Klanımız aslında Berlin'e nereden geldi?

Mezopotamya

New member
Kızım beni şaşırttı. Bana “Anna Harmsen'in Gizemi” adında küçük bir kitap verdi. Kendi hazırladığı küçük bir kitap. Bahsettiği kadın büyük büyükannem Anna. Güneydoğu Berlin'deki Harmsen ailesi onun soyundan geliyor. Ama hiçbir zaman ondan daha geriye bakmadık. Anna koruyucu bir ailenin yanında büyüdü. Ve onun kendi çocuğu – benim büyükbabam, 1904 doğumlu – büyükanne ve büyükbabasının kim olduğunu hiçbir zaman tam olarak öğrenemedi.

Anna'yı yalnızca bir kez görmüştüm. Henüz okul öncesi çocuğuydum. Siyahlar giymiş, fare gözlü, küçük, yaşlı bir kadındı. Uzun süredir yaşadığı Bitterfeld'den geldiği bir aile kutlamasındaydı. 1969'da öldü. Büyükbabam, onun kökeni hakkında annesi Anna'nın “küçük yaşta yetim kaldığını ve koruyucu ailesinin evine geldiğini” yazmıştı. Ama nereden? Hepimizi şekillendiren Harmsen ismini Berlin'e kim getirmişti?

Anna Harmsen 1900 civarındaHarmsen

Takma adlarım “Kek Hamster”, “Harmsi”, “İhtiyar İsveçli” idi. Berliner Zeitung'daki ilk günümde Danimarka yerlisi Bo Adam beni kenara çekti ve İskandinav ismimi nereden aldığımı sordu. Bilmiyordum. Berlin'le kesinlikle hiçbir ilgisinin olmadığı, 1969 yapımı, Hamburg'da geçen “Kapitän Harmsen” adlı WeHaberler dizisinden zaten belliydi.

Bir noktada biraz araştırma yapmayı, nüfus dairesine gitmeyi, eski kilise kayıtlarına göz atmayı planladım. Bir emekli olarak zamanım olur diye düşündüm. Ama kendisi de genç bir anne olan ve çalışan büyük kızımın zaten sorunları vardı. Köpenick kayıtlarında büyük-büyük-büyükannesini ve atalarını aramaya başladı. Orada hiçbir şey bulamadı. Ancak aradığını birçok eski belgeyi dijital ortama aktaran ancestry.de şecere web sitesinde buldu. Ayrıca eski Berlin adres defterlerinde de bilgi buldu. Yavaş yavaş daha fazlasını öğrenmeyi başardı.

Bir terzi Jade Bay'den Spree'ye taşınıyor

İşte kısa versiyonu: Büyük büyükannemin adı Anna Elise Margarete Harmsen'di. Anne ve babasının adı Ulrike ve Theodor'du. Elbette başka isimleri de vardı ama onları burada bırakabiliriz. Ulrike Schwefel, 1850'de şu anda Polonya'da bulunan Frankfurt'tan (Oder) çok da uzak olmayan bir yerde doğdu. Theodor Harmsen, 1844 yılında Oldenburg Büyük Dükalığı'nda, Jade Körfezi'ndeki Schweiburg kasabasında doğdu. Anne ve babası – benim büyük-büyük-büyük-büyükannem ve büyükbabam – Friedrich ve Dorothee olarak adlandırılıyordu. Birdenbire neredeyse iki yüzyıl geriye bakabildim. Kızım sayesinde.

Ostbahnhof yakınındaki Fruchtstrasse 60-61 adresindeki evler.  Harmsen'ler 1876'da 61 numarada yaşıyordu. Evler daha sonra yıkıldı.  Bugün Paris Komünü'nün caddesi burada bulunuyor.

Ostbahnhof yakınındaki Fruchtstrasse 60-61 adresindeki evler. Harmsen'ler 1876'da 61 numarada yaşıyordu. Evler daha sonra yıkıldı. Bugün Paris Komünü'nün caddesi burada bulunuyor.Fritz Tiedemann/1952/pastvu.com

Theodor, babası gibi terzi olmayı öğrendi ve sonunda Berlin'e taşındı. Bunun ilk kanıtı 1870'lerde, kendisi de Berlin'e taşınan Anna'nın müstakbel annesi Ulrike ile evlendiğinde ortaya çıkıyor. Bir iş adamı olarak kendi tekstil şirketini kurdu.

Aile sık sık taşınıyordu. Pek çok adres var: Bugünkü Ostbahnhof'un yakınında, Mitte'de, Kreuzberg'de. Ayrıca çoğu genç yaşta ölen çok sayıda çocuğa ait belgeler de mevcut. Anna Harmsen 1884'te doğdu. Ancak ailesi genç yaşta öldü. Ulrike 36, Theodor ise 54 yaşında öldü. Anna, 14 yaşında Köpenick'teki koruyucu ailenin yanına gönderildi. Yani 1898'den beri Köpenickers'ız.

Büyük-büyük-büyükbabam Theodor'un 1876'dan kalma imzası

Büyük-büyük-büyükbabam Theodor'un 1876'dan kalma imzasıHarmsen

Ancak genel olarak şunu söylemek gerekir: Harmsen'ler aslında Wessis'tir, eski Oldenburg Frizyalılarıdır! Berlin'e gelmelerinin üzerinden 150 yıldan biraz fazla zaman geçti. Diğer yerlerde bu onları yerli yapmaz. Berlin'de bu hemen hemen kabul edilebilir.