“Elbette Doğu, Batı’nın icadı değildir”

Mezopotamya

New member
“Doğu: Bir Batı Almanya icadı” kitabı Dirk Oschmann tarafından, Leipzig’den edebiyat profesörü, yayınlandıktan hemen sonra çok satanlar arasına girdi. Ve Doğu Alman kimliği hakkında yeni bir tartışma başlatıyor. hatta var mı? Onu özel yapan nedir? İnsanlar Doğu’dan geldiklerini gizler mi? Bununla gurur duyuyor musun? Berliner Zeitung, Doğu Almanya biyografileri olan kişilerin söz sahibi olmasına izin veriyor. Bugün: Detlev Möller, bilim adamı. Siz de deneyimlerinizi aktarmak ister misiniz? briefe@Haberler adresine gönderilecek mektupları sabırsızlıkla bekliyoruz.

Yazar Dirk Oschmann’dan 20 yaş büyüğüm ve muhtemelen tartışmaya katkıda bulunan Erhard Geißler’den 15 yaş küçüğüm. Bir bilim adamı olarak kariyerimin 20 yılını Doğu Almanya’da ve Federal Cumhuriyet’te, daha doğrusu “katılım alanında”, “yeni ülkelerde” geçirdim. , yeniden birleşmenin kazananı değildi, aynı zamanda GDR’de kaybeden de değildi.

Elbette Doğu, Batı’nın bir icadı değildir – Batı, çocuğuna bakire gibi geldi, ilk başta onunla pek bir şey yapamadı ve bu nedenle neredeyse her şeyi yanlış yaptı. Doğu için geçerli olan şudur: Hiç kimse anne babasını veya doğum yerini seçemez. Bununla birlikte, her ikisi de gelişimi karakterize eder.

1947’de Hamburg’da doğmam gerekiyordu çünkü babam 1945’e kadar gemi zabitiydi ve kariyerine orada devam etmek istiyordu. Bu mümkün olmadı, bu yüzden kayınvalidesinin Kreuzberg’de yaşadığı Berlin’e gitti, Doğu’da (Rusça için) yeni bir öğretmen oldu ve işle ilgili nedenlerle 1949’da ailesiyle birlikte oraya taşındı. SED’e “Bir daha asla savaş” motivasyonuyla katıldı. Ama ne yazık ki Doğu Almanya ya/ya da modeline göre gelişti (Barıştan yanaysanız, Doğu Almanya’dan yanasınız. Ve tam tersi). Maalesef bu kara-beyaz düşünceyi mevcut hükümetimizde giderek daha fazla görüyorum. Antje Vollmer gibi insanlar nadir değildir (“Manifesto”yu 700.000’den fazla kişi imzaladı – ben de), ama ne yazık ki önde gelen siyasi konumlarda bulunmuyorlar.

Batı, tek iyiyi, adil olanı temsil etmeye inanır.

Bugünün perspektifinden, Doğu ile Batı arasındaki temel farkı, birincisinin Sovyet, ikincisinin ise Amerikalı olması olarak görüyorum. İkincisi, sözde kolektif Batı, 1950’lerden beri, gezegenimizdeki tek iyi, adil, en iyi şeyi temsil ettiği inancıyla karakterize edilen bir Amerikancılık (“Batı Zihni”) geliştirdi.

Dünyanın geri kalanının büyük bir kısmı (biz Doğu Almanlar dahil) bunu kibir, her şeyi bilen tavır ve aynı zamanda kibir olarak algılıyor. Hemen söylemek gerekirse: Amerikalılara, Ruslara ve diğer halklara karşı hiçbir şeyim yok. ABD’de yaptığım birçok seyahatte, sevimli “basit” insanlarla ve ayrıca yüksek eğitimli, hoşgörülü ve bazen (yukarıda belirtilen özellikler anlamında) Amerikan karşıtı bilim adamlarıyla tanıştım.

1992’de tamamen yeniden kurulan Cottbus Teknik Üniversitesi’nde 1994’te C4 profesörü (Almanya’daki en yüksek profesörlük) olduğumda, meslektaşlarımın neredeyse yüzde 50’si eski Doğu Almanya vatandaşıydı – hepsi de konularında mükemmeldi. Bu yüksek oran, yeni federal eyaletlerde mutlak bir istisnaydı. Muhtemelen Batılı meslektaşlarımızın çok azı yeniden birleşme olmaksızın profesör olabilirdi, çünkü kalifiye değillerdi, ama mesele sadece profesörlük sayısı meselesiydi. Ancak, zamanla fakültemdeki Batılı meslektaşlarımın yaklaşık üçte birinin yetersiz olduğunu fark ettim.

hibe rekabeti

Yeniden birleşme sırasındaki şansım, çevre araştırmalarında aktif olmam, 1980’den itibaren uluslararası dergilerde yayın yapabilmem, Batı’dan davetler alabilmem, ancak 1989’a kadar gezici bir ekip olamadığım için onları kabul edemememdi. • Berlin Duvarı’nın yıkılmasından sonra Batı Almanya, Hollanda, İtalya, Fransa, İngiltere ve ABD’deki tüm konferans ve ders davetlerini kabul edebildim – Doğu Almanya Bilimler Akademisi bugüne kadar varlığını sürdürdüğü için masrafları karşılanmıştı. 1991’in sonunda ve neredeyse hiç parası yoktu.

1992’de yeni federal eyaletlerde yeni bir tesisin yeni başkanı olduğumda bu durum değişti. Berlin’deki Fraunhofer Atmosferik Çevre Araştırmaları Enstitüsü’nün (Garmisch-Partenkirchen) şubesini ve aynı zamanda atmosfer kimyası bölümünü yönettim. – Bilimler Akademisi’nin tasfiyesinden sonra üniversite dışı yeni araştırma enstitülerinin kurulduğu Adlershof.

On iki yeni enstitünün iki Doğu Alman patronu vardı (biri zaten 60 yaşındaydı ve emekli olmak üzereydi); bugün hala bir Doğu Alman enstitüsü başkanı yok. O sırada enstitümün başkanı güney Almanya’dan geldi. Onun dışında atmosfer araştırmaları alanında çalışan tüm Batı Alman bilim adamlarıyla çok iyi anlaştım, ancak birçoğunun birbiriyle iyi anlaşamadığını kısa sürede öğrendim. Kişisel düşmanlıkla ilgiliydi, ama aynı zamanda finansman için rekabetle de ilgiliydi.

Daha iyi anlamak için, Doğu Almanya’da faaliyet gösteren grupların ilk birkaç yılda özel bir bütçe aldıklarını ve ülke çapındaki destek programlarından mutlaka bir ikramiye aldıklarını belirtmek gerekir. 2002 yılına kadar Alman Araştırma Vakfı’na (DFG) sunduğum tüm proje teklifleri için – en az altı – ama ondan sonra dörtte biri için fon aldım. Artık para potu için herhangi bir özel statü ve zorlu rekabet yoktu. Bu sürekli olarak küçülüyordu çünkü giderek daha fazla bilim adamı bunun için savaşıyordu.

Federal Cumhuriyet’te aktif bir bilim adamı olarak geçirdiğim 20 yılda (2012’den itibaren sadece uzmanlık kitapları yazdım), Doğu Almanya ile olan farklar benim için netleşti. Doğu Almanya’da bir bilim adamı olarak kariyer, devlete sadakate, ama her şeyden önce kişinin kendi performansına bağlıydı. Şansın ya da bağlantıların olması gerekmiyordu. Herkes bir yerlerde iş buldu. Düşük performans gösteren üniversite mezunları da işsiz kalmalarına izin verilmediği için istihdam edildi.

Parti her zaman haklıydı.

Kalıcı bir iş sözleşmesi olmayan Alman bilim adamlarının en büyük dezavantajı, sosyal bağımlılık ve yüzeysel çalışmaya yol açabilen muazzam bir performans stresidir. İkincisi, 1980 gibi erken bir tarihte, güzel ölçüm verileri içeren çok sayıda batılı uzmanlık literatürünü düzenli olarak okuduğumda, ancak yazarların bundan daha fazlasını çıkarabileceklerini keşfettiğimde benim için netleşti. O zamanlar, elbette, Batı’da yeni fonlara başvurabilmek için her şeyin hızlı bir şekilde yayınlamaktan ibaret olduğu ve düşünmek için çok az zaman olduğu hakkında hiçbir fikrim yoktu. O zamanım vardı; ve bazı yazarların verilerinden (Batı’da) birkaç yayın yaptım.

Batı’da bireyciliğin, kariyerciliğin ve rekabetin egemen olduğu klişesi var. Her insan grubunda olduğu gibi Doğu’da da durum böyleydi. Ancak burada belirleyici olan, bir grup içinde yaşayan ve çalışan “kolektifin ruhu” idi. Elbette bu ruh, parti ve hükümet tarafından sosyalist olarak arzu ediliyordu. Bana göre komünizmin aksine sosyalizm aslında iyi bir şeydir, yani sosyal bir toplumdur. Her halükarda Doğu Almanya, Federal Almanya Cumhuriyeti’nden daha sosyaldi. Bunu derinleştirmek, hatta haklı çıkarmak, bu katkının ötesine geçecektir.

Doğu Almanya’nın aptalca ve kötü yanı, “parti her zaman haklıdır” ideolojisinin bugün hala “iyi” olarak kabul edilebilecek her şeyin üzerinde durmasıydı. Farklı bir fikriniz olabilir, ancak bunu herkesin önünde ifade etmemelisiniz. Ne de olsa, çoğu GDR vatandaşı yoldaş değildi ve yoldaşlardan daha fazla özgürlüğe sahipti – Batı Almanların inanmak istemediği bir şey. Bir yoldaştan, yani bir SED üyesinden parti ve hükümetle önceden, tam bir anlaşma bekleniyordu. Aksi takdirde benim gibi “politik olarak olgunlaşmamış” olarak derecelendirildiniz. Bu otomatik olarak hayır veya ertelenmiş bir kariyer anlamına geliyordu.

Evet, partiye 1970 yılında baskı görmeden ama aynı zamanda motive olmadan katıldım. Humboldt Üniversitesi kimya bölümünde başlangıçta tartışmalar oldukça açık ve ilgi çekiciydi; ama bu hızla değişti. En geç 1980’de artık partide olmak istemiyordum. Ancak ayrılmak, o sırada istediğim kariyerin sonu anlamına gelirdi – habilitasyonumu yapmak, bir gruba liderlik etmek ve seyahat eden bir yönetici, hatta belki bir profesör olmak istiyordum.

Gorbaçov hayranı

Sadece Ocak 1989’da gezici bir ekip oldum. Daha sonra Stasi dosyamda şunu okudum: “Uygun olmamasına rağmen kayıt dışı çalışan olarak önerildi”. Stasi yalnızca tavsiyelerde bulundu, ancak Akademi bunları her zaman uyguladı. 1982’de, atmosferik kimya alanımda sadece 15 uluslararası önde gelen bilim adamından oluşan bir komisyonun üyesi olarak, ilk kez Reisekader olmam gerekiyordu, ancak İsveçli profesöre özel bir kartpostal yüzünden bunu bozdum. Batılı ülkelerde meslektaşlara özel kart yazmak yasaktı. İsveçli profesör beni Riga’daki bir atölye çalışmasına davet etti. Oraya gitmeme de izin verilmedi, çünkü patronum kendimi Batı gizli servisleri tarafından işe alınmaya maruz bırakacağımı düşündü.

1986’da grubumla birlikte Heinrich Hertz Enstitüsüne taşındıktan sonra, çok sayıda konferans ve sunum daveti aldığım için gezici bir takım olmam gerekiyordu. Ancak bir parti toplantısında kendimi Gorbaçov hayranı olarak tanıttığım ve Akademi parti sekreteri seçimi için en az iki aday olmasını talep ettiğim için ertesi gün engizisyon gerçekleşti. Yerine biri bulunsaydı, araştırma grubumun başkanı olarak da görevden alınırdım.

1989 baharında üç aylığına Sovyetler Birliği’ndeydim ve her şeyin perestroyka yönünde değişmesi gerektiğine dair kesin bir inançla Doğu Almanya’ya döndüm. Yaz aylarında Stockholm’de büyük bir kimya kongresine davet edildim. Böyle devam edebilirdi. Ancak Doğu Almanya vatandaşları artık bu ülkeyi istemiyorlardı. Beş yıl boyunca Konfederasyon olarak görmek isterdim. O zaman birleşin ve her birinin en iyisinin hayatta kalmasına izin verin. 1989’dan 1992’ye kadar Bilim Konseyi’nin başkanı olan Profesör Dieter Simon, birkaç yıl sonra bana şunları söyledi: “DAC Akademisini hemen tasfiye etmemeliydik, ancak birkaç Batı Almanya DFG enstitüsüyle birlikte değerlendirmeliydik. yıllar sonra – bazı Batı Almanlar da bırakacaktı. Geldiği gibi geldi, benim kuşağımın Doğu Almanlarında hakaret derinlere iniyor. Ve sanki yeni bir Doğu Alman bilinci gelişiyor gibi görünüyor. Bu açıdan, Bay’in aksine, Oschmann, Doğu Alman olmaktan gurur duyuyorum.

Bay Geißler’in aksine ben Putin’den korkmuyorum. Putin aptal ama ne yazık ki politikacılarımız da daha akıllı değil. Berliner Zeitung’un (1972’den beri okuduğum ve bir daha asla Frankfurter Allgemeine veya Zeit’ı okumayacağım) diğer gazetelerde asla çıkmayacak çeşitli görüşlere ve makalelere sahip olmaya devam etme cesaretini göstermesini diliyorum.

Bilet dükkânından öneriler: