Danstaki başarısı reddedildi. Sonra jimnastik ve Simone Biles geldi.

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Jimnastik süperstarı Simone Biles bu ay üçüncü kez Olimpiyatlara çıktığında, onun yer rutini koreografisi dünya çapında yüz milyonlarca ekranda izlenecek.

Bunu icat eden Grégory Milan hâlâ başını sallıyor. Geçtiğimiz günlerde Paris'in bir banliyösü olan Vincennes'teki Ulusal Spor, Beceri ve Performans Enstitüsü'nde (Insep) “Bunu tam olarak anlayamıyorum” dedi ve burada Fransız milli takımı için tam zamanlı dans eğitmeni olarak çalışıyor.

Biles etkisi 51 yaşındaki Milan'a beklenmedik bir şeyi getirdi: başarı.

Bir dansçı ve koreograf olan Milan'ın şimdiye kadar hayatını “bir dizi başarısızlık” olarak gördüğünü alaycı bir şekilde söyledi. 2017 yılında tam zamanlı olarak jimnastik koreografisine başladığında borç içindeydi, hiçbir zaman başarılı olamayacak bir dans topluluğu kurmuştu ve hâlâ çalkantılı bale kariyerinin psikolojik yaralarının acısını çekiyordu.

“Dans dünyasında yaşadıklarımdan dolayı kızgındım” dedi. “Bu sanatı çok seviyordum ama orada tanıştığım insanların davranışları beni tiksindiriyordu.”

Jimnastik onun için alışılmadık bir çare haline geldi. Onun salt dans geçmişi bu sporda sıra dışıdır: Jimnastikçilerle çalışan koreografların çoğu aynı zamanda antrenörler ve dansa ilgisi olan veya dans eğitimini tamamlamış eski sporculardır.

Insep'te Milan'la çalışan eğitmen ve koreograf Alisée Dal Santo bir röportajda şunları söyledi: “Bu dünyaya uyum sağlayacak koreograflar bulmak zor çünkü bu oldukça kısıtlayıcı.” Jimnastikte puanlama sistemini yöneten kurallar dizisi: “Gerekli tüm unsurların etrafında bir koreografi oluşturmalısınız.”

Milan için bu durum özellikle yerde son derece zor dört takla atan 27 yaşındaki Biles ile yaptığı rutin için geçerliydi. “Bu onun gerçekten rahat olması gerektiği anlamına geliyor” dedi. “'Yıldızlarla Dans Etme' programındaydı ve gerçekten iyi hareket ettiğini görebiliyordum. Ancak jimnastik moduna geçtiğinde daha çekingen oluyor çünkü akrobasi yapmayı düşünüyor.”

İkili ilk kez 2022'de Milan'ın, Biles'ın evindeki spor salonu olan Spring, Texas'taki Dünya Şampiyonlar Merkezi'ne gitmesiyle tanıştı. Görevi, Biles'in Fransız antrenörleri Cecile ve Laurent Landi ile antrenman yapmak üzere Amerika Birleşik Devletleri'ne taşınan Fransız jimnastikçi Mélanie De Jesus Dos Santos için bir yer egzersizi geliştirmekti.

Milan, “Simone ne yaptığımı gördü ve bundan hoşlandı” dedi. Geçen kış De Jesus Dos Santos için başka bir rutin geliştirmek üzere geri döndüğünde Biles ondan da kendisiyle çalışmasını istedi. Olimpiyat zemini rutinini sadece altı günde geliştirdi.

Taylor Swift ve Beyoncé'nin müziklerini içeren 90 saniyelik rutin için koreograf Alvin Ailey'den ilham aldı. “Ona basit, olgun ve kendine güvenen bir koreografi vermek istedim çünkü o artık küçük bir kız değil. O bir patron, ülkesi için çok şey yapan siyahi bir kadın ve bunu göstermekten korkmamalı.”

Biles aktif bir katkıda bulundu. Milan, “Çok aklı başında ve normal biri ama ne istediğini biliyor” dedi. “Hayır diyorsa, bu hayır demektir.” Haziran ayında Minneapolis'teki ABD Olimpiyat takımı elemelerinde iki kez uyguladığı rutin, Biles'in Paris Oyunlarına bilet kazanmasına yardımcı oldu.

Biles yer egzersizleriyle büyük ilgi toplayacak olsa da Milan, 2010'ların başında jimnastikçilerle çalışmaya başladığında koreograflara “hiç önem verilmediğini” söyledi. Alplerin batısındaki bir kasaba olan memleketi Saint-Étienne'den bir koç, ondan yerel ulusal antrenman merkezinde yardım etmesini istemişti. Milan çok geçmeden şunu fark etti: “Eğer danstan geliyorsanız, bu dünyada esasen bir hiçsinizdir” dedi. “Cimnastikçiler dans dersine gittiklerinde rahatlama zamanı geldiğini hissediyorlar.”

Ancak Milan, dansın bir jimnastikçinin genel hareket kalitesi açısından çok önemli olduğuna inanıyordu: “Dans dersleri onların vücutlarını anlamalarına, dengeyi bulmalarına ve zeminle temaslarını geliştirmelerine yardımcı oluyor.” Kalıcı bir dans koçunun bulunmadığı Dünya Şampiyonlar Merkezi'nde, o Biles ve takım arkadaşlarına “yürüme ve vücudu gevşetme gibi daha çağdaş çapraz hareketler” üzerinde çalışma yaptırıldı.

“Bu sadece rutine koreografi eklemekle ilgili değil” dedi. “Dans eğitime daha erken dahil edilmeli.”

Onun coşkulu varlığı, katı bir şekilde düzenli antrenmanlara alışkın olan sporcular için canlandırıcı bir değişimdir. Dünya ve Avrupa madalyalı, Fransız milli takımının yıldızlarından De Jesus Dos Santos, 12 yaşındayken Saint-Étienne'de Milan ile tanıştı. “Onun hakkında hemen hoşuma giden şey özgünlüğüydü” dedi. “Düşündüğünü söylüyor ve kendisi olmaktan korkmuyor.”

Milan için dans etmek, diğerlerinden “farklı hisseden” bir çocuk olarak kendini ifade etmenin bir yoluydu. İtfaiyeci ve öğretmen olan ebeveynlerinin, bale tutkusunu destekleseler de katı olduklarını söyledi. 11 yaşındayken Paris Operası'nın prestijli bale okuluna kabul edildi ve “en mutlu yıllarını” burada geçirdi. Hatta okul müdürü Claude Bessy'nin katı disiplininden bile keyif alıyordu. “Bugün bununla başa çıkamazdım ama onun ciddiyetini seviyordum” dedi. “O benim için bir anne ve sırdaş gibiydi.”

Bale hayalleri, 1991'de Paris Opera Balesi giriş sınavında üçüncü olduğu ve kendisine yalnızca iki sözleşme teklif edildiği zaman acımasız bir gerileme yaşadı. “Bir günden diğerine kendimi tamamen terk edilmiş hissettim çünkü okul seni başka bir şirkette çalışmaya hazırlamadı” dedi. “Seni düşürdüler.”

Milan, bugüne kadar Paris Opera Balesi'nin sahne aldığı “Palais Garnier'in önünden geçerken sorun yaşadığını” söylüyor. “Midemde bir düğüm var. Üzüntü asla kaybolmadı.

Yine de dans etmeye devam etti. Dört yıl boyunca, o zamanlar Ángel Corella gibi uluslararası yıldızların yer aldığı İspanya'daki Victor Ullate Balesi'nin üyesiydi. 1995 yılında Fransa'daki Ballet de l'Opéra National de Bordeaux'ya geçti ve burada solist rütbesine ulaştı.

Kariyeri neredeyse on yıl sonra aniden sona erdi. O dönemde, Bordeaux'daki kumpanyanın yöneticisi Charles Jude'a baş dansçılardan biri işyerinde taciz nedeniyle dava açmıştı. Milan, şirketin mahkemede lehine ifade veren iki üyesinden biriydi. Her iki dansçı da kontratlarının yenilenmesi gündeme geldiğinde kovuldu; Milan'ın gözünde bu, aynı yönetimin yakın zamanda onu baş dansçı olarak terfi ettirmesinden dolayı bir çeşit misillemeydi. (Şirket yorum yapmayı reddetti.)

Bu deneyimin damgasını taşıyan Milan, sonunda Saint-Étienne'e döndü ve burada dört yıl boyunca bir işi hayata geçirmeye çalıştı. Belediye finansman sözü verdi ama sonra geri çekildi. Milan, “Bütün paramı bu projeye yatırdım ve borca girdim” dedi. “Böyle devam edemezdim.”

Ve böylece jimnastiğe yöneldi. 2017 yılında Insep'te işe alındı ve burada kendisini Greguito takma adıyla tanıyan elit jimnastikçilere ve artistik jimnastikçilere günlük dersler (entegre jimnastik hareketleri içeren değiştirilmiş bir bale barı) öğretiyor.

Yakın zamanda verdiği bir derste, tipik gösterişli tavrıyla övgüler ve düzeltmeler sunarak öğrencilerini uygulamaya ve hassasiyete daha fazla çaba göstermeye teşvik etti. Sinirli görünen birine sevgiyle, “Başlama,” dedi. “Sen başlattın!” diye yanıtladı, onunla şakalaşarak.

Yer koreografisi Fransız takımının uluslararası sahneye çıkmasına yardımcı oldu. Antrenör ve koreograf Dal Santo, “O bir açıklık duygusu getiriyor” dedi, “oysa jimnastik çok fazla disiplin gerektirdiğinden bir rutine sıkışıp kalabiliyoruz.” 21 yaşındaki Fransız sporcu Morgane Osyssek'in yer egzersizi için. Olimpiyat takımı, Milan, çağdaş balenin dönüm noktalarından ilham aldı: William Forsythe'nin 1987'de Paris Opera Balesi için yarattığı “Ortada, Biraz Yükselmiş”.

Bir röportajda, Milan balenin elektronik müziğini (Thom Willems'in etkileyici, sürükleyici bir kompozisyonu) ilk kez çaldığında Osyssek'in “şaka yaptığını düşündüğünü” söyledi. “Bunu yer müziği olarak hayal etmek benim için zordu çünkü bu hiç de alışık olduğumuz bir şey değil.” Jimnastik camiasındaki pek çok kişinin ilk tepkisi de olumsuzdu, dedi. “Ama sonra hareket üzerinde çalışmaya başladık ve gerçekten iyi çalıştığını fark ettim.”

Dans ona aradığı tanınmayı sağlayamayabilir ama Milan artık çoğu koreografın yalnızca hayal edebileceği bir platforma sahip. Mayıs ayındaki bir Instagram Hikayesinde Biles, jimnastikteki benzersiz rolünü kabul etti. “Enerjiniz heyecan verici!” diye yazdı. “Herkesin hayatında bir Greguito'ya ihtiyacı vardır.”