Müzikçi Semiha Yankı’ya ‘kasten sıradan yaralama’dan ceza

Morgoth

New member
İzmir’in Çeşme ilçesinde, ‘Anıl Petek’ ismiyle tanınan trans müzikçi Anıl Şişman’ı darbedip, tehdit ve hakaretlerde bulunduğu teziyle yargılanan müzikçi Semiha Yankı’ya ‘kasten sıradan yaralama hatası’ndan 75 gün mahpus cezası verildi. Birebir suçlamalarla yargılanan Anıl Şişman hakkında da birebir ceza verildi.

Çeşme 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 8 Mart’taki 2’nci duruşmasında karar çıktı. Duruşmaya sanıklar katılmazken, avukatlar yer aldı. Karar açıklanırken, ortada tehdit ve hakarete ait somut kanıt olmadığı nedeni öne sürülerek Semiha Yankı’ya beraat verildi. ‘Kasten sıradan yaralama’ hatasından ise evvel 120 gün mahpus cezasına çarptırıldı. Ceza, ‘haksız tahrik’ ve ‘iyi hal’den 75 güne indirildi. Yankı’nın bu cezası da günlüğü 20 liradan paraya çevrilip, bin 500 lira ödemesine hükmedildi. Son olarak kararın açıklanması ise geri bırakıldı.

Şişman’ın avukatı Ayşe Esra Ünlü Polat, Yankı’ya verilen cezayı az bulup, sonucu istinaf mahkemesine taşıdı. (DHA)

NE OLMUŞTU?

Anıl Petek ismiyle tanınan trans müzikçi Anıl Şişman, 22 Nisan’da müzikçi Semiha Yankı tarafınca darbedilip, hakarete uğradığını argüman ederek avukatı Esra Ünlü Polat aracılığıyla savcılığa kabahat duyurusunda bulundu. Yankı da kendisini yaraladığı ve hakaret ettiği nedeni öne sürülerek Anıl Şişman hakkında kabahat duyurusunda bulundu. Olayla ilgili soruşturmasını tamamlayan Çeşme Cumhuriyet Başsavcılığı, müzikçi Semiha Yankı hakkında ‘hakaret’, ‘tehdit’ ve ‘sıradan yaralama’ kabahatlerinden 5 yıl mahpus, trans müzikçi Anıl Şişman için ise ‘sıradan yaralama’ cürmünden 1 yıla kadar mahpus istemiyle iddianame hazırladı.

Çeşme 1’inci Asliye Ceza Mahkemesi tarafınca kabul edilen iddianamede Anıl Şişman ve Semiha Yankı’nın savunmalarına yer verildi. Şişman’ın 10 yıldır tanıdığı Yankı ile ortalarının son vakit içinderda bozuk olduğunu ve konuşmadıklarını söylemiş olduği açıklandı.

‘BEN SEMİHA YANKI’YIM, SENİ BURADA YAŞATMAM DEDİ’

Semiha Yankı’nın olay günü cinsel kimliği niçiniyle tehdit ve hakaretlerde bulunduğunu ileri süren Şişman’ın sözünde, “Olay günü Çeşme PTT önünde yürürken Semiha Yankı kullandığı arabayı durdurup, bana hitaben ‘Sen bir dakika buraya gelsene’ diyerek küfretti. Bunun üzerine ‘Abla, saçmalama bu biçimde bir şey yok. Sen niye bahsediyorsun’ diyerek elini öpmek için otomobile gerçek yaklaştım. Yaklaşınca Semiha Yankı sol gözüme hakikat tokat attı. Saçımdan tutup, beni aracın içine çekmeye çalıştı. Kendimi kurtarmak için geriye çekildiğim sırada tişörtüm yırtıldı. Bana bir daha küfürler edip ‘Ben Semiha Yankı’yım, seni burada yaşatmam’ dedi. Kendisinden şikayetçiyim” dediği aktarıldı.

SEMİHA YANKI: GÖĞSÜMDEN YARALANDIM

Semiha Yankı’nın da iddianamede yer alan savcılık sözünde Anıl Şişman ile ortalarının bozuk olduğunu belirterek, kendisini 8 yıldır tanıdığını söylemiş olduği aktarıldı. İddianameye nazaran, Şişman’ın toplumsal medya üzerinden kendisiyle ilgili hakaret içeren görüntüler paylaştığını belirten Yankı, “Olay günü aracımla seyir halindeyken, ‘Sen o lafları kime söylemiş oldun’ dedim. Bana ‘Ay sen niye üzerine alınıyorsun’ diyerek karşılık verdi. O an sol elimi tuttu. Elimi kurtarmaya çalıştım. İki eli ile göğsüme hakikat yapıştı. Göğüs kısmımda faydalanmalar oldu. Kendisinden şikayetçiyim” dediği açıklandı.