Neden bisikletimin çalındığına sevindim

Mezopotamya

New member
Ev
Berlin
Berlin’de bisiklet sürmek: Neden bisikletimin çalındığına sevindim

Yazarımız, Berlin’i bisikletiyle gezmeyi çok isterdi ama denediğinde her zaman pişman olur. Sonra bir gün bisikleti ortadan kayboldu. Bir ikilemi çözme hakkında.

Maria Haussler

04/07/2023 | 04/07/2023 – 20:45 tarihinde güncellendi

Bazen bisikletler kışın ortadan kaybolur.  Neyse ki.

Bazen bisikletler kışın ortadan kaybolur. Neyse ki.imago görselleri

Bisikletim bu kış merdiven boşluğundan kayboldu. Belki de geçen sonbahar ya da yazdan beri kayıptır, kim bilir. Kızmak yerine rahatladım ve biraz coşkuluydum. Sadece bisiklete binme seçeneğini düşünmek oldukça rahatsız ediciydi: Ya bu kadar tembel olduğum için kendimden mutsuzum. Ya da pedal çevirirken inliyorum ve bunu kendime bir daha asla yapmayacağıma yemin ediyorum.

Bu muhtemelen bu bisikletin ilk çalınışı değil. Dağınık saçlı ve köpek gözlü bir adam bunu bana sokakta 60 Euro’ya teklif etti. Dar lastikleri olan hafif bir bisikletti. Muhtemelen bir yarış bisikleti bile, bu tür teknik detaylara ilgim sınırlıdır. İçimde bir şey o zamanlar bile direndi, ama arkadaşlarımın beni bisiklete binmek eğlenceli değilse bunun bisikletin suçu olduğuna ikna etmesine izin verdim. Yaklaşık on sürüşten sonra şunu söyleyebilirim: Bu deneyimi paylaşmıyorum.

Ama hey, gerçekten öyle demek istemedim. Kapsamlı araştırmalardan sonra U kilidine karar verdim ve bahçede bisiklet hırsızlığı olduğunu duyduğum için bisikleti merdiven boşluğuna koydum. Birisi müdahale edip park etmiş olabilir. Yoksa birine ödünç mü verdim? bilmiyorum. Umarım bir daha ortaya çıkmaz.

Ah, keşke bir bisikletçi olsaydım!

Bisiklete binmek gerçekten çok rahat. En azından Berlin’de yaşadığımdan beri – eyerde olmadığım zamanlarda – çokça düşündüğüm şey bu. Patikalar veya sapmalar yoktur. Böylece trende oturup akıllı telefonuma bakmak yerine şehri daha iyi tanıyabilirdim. Ama ilk metreleri sürer sürmez pişmanım. Son yıllarda bu hatayı giderek daha düzensiz bir şekilde yapıyorum. “Maalesef lastiğim patladı” bahanem buydu. Tehlike, arkadaşların sana acıması ve bisikleti tamir etmesidir. Şimdi sadece “Bisiklete binmekten nefret ediyorum” diyorum.

Çevremdeki çoğu insan bunu anlamıyor. Bisiklete binmek iklim dostu, sportif ve tek kelimeyle havalı. Kendi imajımla da iyi giderdi, kabul edeceğim. Ama beni S-Bahn istasyonundan on dakika yürümekten çok daha fazla hayal kırıklığına uğratıyor. Google Haritalar 20 dakikalık sürüş süresi gösteriyorsa, bu benim 45 dakikamı alıyor. Nineler bile beni geçiyor. GPS’e rağmen kaybolmayı da seviyorum. Geç kalmak pek bana göre değil ama kendi kas gücünüze bağlıyken varış zamanına karar vermek zor.

Bir yaya olarak bisikletlilere gıcık oluyorum. Özellikle hızlı sürdüklerinde. Muhtemelen saf kıskançlık. Ama aynı zamanda çok tehlikeli. Özellikle bisikletçiler için. Berlin polisi, Çarşamba sabahı Alexanderplatz’ta kırmızı trafik ışıklarından geçen 33 bisikletçiyi üç saat içinde durdurduklarını tweetledi. Bisiklet yollarının yanında her an kapıyı açabilecek park edilmiş arabalar var. Sonnenallee’de bisiklet yolu yoktur ve ara sokaklar o kadar dardır ki arabalar öngörülen mesafeyi koruyamaz. Yine de bisiklete binmeden önce Berlin’in daha iyi bisiklet yolları inşa etmesini beklemek muhtemelen daha iyidir. En azından.

Bu sabah 3 saat içinde yaklaşan 33 bisikletçiyi göz önünde bulundurursanız #Alexanderplatz kırmızı
🚦
üzerinde sürüş tahmin ederdi …
Bizim #A57 bugün oradaydı
^ tsm pic.twitter.com/pzm3Pe6tNg

— Berlin Polisi (@policeberlin) 4 Nisan 2023
Nasıl bisiklet düşmanı oldum

Frankfurter Allee gibi uzun caddelerin yanındaki daha güvenli seçeneklere bisiklet yolları diyorum. Bisiklet yolu her zamanki gibi dar ama iki şeritli olduğu hissine kapılıyorum. Benim şeridimde neredeyse hiç kimse araç kullanmıyor, hızcılar ise sol tarafta durmadan koşuyor. Tamam, aslında diğer herkes de. Bunu yaparak bisiklet travmamı yeniden canlandırıyorlar – üzgünüm, daha iyi bir terim düşünemiyorum. Demek istediğim, olumsuz duygular geri geliyor.

İzcilerin hep en altındaydım. Yaz gezilerinde bagajla günde 60 kilometreye kadar çıktık. Bu benim için çok fazlaydı. Bir keresinde bir arkadaşımla yarıştığım için hastaneye kaldırıldım ve bayıldım. Başka bir zaman yokuşta vazgeçtim. Son gücüm de tükendi, daha fazla ilerleyemedim. Diğerleri bagajımın bir kısmını benden aldı. O andan itibaren aniden ayağa kalktım, bu bir mucize gibi geldi. Ertesi gün yine tam kilo ile. Ancak kızgınlık kaldı.

Bu yüzden her gün işe bisikletle gitmeye karar verdiğimde tamamen eğitimsizdim. Üç gün sonra doydum. Zaten Alexanderplatz’ta sahip olduğum gibi harika bisikletleri kilitlememelisin – aksi halde çalınacaklar.