Duyun, duyun: Pankow Şarkısı

Mezopotamya

New member
Yeniden birleşmeden önce, Udo Lindenberg’in “Sonderzug nach Pankow” şarkısı bölgenin şarkısıydı. Bugün, hoşgörü çağrısı içeren resmi Pankow şarkısı.

Susanne Dubber

Müzisyen ve Pankow şarkı yapımcısı Tobias Thiele, Pankow belediye binasının önünde

Müzisyen ve Pankow şarkı yapımcısı Tobias Thiele, Pankow belediye binasının önündeSabine Gudath

Onu tanıyor musun? “Bürgerpark’tan geçerken işte Pankow; evimden çıktığımda Pankow’u canlı ve iyi durumda görüyorum.” Bölge ofisinin web sitesinde ve YouTube’da duyulabilen resmi Pankow şarkısının başlangıcıdır.

Şarkı, gerçek bir Pankow yerlisi olan Tobias Thiele tarafından bestelendi ve yazıldı. 1999’da 13 yaşındayken ailesiyle birlikte Friedrichshain’den Prenzlauer Berg’e taşındı ve 22 yıl orada yaşadı. Ülkeye sadece iki yıl önce mesleki nedenlerle taşındı. “Ama ben hâlâ Pankow’dayım” diyor ve “oradaki arkadaşlarımı ve ailemi düzenli olarak ziyaret ediyorum.” Kübalı müzisyen Karel García ile 28 Nisan’da saat 19.00’da Wasserturm Kütüphanesi’nde verdiği konser için şimdi olduğu gibi.

Şarkının çıkış zamanı

Profesyonel müzisyen, şarkının yazıldığı zamanı hatırlar. “Bu 2006 yılındaydı, bölgede halktan Heinersdorf’taki yeni cami planlarına karşı güçlü korkular ve protestolar vardı.” Gezici gençlik çalışması Outreach’ten bölge ve sosyal hizmet uzmanı bu konuda bir şeyler yapmak istedi. “Daha sonra şarkıyı ‘Biz Pankow’uz – hoşgörülü ve kozmopolitiz’ kampanyasının bir parçası olarak besteledim.”

ile çalma listesi

“Mont Klamott” ile çalma listesi: En iyi Berlin şarkıları
  • hisseler
İçinde ayrıca ünlü müzisyen meslektaşı Udo Lindenberg’i 1983’ten GDR hükümetine bir rica olarak ironik hiti “Sonderzug nach Pankow” ile selamlıyor. O da ilçe tarihinin bir parçası” dedi. Tobias Thiele’nin yeniden birleşme sonrası Pankow marşı “Öyleyse bir araya gelin ve el sıkışın; birlikte sevgi ve akılla başaracağız” ile devam ediyor. Tobias Thiele için bugün hala geçerli olan sözler.

Ayrıca bu arada Pankow’da çok şey değiştiği için. Heinersdorf’taki Khadija Camii uzun zamandır kabul görüyor; Çeşitlilik ve hoşgörü gerçekte daha az değil, daha çok yaşanır. Tobias Thiele’yi etkileyen şey, özellikle Kollwitzplatz çevresindeki Prenzlauer Berg’deki değişimdir.

Bötzowviertel: Werneuchener Wiese nasıl daha iyiye doğru değişiyor?

Bötzowviertel: Werneuchener Wiese nasıl daha iyiye doğru değişiyor?
  • hisseler
Aile, “DAC’nin sona ermesinden sonra, evlerin tadilatlarının tüm hızıyla devam ettiği ve her şeyin yeniden düzenlendiği bir zamanda” geldi. Tobias Thiele, yıllar içinde “birçok renkli kuşun sanatçılar gibi yavaş yavaş ortadan kaybolduğunu” gözlemledi. Bunun yerine, “Bugün her şey oldukça farklı, daha sakin ve daha ağırbaşlı”.

Kafelerin önünde sokak müziği yaparak kısa sürede iyi para kazandığı yerde, artık tüm işletme sahipleri için durum böyle değil. Kollwitzplatz’daki sokak pazarı modaya uygun bir buluşma yeri haline geldi.

Tobias Thiele, kiraların gelişimine hayret ediyor. “Kiracı değişikliğinden sonra, ütopik meblağlar ikiye katlanıyor.” Yine de orada olmaktan mutlu. “İşlerin eskiden olduğu gibi hala gerçekten tuhaf olduğunu biliyorum. Yani Seeblick Rykestraße mahalle barında.