“Sadece travma ameliyatına girmeyin!”

Mezopotamya

New member
Travma cerrahisi ile ilk karşılaştığımda ben de hastaydım. Başka bir bisikletçi bana çarptığında Berlin'in merkezinde bisikletle evime dönüyordum. Düştüm ve serçe parmağım kırıldı.

Acil servisteki üç farklı doktor, ameliyata karar vermeden önce parmağımı düzeltmeye çalıştı ama başarısız oldu. Ameliyat sırasında uyanık kaldım ama kolum uyuşmuştu. El cerrahıyla konuştum, bana çocukluğundan beri inşaat işçisi ya da travma cerrahı olmak istediğini söyledi. Kemik parçalarını bir arada tutmak için parmağıma iki tel soktu. Birkaç hafta sonra telleri aldırmak için döndüğümde doktor bana ne iş yaptığımı sordu.

Durum bu kadar kötüyse neden doktor olarak çalışıyorsun?

Tıp fakültesinin altıncı döneminde olduğumu söyledim. “Altıncı mı? Vazgeçmek için çok geç değil.”

Şaşkındım. “Madem bu kadar kötüyse neden doktor olarak çalışıyorsun?” Diye sordum.

Sanki daha önce bu soruyu hiç sormamış gibi bana baktı. “Meslektaşlar iyi insanlar” dedi kararsızca.

Şimdi, üç yıl sonra, bu sefer stajyerlik yılımda öğrenci olarak tekrar travma ameliyatı geçirdim. İlk gün doktorlar bana daha sonra hangi yöne gitmek istediğimi sordular. Cerrahi bir şey yapmayı hayal edebildiğimi söyledim. Bazıları mutluydu, bazıları ise şüpheci görünüyordu. Kıdemli bir doktor şöyle dedi: “Uro, gyn veya KBB yapın.” Yerleşebileceğiniz, iyi para kazanabileceğiniz ve ailenize zaman ayırabileceğiniz “küçük bir alan”. “Travma ameliyatına gitmeyin.”

Hayal kırıklığına uğramıştım. Neden biri bana bir zamanlar kendisinin yapmaya karar verdiği bir şeyi yapmamamı tavsiye ediyordu? Cerrahlar kariyer seçimlerinden memnun değiller mi?

Stajımın ilk birkaç gününden sonra “evet” diye tahmin ederdim. Çoğu zaman mutsuzdum, kendimi yersiz hissediyordum ve personelin şakalarını anlayamıyordum. Ameliyathanede bir asistan benden “var olma hakkım” olsun diye battaniyeyi tutmamı istedi. Kendimi bir cerrahla tanıştırdığımda, başını kaldırmadan “biliyorum” dedi ve uzaklaştı. Üst üste iki soruyu yanlış cevaplamam üzerine başka bir doktor hiçbir fikrim olmadığını söyledi. Hepsini kişisel olarak aldım.

Stres, zaman baskısı, sert ses tonu

Travma cerrahisi acil vakaların tedavisini içerir. İş, stres ve zaman baskısı ile karakterize edilir. Her travma farklıdır, her cerrah farklı yaklaşır, herkes kendi yönteminin en iyi olduğunu düşünür. Ses tonu hızla sertleşiyor ve atmosfer gerginleşiyor. Ama sonunda kemik tekrar mükemmel şekline kavuştu ve bununla birlikte ruh hali de şöyle oldu: “Gerçekten aferin, hey.”

Gözlemlediğim cerrahların çoğu hayal kırıklıklarını gizlemiyor. Veya başarıları. Öfkelerini ameliyathanede bırakıp, gururlarını da yanlarında evlerine götürüyorlar.

Birkaç hafta sonra ben de küçük başarılar elde ettim: Düğüm attığım veya diktiğim için övgü, koğuştaki yardım için teşekkürler. Sonunda ayak bileğimden bir plaka çıkardım. Bana karşı ses tonu değişti ya da bana öyle geldi. İş eğlenceliydi.

Ancak doktorlar yine de bana “küçük bir uzmanlık alanına” girmemi tavsiye etti. Bazen bunun sadece bir söz olduğunu düşünüyorum. Gerçekte cerrahlar işlerini severler. Acil durumlar, stres, ameliyat sonrası başarı. Uyuşturucu gibi.

Son haftamda kıdemli bir doktorla ameliyathanedeydim. “Başka bir şey yapsan daha iyi olur, küçük bir şey” diye tavsiyede bulundu bana. Benimle ilk isimle anlaştığı için ona karşılık verdim.

“Mümkün olsa yine yapar mıydın?” Diye sordum.

Işıldadı: “Evet, daha iyi bir şey hayal edemiyorum.”

Mascha Osang ve Leon-Alexander Regin, Berlin'deki tıp öğrencileri olarak sırayla günlük yaşamlarını aktarıyorlar. Sütunlar iki haftada bir görünür.