şimdiden hakim olarak dikkatleri üzerine çektiler ve tam Şubat ayının sonunda Neumarkt’ta Frauenkirche’nin önünde, aşırı sağcı Björn Höcke, Putin’in yalnızca istediği tezini yaymayı başardı. Ukrayna’yı “kurtarmak” için.

Hem Anna Mateur hem de benimle, bu mücadeleler çoktan arkadaşlar ve aile çevrelerine ulaştı. Ama şehrin bu kamuya mal edilmesine karşı kendince mücadele ediyor. Dikkat çeken pankartlarla karşı gösterilere gidiyor. 13 Şubat 1945’te Dresden’deki yangın fırtınasının yıldönümünde kar yağdığında, “Sağa Karşı Kar” yazan bir tabelayı kaldırır. Nezle olduğunda, “sağa anjina” olan birini giyer. Buna “Dada Goliath’a karşı” diyor. “Saçma mizahla hiçbir şey yapamazlar” diyor. “Anlamsızlık onları kızdırır.”

Albümlerinden birinde, Pegida ile karşılaşmaları için bir protesto çağrısı olan mantraya benzeyen bir şarkı kaydetti. Mateur şarkı söylüyor: “Dresdenliler için Dresden, Chemnitz dışarı / Chemnitz Chemnitz için, Leipzig dışarı / Saksonlar için Saksonya, Saarlandlılar dışarı.” Metin giderek daha saçma hale geliyor ve sonunda oldukça mantıklı bir şekilde “Mutti der Mutti, Baba dışarı” ile bitiyor. Her şeyin “doğru yeri” vardır derler ve “bir kardan adamın her zaman üç topu vardır”. Hiçbir şey değişmemeli, sadece bildiğimiz gibi kalırsa.

Daha geçen hafta Dresden, Almanya’daki haberlerde yeniden yer aldı çünkü iki Sakson yazar Frauenkirche’de bir podyumda konuşuyordu. 28 yaşındaki Lukas Rietzschel ve 54 yaşındaki Uwe Tellkamp, ifade özgürlüğü ve hala cezasız kalarak neler söyleyebileceğiniz hakkında konuştu. Konuşma uzlaşmaz bir şekilde sona erdi. İki yazar iklim değişikliği konusunda bile anlaşamadı. Sonunda Tellkamp, her şeye rağmen Dresden’den ayrılmak istemediğini söyledi. “Nefret ettiğim her şey burada.”

Anna Mateur ve ben asla böyle söylemezdik, aşk bunun için çok büyük. Dresden hakkında konuşurken yeterince yer almayan gri alanlar hakkındaki hikayelere çoktan karıştık. Birinin garip bir dövmesi var ve başka yerdeki komşular için bir melek ve her zaman açık bir kulağı var. Ve bu siyasi atıflar… Anna Mateur Sakson dilinde şöyle diyor: “Duydun Maik, şu anda Bundn Hoore gizleniyor.” Ancak bu iki hafta içinde tekrar farklı olabilir. Dresden’de taşa çok az şey sabitlenir ve eğer öyleyse, o zaman çoğunlukla bir mutfak bıçağıyla işlenebilen tereyağı yumuşaklığında kumtaşıdır.

Dresden’deki her şey yağlı kumtaşına oyulmuştur.

Çünkü burası son yıllarda dünya çapında turistlerin gözdesi haline gelen şehir: Zwinger, Schinkelwache, resim galerisi, Semperoper, İtalyan köyü, Hofkirche, Brühlscher Terrasse, Residenzschloss, Augustusbrücke, Fürstenzug ve sanat akademisi ile süslenen Dresden . Bu, diğer şehirlerde kendi başlarına bir cazibe merkezi olacak on iki bina. Dresden’deki Theatreplatz’da, on iki tanesinin tamamı yan yana dizilmiş durumda. Kendi ekseni etrafında bir kez dönen bin yıllık ihtişam. Bazıları Avrupa’da daha güzel bir yer olmadığını söylüyor.

Anna Mateur, ergenlik çağında bile Augustus Köprüsü’nün altındaki bu meydanda oturur ve Amerika’nın Sakson eyaleti “Amiland”dan gelen serserilerin ve turistlerin geçip gitmesini izlerdi. “Nehirde yüzen prezervatifler ve ölü fareler vardı” diyor. Orada Elbe’nin kıyısında oturdu ve flüt çaldı. Daha sonra meydanı geçerek resim galerisinin yanındaki kulübeye giden koridora geçti. “Akustik orada daha iyiydi” diyor ama aynı zamanda daha sık korkup kaçıyordu. Mozart ile başlayıp aynı şarkıda caz ile biten 13 yaşında bir çocuk. Müze görevlileri bunu bir araya getiremedi. “Biri yanıma geldi ve müziğimin resimlerde alarm kurduğunu söyledi.” Anısına gülüyor.

Elbe’de ölü fareler ve prezervatifler yüzüyordu.
Anna Mateur

Ama sizin Dresden’iniz aynı zamanda dünyanın her yerinden sanatçıların rol aldığı bir yer. Elbe kıyısındaki gösteri tiyatrosu, sayısız ülkeden binlerce konukla ilkbaharda Elbhangfest – ve tabii ki 25 yıldır yaz gösteri kabinleri. İkincisini bir şarkıcı ve organizatör olarak şekillendirmeye yardım etti, kendi deyimiyle çok fazla “puf” içeren harika bir kostüm gösterisi. Bu, her nedenden dolayı barda iyi bir akşam gibi sirk hissini yansıtmayı amaçlayan neolojizmlerinden biridir.

Yıl boyunca “Puff”, en iyi Friedrichshain ve Prenzlauer Berg’in kavşağı olarak tanımlanabilecek bir bölge olan Neustadt’ta bulunabilir. Bohem, Doğulu sanatçılarla buluşuyor. Bu kadar telaşa ihtiyaç duymadığınız zamanlar hakkında bir şeyler anlatan barlar günümüze kadar gelebilmiştir. Yine de, Hebedas gibi yerlerin veya tüm Dresdenliler tarafından Ras olarak adlandırılan klasik: Raskolnikoff gibi yerlerin sloganı bu olabilir.

Ras’ta Anna Mateur’un oğlu bir keresinde düştüğü için bir dişini kırmıştı. Hastaneye gitmek için mantısını bırakmak zorunda kaldı. Bugün Ras’ta vegan mantıları var ve harikalar. 1990’larda kum, kapının üzerindeki kırmızı lamba gibi Ras’ın ayırt edici özelliği olan ayak bileği derinliğindeydi. Bu kum artık yıllarla birlikte bir vitrinde küçük bardaklarda şişeleniyor. Böylece ziyaretçiler, 1991’de veya Eylül 2001’de New York’tan bir arkadaşımla bir masada otururken, burada hangi sigara izmaritlerinin durduğunu hala görebilirler, havalı Dresden’i göstermek istedim. Aniden biri içeri girdi ve kulelerin yıkılmasından bahsetti. Bizi dairesine davet etti ve orada saatlerce kaldık.

Ve en sonunda, belki de Dresden’den gerçekten hiç ayrılmadığımı, şehrin neredeyse 26 yıl önce ayrıldığım şehirle aynı olduğunu fark ediyorum. Neredeyse her zaman trenle yaptığım gibi, Dresden’e gittiğimde şunu fark ediyorum: Önce Neustadt tren istasyonu, ardından artık bir peri masalı kafesine dönüşen eski sigara fabrikası Yednize’nin bulunduğu şehir merkezi, ardından bir zamanlar Anna Mateur oturdu ve geçen tekneler için oynadı. Ve son olarak, İtalyan ressam Giovanni Antonio Canal’ın o kadar sık resmettiği manzara ki, bu manzara bugüne kadar “Canaletto manzarası” olarak biliniyor: Elbe, köprü ve Theatreplatz çevresindeki tüm binalar – bir tavuk gibi Frauenkirche ile birlikte şehri, kralların ve kraliçelerin şehrini gözetliyor.