Mira Nadon, Şehir Balesi'nde bir defalık dansçı

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Mira Nadon ilk bale dersini aldığında 5 yaşındaydı. Bu, balenin öncüsüydü, bu da onun stüdyoda koşacağı ve belki de bir kelebek gibi kanat çırpmaya çalışacağı anlamına geliyordu. Bu onun için değildi.

Nadon, öğrencilerin 6 yaş gibi erken bir dönemde uygun eğitime başladıklarını öğrendiğinde hiçbir şeyi yarı yarıya yapmadı: “Anneme 'Fena değil' dedim” dedi. “'6 yaşına gelene kadar bekleyeceğim.'”

O zaman bile Nadon aklı başında ve sarsılmazdı. Bugün, henüz 23 yaşında, New York Şehir Balesi'nin baş dansçısı ve çok yönlülüğü, sanatı ve nefes kesici bağlılığıyla onu bir süper kahraman balerin gibi gösterdiği Lincoln Center'daki önemli sezonunun sonuna yaklaşıyor. Bu hafta George Balanchine'in Bir Yaz Gecesi Rüyası'ndaki sevgilisini geri kazanmaya kararlı, reddedilen genç kadın Helena rolüne geri dönüyor. Kanında drama aşkı var ama Nadon'u nadir kılan başka bir şey daha var: mizah.

City Ballet'in ilk Asyalı Amerikalı baş dansçısı Nadon, nesilde bir kez görülen bir dansçıdır. Nadon kendisinin birçok yönünü gösterebilir: gizemli, baştan çıkarıcı, eğlenceli, rahat. Ve romantik zarafetten vahşi güce hızlı geçişlerle sınırlarda yaşıyor. Nadon 2023'ten beri solo dansçı ve hâlâ zor anlar yaşıyor ama işler şimdiden yolunda gitmeye başlıyor: Ayakları daha hassas, partnerleri daha özgüvenli.

Şirketin sanat yönetmeni yardımcısı Wendy Whelan, “Onun büyümesini izlemek harikaydı ve o kadar da uzun zaman önce değildi” dedi. “O hızlı, büyük ve gelişiyor.”

Topluluğun 75. yıl dönümünün sonu olan bu bahar sezonu büyük ölçüde yeni balelere ayrıldı. Alexei Ratmansky ve Pam Tanowitz gibi yaşayan koreografların eserlerinde dans etti ve George Balanchine ve Jerome Robbins'in eserlerinde ilk kez sahneye çıktı. Whelan, “Aralık muhteşemdi” dedi. “Bu seslerin her birinin benzersizliğini ortaya çıkarmayı başardı. Ve bu seslerin her birinin niyetini önemsiyor, dolayısıyla hepsi aynı değil. O sadece dışarı çıkıp harika şeyler yapmıyor. Aslında bu fikir üzerinde çalışıyor.”

En önemli çıkışı 1975'te, Maurice Ravel'in müziğiyle orijinal adı “Tzigane” olan bir Balanchine balesi olan “Errante”yle geldi. Balenin kendisi için bestelendiği Suzanne Farrell, baleyi yönetti ve Nadon'u eğitti. Nadon, “O çok zeki bir kadın ve stüdyoda en iyi şekilde çok kuru ve komik” dedi. “O çok ama çok talepkar. Denediğiniz ve çok çalıştığınız için 'iyi iş' demeyecek. Ama bunu sevdim.”

Bale, gözlerini ve yüzünü ateşli bir şekilde kullanmasının yanı sıra vücudunun esnek kontrolünün gizemli keman solosunu dokurken sahneye derin bir hakimiyetini gösteren Nadon'un beş dakikalık bir solosu ile açılıyor.

Farrell ona solonun yalnız bir deneyim olduğunu söyledi. Nadon, “Sahnede kemancıyla birlikte bunu hissettiğim için heyecanlandığını düşünüyorum” dedi. Nadon, provaların sonuna doğru Farrell'in ona modern bir şekilde değil, “çok stilize, daha eski bir şekilde” hareket etmesini söylediğini söyledi. “Bence onu bu kadar özel bir dünya yapan da bu; benzersiz ve başka bir bale yaklaşımından farklı.”

Ratmansky'nin “Bir Sergiden Resimler” adlı eserinde Nadon heyecan verici görünüyordu; figürlere daha fazla hacim kazandırıyor ve daha uzağa, daha derine ve daha uzuna uzanıyordu; kolları da bacakları kadar akıcı ve etkileyiciydi. Ve 1,73 m boyundaki Nadon'un bacakları var. City Ballet'in yerleşik sanatçısı Ratmansky ile çalışmanın tekniğini geliştirdiğini söyledi, tıpkı Tiler Peck'in geçen sezon Nadon'un “İki Piyano Konçertosu” balesinde dans ederken yaptığı gibi.

Nadon, Ratmansky'nin kibar istekleri hakkında “Çok komik” dedi. “'Bacağını biraz daha dışarı çevirebileceğini mi sanıyorsun?' gibi bir şey söyleyecektir. 'Beşinci darbeyi vurabileceğinizi düşünüyor musunuz?' 'Evet, muhtemelen yapabilirim' diyorum.”

Bu sezon Tanowitz'in iki balesinde rol aldı: “Gustave Le Gray No. 1” ve Nadon'un yalınayak dans solosu ile biten “Law of Mosaics”. Tanowitz, “Sizin üzerinizde dans etmiyor, seyirciyi büyülüyor ve bu onun gücü” dedi. “Sanki kendisinin bu mahrem kısmını bize dahil ediyor.”

Kaç dansçı hafife alınabilir? Ve vahşi? Bu, Nadon'un sahnede ne kadar rahat olduğuyla çok ilgili; bu da, birçok performans fırsatı bulduğu Montclair, California'daki Inland Pacific Bale Akademisi'ndeki eğitiminden geliyor. “Büyümenin gerçekten faydalı olduğunu düşünüyorum,” dedi, “sahnede korkmamak.”

Bu, 2017'de, her yıl düzenlenen yıl sonu öğrenci yetenek gösterisi olan Amerikan Bale Okulu Atölye Performanslarında Balanchine'in “İskoç Senfonisi”nde kadın başrolde dans ettiğinde açıkça görüldü. İzleyicileri inançsız bırakan, korkusuz bir güç ve şefkat dalgasıydı. Şimdi bunu hatırlayınca Nadon güldü. “Bunun üzerinde fazla düşünmedim” dedi, “ve gösteriyi yaptım, sonra herkes beğendi ve ben de şöyle düşündüm: AhSanırım beni hiç performans sergilerken görmedin.”

Nadon, önümüzdeki ay Kennedy Center'da Tchaikovsky'nin seslendirdiği “Jewels”ın son bölümü olan “Diamonds”la ilk kez sahneye çıkacak. “Çaykovski'de bir şeyler var; ruhunuzda hissettiğiniz güç ve heybet” dedi. “O dünyada yaşamaktan ve nasıl bir his olduğunu görmekten heyecan duyuyorum.”

Rol Farrell için biçilmiş kaftandı ve dans performansı Şehir Balesi'nin ayrılmaz bir parçası olarak Nadon'un geleceğine işaret ediyor. Ancak bu noktaya gelmek hiç de kesin değildi. Babası siyaset bilimi profesörü, annesi ise avukattı; filmlerde sıklıkla gösterilen dramatik, karanlık taraf dışında ikisi de bale hakkında pek bir şey bilmiyordu.

Nadon, City Ballet'in eğitim merkezi olan Amerikan Bale Okulu'na kabul edildiğinde, ailesinin onu oraya göndermek istemediğini biliyordu çünkü bu, genç yaşta evden ayrılmak anlamına gelecekti. Kendisine yaz kurslarına katılması için burs teklif eden ve ailesini onu bırakmanın fazlasıyla sorun olmayacağına ikna eden Şehir Balesi'nin eski yöneticisi Darci Kistler'a minnettar.

Nadon, “Annemle babamı seçmelere katılmama izin vermeye ikna etmek bile zordu” dedi. “'Sadece içeri girip giremeyeceğimi görmek istiyorum' dedim ve onlar da 'Gitmiyorsun ama kendi seçmelerine katılabilirsin' dediler.”

Kistler'a şöyle dedi: “'Ah – ailem izin vermiyor ama çok teşekkür ederim.' Darci de şöyle dedi: 'Anneni alabilir misin?' Koridorlarda koştum.”

Bu hemen bir evet değildi, ancak birkaç konuşmadan sonra kabul ettiler. Nadon, “Bu ekstra çaba için ona her zaman minnettar olacağım” dedi. “Annemle babam hâlâ 'Darci için Tanrıya şükür' diyor.”

Nadon'un Şehir Balesi saflarındaki yolculuğu hızlıydı. Kasım 2018'de Corps de Ballet'e katıldı ve 2022'de solistliğe terfi etti. Sadece bir yıl sonra birinci seçildi. Whelan, “Bu konuda çok düşündük; baskı uygulamaya başladığımızda ve ona fırsatlar verdiğimizde hazır olduğundan emin olacağız” dedi. “Bir dansçının başarısız olmasını istemiyoruz. Onları öylece oraya atıp 'Bakalım ne olacak' demek istemiyoruz.”

Ancak Nadon her şeye hazırdı. Neşeli bir omuz silkmeyle “Baş dansçı unvanını almayı düşündüğümde bu bana biraz çılgınca ve yabancı geliyor ama günlük hayatta sadece bale yapıyorum ve sahneye çıkıyorum” dedi. “Sanırım bunun hakkında çok fazla düşünmemeye çalıştım çünkü bunun çok zor olabileceğini ve çok fazla baskı yaratabileceğini düşünüyorum.”

Nadon kendisinin farkındadır. Onun mizacının bir lütuf olduğunun farkına varır. Gösterilerden önce gergin olur ama asla kaygılı olmaz. Ve o orada dans“İşimin en iyi kısmı sahneye çıkıp neler olacağını görmek” dedi. “Vücudumun yaptıklarına neredeyse şaşırmış gibiyim. Seyirciyle aynı anda ne olacağını bulmaya çalışıyorum.”