“Devlet güvenliğini ve SED adaletsizliğini çok uzun süredir tartışıyoruz”

Mezopotamya

New member
2022 yazında bir skandal, Alman-Alman yeniden değerlendirme sahnesini salladı. Tarihçi Rainer Eckert, kampanyacı arkadaşlarıyla hesaplaştığı bir kitap yazmış ve geçmişle hesaplaşma sürecinin “başka hiçbir siyasi alanda olmadığı kadar çok çatışmayla dolu” olduğunu doğrulamıştı.

Kendisi de bir zamanlar Doğu Almanya muhalefetine ve işçilere mensup olan o, polemiğinin tetikleyeceği “entelektüel tartışmayı” dört gözle bekliyordu. Ama bu olmadı. Kitapta yer alan kişiler, yayıncıya tasvirlerinden şikayet ettiler. Mitteldeutscher Verlag, Eckert ile olan sözleşmeyi iptal etti ve Rainer Eckert’in 25 yıldır yönetim kurulu üyesi olduğu Federal SED Diktatörlüğünün Yeniden Değerlendirilmesi Vakfı, onun baskı maliyeti sübvansiyonunu kesti.

Eckert’in arkadaşı ve tarihçi arkadaşı Ilko-Sascha Kowalczuk, “kültürü iptal et” ten bahsetti. Rainer Eckert kavga etti, bir avukat tuttu, kitabını kontrol ettirdi ve yeni bir yayıncı buldu. Nisan ayında yayınlanan “Zorlanmış Geçmiş” adlı kitabında artık sadece Doğu Almanya yeniden değerlendirme sahnesiyle değil, kitabına engel olmak isteyenlerle de hesaplaşıyor.

Bay Eckert, yeni bir yayıncı bulmak zor muydu?

Hiç de bile. İki Batı Alman yayıncı ve Leipzig University Press dahil olmak üzere birçok teklif vardı. Kitabım iyi satıyor ve aldığım tepkilerin hepsi olumlu.

Kitabınızla tetiklediğiniz işlem sahnesindeki anlaşmazlık bununla sonuçlandı mı?

Hayır, aksine. SED Diktatörlüğünün Yeniden Değerlendirilmesi Federal Vakfı’nın Mütevelli Heyeti’nden yeni istifa ettim.

Neden bu?

Vakıf, bana söz verdiği matbaa masrafı sübvansiyonunu iptal ettiği için ve aynı zamanda, bu kadar uzun süre birlikte çalıştıktan sonra, vakıftan hiç kimse benimle bu konuda kişisel olarak konuşmadığı için. Ne Rainer Eppelmann, ne Markus Meckel, ne de Federal Vakfın başkanı Anna Kaminsky.

Rainer Eppelmann gibi vakıftan eski meslektaşlarınızla temasa geçmeyi denediniz mi?

Hayır, bana haber verdin, tam tersi değil. Bir mütevelli heyeti üyesi olarak arayıp maddi destek istemek istemedim. Ayrıca eşim ölüyordu. Hepsi bir araya geldi.

Kitabınıza karşı kişilik haklarının ihlaline ilişkin yasal itirazlar oldu. Yeni sürümde neyi değiştirmek zorunda kaldınız?

Uwe Schwabe’den bana gelen kişisel e-postalardan alıntı yapmıştım. (Schwabe, bir zamanlar Eckert’in arkadaşı olan Leipzig’li eski bir sivil haklar aktivistidir. Editörün notu.) E-postalar silinir. Metnin kendisinde, birkaç sert yargıyı yumuşattım. Hohenschönhausen Anıtı’ndaki Hubertus Knabe ve istifasıyla ilgili pasajı, Berlin Temsilciler Meclisi soruşturma komitesine verdiği ifadeyle tamamladım.

Rainer EckertBenjamin Pritzkuleit

Avukatlarınız karşıt görüşünüzü de göstermeniz gerektiğini düşündüler mi?

Evet daha önce sadece var olduklarından bahsetmiştim, şimdi yazdım: Oğlan öyle görüyor, öyle görüyor. Ines Geipel ile (Eski GDR rekabetçi atleti. Editörün notu) Ben de bir ekleme yaptım. 1989 yazında üniversitenin duyuru panosuna Tiananmen Meydanı katliamını protesto eden bir ilan astığı gerçeğini gözden kaçırmıştım. Bunun hakkında hiçbir şey bilmiyordum.

Kitabınıza karşı ilk harekete geçen Ines Geipel oldu. Onun bir sahtekar olduğunu yazmışlardı.

Onlara kendim demedim, sadece başkalarının onlara böyle dediğini ve bunu yapmanın yasal olduğunu yazdım. Kendimi yargılamıyorum ve bu aynı zamanda Doğu Almanya’daki doping sistemi hakkındaki tartışmalar için de geçerli. Kitabımla ilgili tartışmaları anlattığım önsözüm de yeni.

Haklı olduğumu düşünüyorsam, bunu söylemeli ve halka açıklamalıyım.
Rainer Eckert, Doğu Alman muhalefet figürü

İçinde ayrıca Geipel’in size karşı olan iddialarını da parçalara ayırıyorsunuz ve onu “gerçek olmayan şeyler, yanlış değerlendirmeler ve hakaretler karışımı” ile suçluyorsunuz. Artık kitabınız çıktığına göre, neden susmuyorsunuz?

Haklı olduğumu düşünüyorsam, bunu söylemeli ve halka açıklamalıyım. Gerçekten uyum içinde yaşamak istiyorum ama tüm hayatım çatışmalarla doluydu. Hep bunu aşmam gerektiğini düşündüm, vazgeçemiyorum. Doğu Almanya’da durum zaten böyleydi, ama şimdi bile, özgür demokratik bir toplumda benim için durum farklı değil.

Leipzig muhalefetinin eski bir üyesi olan Karim Saab, sizi “umutsuzca tartışılan yeniden değerlendirme sahnesinin içinden bir kenara itilmiş biri” olarak tanımlıyor. Ofsayt mısın?

Bunu böyle söyleyemezsin. Bazıları artık iletişime geçmiyor, muhtemelen kitabımı olumsuz değerlendiriyor, ancak diğerleri beni davet ediyor ve onaylarını ifade ediyor. Kitabımda anlattığım sorunlar, dağınık raporlar halinde rapor edildi, ancak hiçbir zaman bu kadar kapsamlı bir şekilde rapor edilmedi. Ortaya bazılarının hoşlanmadığı, münakaşalar ve münakaşalarla şekillenen bir manzara çıkıyor ortaya. Özellikle bizlerin, farklı görüşlerden yana olanların, kendimizi de eleştirmemiz gerektiği kanaatindeyim.

Doğu Almanya’nın yeniden değerlendirildiği yıllarda kendinize neyi yanlış yaptınız?

Hohenschönhausen Stasi anıtındaki olaylar hakkında da kendimi daha önce açıkça eleştirmeliydim. Tartışmalarımızın çoğunu dış dünyayla paylaşmadık ve kendimize insanlara ulaşıp ulaşmadığımızı sormamız gerekiyor. Pek çok Doğu Almanın Putin’e karşı bu dayanılmaz saplantısını ve Rusya’ya karşı dostluğunu gördüğümde, kendime bunu sormalıyım.

Doğu’daki insanlar kendilerine soruyorlar: Batı Almanları en çok kızdırmak için ne yapabilirsiniz? AfD ile mi yoksa Putin dostluğuyla mı?
Rainer Eckert, tarihçi

Bunun nedenlerini nerede görüyorsunuz?

Toplumun her alanında 30 yılı aşkın Batı Alman hakimiyeti şimdi geri tepiyor. Doğu’daki insanlar kendilerine soruyorlar: Batı Almanları en çok kızdırmak için ne yapabilirsiniz? AfD ile mi yoksa Putin dostluğuyla mı? On yıllardır bastırılmış bir hayal kırıklığı var. Bunu haksızlık olarak görüyorum çünkü şimdi bu kadar hüsrana uğrayanlar, Berlin Duvarı’nın yıkılmasından hemen sonra Batı’ya akın eden ve sadece Batı malları almak isteyenlerdi.

Bunun kime haksızlık olduğunu düşünüyorsunuz?

Eşit haklarla yeniden birleşmenin temelini oluşturmak için diktatörlüğü demokratikleştirilmiş bir Doğu Almanya ile aşmak isteyen bize karşı. Batı piyasa ekonomisi bizim hedefimiz değildi. Duvarın yıkılmasıyla bağlantılı olarak, özgürlük özlemi sıklıkla çağrılır. Ancak gerçekte, çoğu özgürlükle değil, yalnızca Batı Almanya yaşam standardına ulaşmakla ilgileniyordu.

Görünüşe göre hemşerilerine oldukça kızgınsın.

Ben de. Berlin-Rahnsdorf’taki yerleşim alanımdaki bahçe çitime küçük Ukrayna bayrakları yapıştırdım ve bazılarını komşularıma verdim. Benimki gece boyunca kesildi. Bir adam komşuma geldi ve kendisinin Putin yanlısı olduğunu ve bayrağı indirmesi gerektiğini söyledi. Ben böyle insanların sığ fikirlerini anlamıyorum, onlar da beni anlamıyor. Artık her gün Müggelsee plajına yüzmeye gidiyorum. Bu tartışmaları her zaman yaparım. Benim için lido, dış dünya ile böyle bir temastır.

Rainer Eckert

Peki birleşmeden sonra yapılan hatalar konusundaki tartışma da bir Doğu-Doğu çatışması mıdır?

Bu tartışmaya katılanların bir kısmı Batı’dan geliyor. Ama çoğu Doğu Alman. Diğer yeni sesler gibi onlar da giderek daha fazla konuşuyorlar. Oschmann tartışmasına ve şu anda İngiltere’de araştırma yapan genç meslektaşına bakın.

Katja Hoyer mı?

Evet, tüm bunları bağlam içinde görebilirsiniz. Doğu Almanya’nın ve bir bütün olarak Almanya’daki Doğu Almanların konumunun yeni ve eleştirel bir incelemesi başlıyor. Bu bağlamda kitabımla ilgili tartışmayı da görüyorum: yeniden değerlendirme sahnesinde Batı Almanlardan çok Doğu Almanlar aktifti ve aktif durumdalar. Stasi Kayıt Ofisi’nin başkanları ve diğerleri, neredeyse tüm Doğu Almanlar. Bunu başka hiçbir alanda bulamazsınız. Kendi başımıza hangi hataları yaptığımızı söylemek, yasak tehdidinden daha iyi olur.

Çok uzun bir süre ve çok yoğun bir şekilde tartışma baskı, devlet güvenliği ve SED adaletsizliği etrafında döndü.
Leipzig Çağdaş Tarih Forumu’nun eski başkanı Rainer Eckert

Hangi hatalar yapıldı?

Tartışmanın çok uzun süre ve çok yoğun bir şekilde baskı, devlet güvenliği ve SED adaletsizliği etrafında dönmesi. Bunların hepsi önemli konulardı, ancak Doğu Almanların çoğunluğu normal yaşamlarına devam etti ve güçlü bir azınlık diktatörlüğün ateşli destekçileriydi. Ve asıl eksiğimiz Barışçıl Devrimimizle gurur duymaktır.

DAC tartışmasında, kurban olmayan veya sizin gibi bir direniş geçmişi olmayan Doğu Almanlar dışlandı mı?

Hiç kimse, kesinlikle bilimde dışlanmadı, ancak öncelikler yanlıştı. Ben de siyasi zulmün bir kurbanı olarak tanındım ve rehabilite edildim. Ancak bu, diktatörlüğe bakışım ve akademik çalışmalarım için belirleyici değil.

bilgi kutusu resmi

Benjamin Pritzkuleit

Rainer Eckert

1950’de Potsdam’da doğdu, tarih okudu, Doğu Alman muhalefetine mensuptu, Potsdam’daki garnizon kilisesinin havaya uçurulmasını ve 1968’de Prag ayaklanmasının bastırılmasını protesto etti. Devlet güvenliği için devletin düşmanıydı. Duvar’ın yıkılmasından sonra, GDR tarihiyle ilgilenen komite ve vakıflarda yer aldı, SED Diktatörlüğünün Yeniden Değerlendirilmesi Federal Vakfı’nın mütevelli heyeti üyesiydi ve Federal Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi. 1997’den 2015’e kadar Leipzig Çağdaş Tarih Forumu’na başkanlık etti. 2022’de otobiyografisi “Diktatur als Heimat”, 2023’te “Fighted Memories” adlı kitabı yayınlandı. Eckert, Berlin-Rahnsdorf’ta yaşıyor.

Bu tartışma çok geç geliyor. Hiç bir şey getiriyor mu?

Elbette dünyanın, milletin bambaşka dertleri var diyebilirsiniz. Ukrayna savaşından iklim felaketine. Ya da ilk yeniden değerlendirme dalgasının bittiği söylenir. Onları giyenlerin neredeyse tamamı yaşlı insanlar. Ve şimdi yeni insanlarla ve yeni fikirlerle yeniden başlıyoruz. Ancak bunun için şu ana kadar neler olduğunu bilmelisiniz.

Katja Hoyer’in Doğu Almanya tarihi hakkındaki kitabı da İngiltere’de çok satanlar listesine girdi. İngilizlerin Doğu Almanya’ya olan hayranlığını anlayabiliyor musunuz?

Bunun eski Federal Cumhuriyet’in reddiyle ilgili olduğunu düşünüyorum. Almanya’nın Avrupa’daki varsayılan hakim konumu.

Rainer Eckert

Ya da kapitalizmin sınırlarına ulaşması ve insanların alternatif modeller araması?

Kapitalizm hakkında, özellikle de bazen sapkın özellikler kazanan zengin ve fakir arasındaki uçurum hakkında eleştirel düşünmeniz gerekir. Ancak GDR, birçok alanda çok daha baskıcı ve diktatördü. İnsanların bir diktatörlükte yaşadığımızı ve artık fikrini söylemene izin verilmediğini söylemelerini hiç anlayamıyorum. Ne saçmalık! Sokakta durup sahilde bile ne istersen bağırabilirsin.

Artık GDR’yi karakterize edecek yeni bir formül var: SED diktatörlüğü yerine komünist diktatörlük. Bundan ne anlam çıkarıyorsun?

Bu, bunu çok uzun zamandır isteyen Markus Meckel’in bir talebine geri dönüyor ve Bayan Kaminksy bunu kamuoyuna açıkladı. Bence doğru, çünkü sadece SED’ye değil, aynı zamanda Sovyetler Birliği’nin GDR üzerindeki etkisine ve diğer Orta ve Doğu Avrupa ülkeleriyle benzerliklere de bakıyor.

Kitabınızın önceki versiyonu, “Almanya’da adı duyulan birkaç Doğu Alman’a” ithaf edilmişti. Adanmışlık gitti. Neden?

Eşim geçen yıl Aralık ayında öldü, bu yüzden kitabı ona ithaf etmek doğruydu.

Röportaj için teşekkürler!