Dave Chappelle’dan ‘Netflix’ cevabı: Kimsenin taleplerine eğilmiyorum

Morgoth

New member
Netflix’te yayınlanan son gösterisi “transfobik tabirler yer aldığı” nedeni öne sürülerek reaksiyon çeken ABD’li komedyen Dave Chappelle, cevap verdi. Chappelle, trans bireylerle bu sorun üzerine görüşebileceğini söylemiş oldu lakin “Kimsenin taleplerine eğilmiyorum” diye ekledi.

BBC’de yer alan habere bakılırsa, Chappelle, Instagram hesabından bir görüntü paylaşarak trans toplumdan beşerlerle görüşmeye niyetli olduğunu söylemiş oldu. Chappelle, son gösterisine gelen reaksiyonlar üzerine “iptal edilip edilmediğine” izleyicilerin karar vermesini istedi.

Chappelle görüntüde “Netllix’teki trans çalışanlarla görüşmem istendiği ancak reddettiğim söyleniyor. Bu hakikat değil. Davet etelerdi kabul ederdim. Fakat ne hakkında konuşacağımız konusunda başım karışık. Siz Netflix’te inançlı bir çalışma ortamı istiyorsunuz. Ofise giremeyecek tek kişi benim üzere görünüyor.” dedi.

Trans topluluğa seslenen Chappelle “Sizinle görüşmeye niyetliyim lakin kimsenin taleplerine boyun eğmiyorum” dedi. LGBTİ+ toplumuyla bir çatışma ortasında olduğunu reddeden Chappelle “Bunun onlarla ilgisi yok. Bu şirket çıkarları ve ne söyleyip söyleyemeyeceğim hakkında bir mesele” dedi.

Chappelle, “Bugün hiç bir sinema şirketi, stüdyo, sinema şenliği bu sinemaya dokunmayacak. İnsanlardan izleyip değerlendirmelerini istiyorum. İptal edildim mi edilmedim mi?” dedi.

NE OLMUŞTU?

Chappelle’in Netflix’te yayınlanan son gösterisi “The Closer” reaksiyon çekmişti. Chappelle bu şovda “cinsiyet bir olgu” sözünü kullanmış ve LGBTİ+’nin “oldukça hassas” olduğunu sav etmişti.

Chappelle’in gösterisinin yayınlanmasına Netflix çalışanları içinde da reaksiyon gösterenler olmuş, Los Angeles’taki merkezin önünde protesto düzenlenmişti.

Netflix İçerik Yöneticisi Ted Sarandos, şirket içi sorunun yönetilememesi niçiniyle özür dilemişti.