“DAC’nin düşüşüyle birlikte her şey sorgulandı”

Mezopotamya

New member
Leipzig’den bir edebiyat profesörü olan Dirk Oschmann’ın “Doğu: Bir Batı Alman Buluşu” kitabı, yayınlandıktan hemen sonra en çok satanlar listesine girdi. Ve Doğu Alman kimliği hakkında yeni bir tartışma başlatıyor. hatta var mı? Onu özel yapan nedir? İnsanlar Doğu’dan geldiklerini gizler mi? Bununla gurur duyuyor musun?

Berliner Zeitung, Doğu Almanya biyografileri olan kişilerin söz sahibi olmasına izin veriyor. Siz de deneyimlerinizi aktarmak ister misiniz? briefe@Haberler adresine gönderilecek mektupları sabırsızlıkla bekliyoruz. Bu sefer emekli mühendis Klaus Ewert’i rapor ediyor.

1950’lerde Prenzlauer Berg’de, Batı Berlin sektör sınırından sadece birkaç blok ötede doğdum. Ben gerçek bir Berlin çocuğuyum. Dedem ve teyzemler sadece birkaç blok ötede Doğu ve Batı Berlin’de yaşıyorlardı. Sınırlar hâlâ açıktı ama batıdakiler farklı bir dünyada yaşıyordu.

Ben okula başladığımda sınırdan birkaç metre ötede sokaklar hala açıktı ama sadece bir yıl sonra orada bir duvar vardı ve annem Düğün’de anne babasına ve kardeşlerine ancak uzaktan el sallayabildi. İlk geçiş anlaşmalarının ardından Bornholmer Strasse’deki sınır kapısı, yeniden buluşma ve gözyaşlarıyla vedalaşma yeri oldu. Duvar ve Batı radyosunun ve daha sonra Batı televizyonunun günlük yaşam ve normallik haline geldiği bölünmüş şehrin çocuğu oldum.

İşçi sınıfından bir çocuk olarak Abitur’umu yapmam gerekiyordu.

Okulda, okul yılının başında öncü yoklama ve FDJ toplantısı rutin kabul edildi, ancak insanlar yine de mümkün olduğu kadar uzun saçlarını kestirdi, öğretmenler ve öğrenciler düzenlemeler yaptı. İyi bir öğrenciydim ve Genişletilmiş Lise (EOS) için yeni başlatılan hazırlık sınıfına katılabildim. Sınıfımdan sadece beş öğrenci seçildi, teklif akademisyenlerin daha sonra beklenen talebine dayanıyordu. En iyiler arasında olmak zorundaydın ve ben de çocukları sponsor olan işçi sınıfından bir aileden gelme avantajına sahiptim. Sözde entelijensiyadan okuyan çok sayıda çocuk zaten vardı ve biz bir işçi ve çiftçi devleti olmak istiyorduk.

Gelecekteki eşim için daha zordu çünkü ebeveynleri serbest meslek sahibi zanaatkarlardı. Daha iyi hatlarına rağmen, EOS için onaylanmadı. Ancak bu, nihai bir profesyonel çıkmaz sokak değildi. Maliye memuruluk mesleğini öğrenip gece okulunda abiye yaptı, bu yol herkese açıktı. Bu sayede daha sonra meslek lisesi öğretmeni olma hayalini gerçekleştirebilmiştir. Engellere rağmen yoluna devam etti ve yani benim için yol açılmış olmasına rağmen.

Abitur’umu yapmak yerine önce güvenli, sağlam bir iş öğrenmek istedim; işçi sınıfı ailemde okumak bir gelenek değildi. Abitur kariyerinden ayrılmak istediğimde, çevreler bölge okul yönetim kuruluna saldırdılar ve beni işçi sınıfından birkaç çocuktan biri olarak tutmaya çalıştılar. ücretsiz. Elektrikçiyi ve Berlin S-Bahn’ı yukarıdan ve aşağıdan tanıdım.

Bir işçinin kalifikasyon arzusu

Sonraki askerlik hizmetim sırasında inşaat öncüleriyle birlikteydim, silahlarla hizmet etmeyi reddeden “maça askerler” ile karıştırılmamalıdır. İnşaat öncüleri normal inşaat işçileri gibi çalıştılar ve sosyalist vatanı korumak için yeraltı sığınakları inşa ettiler. Burada planın gerçekleşmesi geçit töreni adımından daha önemliydi. İnsanlar sadece Batı’daki artık istenmeyen aile bağlantılarımı sordular ve gizli binalara rağmen, Berlin sınır deneyimim bu “fahri hizmete” engel olmadı.

Daha sonra bir mühendislik okuluna başvurdum ve mesleki eğitimimle bunun için en iyi ön koşullara sahip oldum. Şirketim kararımdan memnun olmadı, ancak “kalifiye eleman eksikliğine” rağmen hayır diyemediler, bir işçinin kalifiye olma isteği öncelikli oldu. Mezun olduktan sonra, tüm ülkeye elektrikli sürücüler tedarik eden büyük bir şirkette elektrikli sürücüler için geliştirme mühendisi olarak çalıştım. “Anti-faşist koruyucu duvar”ın arka duvarı, doğrudan çalıştığım evin içinden geçiyordu. Batı’ya ve günlük yaşamına engelsiz bir bakış açısına sahiptim ve Berlin Duvarı’na yakınlık bana eşlik etmeye devam etti.

Sendikanın (FDGB), Alman-Sovyet Dostluk Derneği’nin (DSF) ve bir mühendis olarak aynı zamanda Teknoloji Odası’nın (KdT) ücretli bir üyesiydim, aksi halde normal katkıda bulunanlar işlerini huzur içinde yapmaya bırakıldı. . Kariyer basamaklarını tırmanmak ve yönetici olmak istemiyorsanız, SED üyesi olmanız gerekmiyordu; Basit pozisyonumdan memnundum. İşime paralel olarak TU Dresden’de uzaktan eğitim yapıyordum, yeni işverenim buna da onay vermek zorunda kaldı, devlet tarafından sağlanan yeterlilik desteği ile hayır diyemedi.

Birkaç mesleki yeterlilikten sonra diplomam dolambaçlı bir şekilde cebimdeydi ve artık her şey sosyalist rotasına gidebilirdi ama bu yolun sonu çoktan gelmişti.

Büyük şirket kâr merkezlerine bölündü

Duvarın beklenmedik bir şekilde yıkılmasıyla, iş yerimi ilk kez batı tarafından görebildim. Binlerce çalışanı olan büyük şirketim, giderek daha küçük kar merkezlerine dönüşmeye başladı. Tıpkı devlet liderlerimizin yaptığı gibi, fabrika kapısında büyük bir Batılı şirket adının çiçek açan hayalleri hızla buharlaştı. Eski federal eyaletlerde şirketimle aynı iş alanında faaliyet gösteren gruplar kendilerini daha cazip yeni işverenler olarak sunuyorlardı. Müşteri verileriyle birlikte tüm satış departmanları değişti ve piyasa ekonomisinde, liderlik niteliklerini zaten kanıtlamış oldukları için eski devlet yöneticilerimizle temasa geçme korkusu yoktu.

Yeni kamu hizmetinde işler farklı görünüyordu. Karım, tüm Almanya’yı kapsayan yeni finans sektörünün acilen ek işçilere ihtiyaç duyduğu için şanslı olmasına rağmen, başlangıçta yalnızca Batı Berlin’deki bir meslek okuluna geçici olarak gönderilmişti; eski Doğu Berlin okulu gereksiz hale geldi ve kapatıldı. Geçici bir işçi olarak, kendisine tekrar kalıcı bir iş verilmeden önce bir eğitim kursu tamamlaması ve birkaç “Stasi kontrolünden” geçmesi gerekiyordu.

Doğu Alman kimliği: “Kendimi hiçbir zaman Doğu Almanya’ya ait hissetmedim”
  • hisseler
Yeniden birleşme sonrası, hiç kimsenin işine devam edeceğinden emin olamadığı çılgın dönemlerdi. Benim şirketimde Batılı pazarlama uzmanlarına, endüstriyel otomasyon hakkında hiçbir fikirleri olmasa bile eski mühendis kadrosunu yeni pazar ekonomisine hazırlama görevi verildi. Bunlar yaklaşan işsizlik için hazırlık kurslarıydı. Ama şanslıydım ve Hermes garantileri sayesinde “Doğu işinde” çalışmaya devam edebilen şirketime tekrar başvurabildim. Bu işler için mühendislere ihtiyaç vardı. Eski iş yerimden vazgeçildi, hudut bölgesi şimdi yeniden imar edildi.

Doğu Alman kimliği:

Doğu Alman kimliği: “Doğu Almanya’daki şeylerden genellikle çok çabuk kurtulduk”
  • hisseler
Bölünmeden kalan yara izi yok. Yıllarca çalıştığım, şimdi sıra sıra evlerin içine inşa edilmiş olan ev dışında hiçbir şey bana ilk profesyonel yıllarımı hatırlatmıyor. Başarısız bir “yönetim satın alımından” (MBO konsepti) sonra, eski federal eyaletlerden yeni özel yatırımcılar tröst aracılığıyla şirketimin kontrolünü ele geçirdi ve birkaç yıl içinde birkaç bin çalışandan birkaç yüze kadar yönetti. Doğu Almanya’da servet kazanan paralı askerlerdi. Onun şirketimde sonunu görecek kadar yaşamadım çünkü geliştirme departmanımın tamamı önceden işten çıkarılmıştı.

emeklilikten kısa bir süre önce istifa

O zamanlar hala bağımsız olan bir raylı taşıt üreticisi fırsatı değerlendirdi ve bu küçük ekibi kendi ürünlerini geliştirmek üzere devreye aldı. Kısa bir süre sonra o da uluslararası bir gruba entegre oldu. Teknik geliştirmedeki sınırsız özgürlük, grubun boyutuyla birlikte küçüldü ve küçüldü. Devlete ait şirket, birçok GmbH ile bir AG’ye dönüşmüştü, müdürlere artık genel müdür veya başkan deniyordu, kolektif bir ekip haline geldi, iş tavsiyesine Toplantı adı verildi, pozisyonumun unvanları sürekli değişti ve moda oldu. İngilizce konuş.

Birkaç yıl sonra yine kendi isteğimle işverenimi değiştirdim ve küçük, orta ölçekli bir şirkette hayatta kalan eski çalışanlarım ile tekrar çalıştım. Profesyonel alanımda, sağlayıcılar ve müşteriler yönetilebilir, burada birbirinizi her zaman iki kez görürsünüz. Artık işimde daha özgürdüm ve emekli olana kadar çalışmayı umuyordum. Ama sonra bu şirket de bir şirket tarafından satın alındı ve bana emekliliğimden kısa bir süre önce fesih bildirimi verildi.

İşsizlik gözden kaçmadı ama sonuçta şanslıydım. Doğu ve Batı’daki insanların bölünmeyle uzlaştığı Soğuk Savaş’ın ön cephesinde bölünmüş bir şehirde büyüdüm. İlkokuldan üniversiteye kadar tek tip bir DAC okul sisteminden geçtim, büyük bir sosyalist şirkette çalıştım ve planlı ekonominin eksikliklerinden en iyi şekilde yararlandım. Doğu Almanya’nın düşüşüyle birlikte her şey sorgulanmaya başlandı, onlarca yıldır edinilen değerler geçerliliğini yitirdi, artık bir öğenin değerini D-İşareti belirliyor ve kaybolan duruma fazla takıntılı olan herkes, aldığı Kabil’in bir işareti.

Federal Cumhuriyet’e katıldıktan sonra, kendimi bu yok olmuş durumdayken hiç hissetmediğim kadar bir GDR vatandaşı gibi hissettim. Hepimiz ülkeyi terk etmeden göç etmiştik. Doğu Alman endüstrisinin düşüşünü yaşadım, piyasa ekonomisinde sınırsız mühendislik çalışmalarının kısa bir parlak gününün tadını çıkardım ve özel bir şirkette bürokrasiyi tanıdım. Aydınlık ve karanlık yanlarıyla iki sosyal sistem altında bir hayattı; Hayat bu okulun müfredatını yazdı. Eski GDR vatandaşları, Batı Alman vatandaşlarımıza ve daha sonra doğanlara göre bu avantaja sahipler ve bu yüzden bu yeni dönemi farklı gözlerle görüyorlar.

Etkinlik bildirimi: 27 Haziran saat 20.00’de Dirk Oschmann, Berlin’deki Pfefferberg Tiyatrosu’nda Berliner Zeitung’un dosya başkanı Anja Reich ile “Batı: Bir Doğu Alman Buluşu” kitabı hakkında konuşacak. Biletler Pfefferberg Tiyatrosu’nda, birçok gişede ve pfefferberg.de adresinde mevcuttur.