“Cepçiler mükemmel bir şekilde koordineli”

Mezopotamya

New member
Hırsızların korktuğu adamdır: Carsten, çalışma adı, yankesicilikten sorumlu bir polis baş müfettişidir. O ve ekibi suçluların kullandığı tüm numaraları bilir. Hırsızlar doğal olarak çok sayıda insanın bir araya geldiği yerlerde aktiftir. Cüzdanınıza göz kulak olmak iyidir, ancak Carsten gibi deneyimli bekçilere sahip olmak daha da iyidir. Avrupa Futbol Şampiyonası sırasında, potansiyel yankesicilik yapanları gözlemler ve gerekirse failleri hemen tutuklar.

Siz de futbola meraklı mısınız?

Avrupa Şampiyonası'ndaki atmosferi gerçekten çok seviyorum. Televizyondan izlemeyi seviyorum ama Bundesliga'yı hiç takip etmiyorum. 2006'daki Yaz Peri Masalı'nda oradaydım, yankesicilik alanı dahil. Atmosfer olağanüstüydü.

Avrupa Şampiyonası olmadığında normal işinizde ne yapıyorsunuz?

Dikkatli olun. İnsanların bir arada olduğu her yerde – otobüste, S-Bahn'da, süpermarkette, stadyum girişinde. Orada failleri ararız, böylece delillerle tutuklayabiliriz. 2016'da Berlin'de yaklaşık 44.700 yankesicilik olayı bildirilirken, 2023'te bu sayı sadece 16.800'dü. Bu, önleme, arama ve soruşturma ekibimizin bu sayıları yarıdan fazla azaltmayı başardığı anlamına geliyor. Bununla gurur duyuyoruz. Önleyici bir çalışan olmaktan ve vatandaşları yankesicilik hileleri ve yöntemleri hakkında bilgilendirmekten keyif alıyorum. Bu arada, failler çok nadiren tek başlarına oluyorlar. Genellikle iki veya üç kişi bir ekip olarak birlikte çalışıyor. Herkes ne yapması gerektiğini tam olarak biliyor. Failler mükemmel bir şekilde birlikte çalışıyor.

Herkes kendini korumak için ne yapabilir?

Kendinizi korumak zor değildir. Bel çantaları, sırt çantaları ve çantalar satın almakla başlar. Fermuar, karabina veya çıtçıt gibi güvenli kapatma seçeneklerine en baştan dikkat etmek önemlidir. El çantaları ve omuz çantaları her zaman kapalı olarak, vücudun yan tarafına veya ön tarafa sıkıştırılmış ve fermuarları öne bakacak şekilde, böylece görüş alanınızda olacak şekilde taşınmalıdır. El çantalarını bir yürüteç veya alışveriş arabasına asmak, suçluların bunları ele geçirmesini çok kolaylaştırır. Aynısı, bir restoranda masanın üzerinde duran veya bir sandalyenin üzerine asılı bir ceket içindeki cep telefonları ve cüzdanlar için de geçerlidir. Arka cep de cüzdanlar ve cep telefonları için güvenli bir yer değildir. Bu nedenle değerli eşyalarınızı her zaman kapalı ve vücudunuza yakın bir şekilde taşımanızı öneririz.

Neden polise gittin?

İnsanlarla çalışmak ve onlara yardım etmek istedim. Bu yüzden polise başvurmak doğal bir tercihti. Takım çalışmasını seviyorum ve şüphelileri delillerle gözlemlemek, soruşturmak ve tutuklamaktan gerçekten keyif alıyorum. Son yıllarda önlemeye olan sevgimi keşfettim. Bir polis memuru olarak birçok yönde gelişebilmeniz harika. Kariyerimi seçerken bu işin ne kadar çeşitli olduğunu bilmiyordum ve geriye dönüp baktığımda bu yolu seçtiğim için gerçekten mutluyum.

İşyerinde karşılaştığınız hakaret veya düşmanlıkla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Yıllar geçtikçe kalın bir deri edinirsiniz. Ailemle, meslektaşlarımla veya arkadaşlarımla yaptığım konuşmalarda kişisel düşmanlık ve aşırı operasyonel durumlarla başa çıkarım. Konuşmak yardımcı olur. Deneyimlerimi genç meslektaşlarıma aktarırım ve görev sırasında kendilerini bu tür stresli durumlarda bulurlarsa elimden geldiğince onları desteklerim.

Üniformalı hayat daha mı tehlikeli hale geldi?

Evet, kesinlikle. Sivil kıyafetli dedektifler olarak, kendimizi polis memuru olarak ne zaman ifşa edeceğimizi seçebilme avantajına sahibiz. Bu, durumu kontrol etmemizi ve neye bulaştığımızı bilmemizi sağlar. Ne yazık ki, günümüzde üniformalı biriyle temas kurmak genellikle bir çıkış yolu olarak görülüyor – devletin bir temsilcisi olduğu için buharı boşaltmanın bir yolu. Ne yazık ki, üniformalı kişi genellikle fark edilmiyor.

İşten sonra nasıl rahatlarsın?

Doğada çok vakit geçiriyorum veya koşuya çıkıyorum. Ayrıca güzel insanlarla ve güzel sohbetlerle İspanyol veya oryantal bir restoranda güzel bir yemek yemekten de gerçekten keyif alıyorum. Bu, günlük hayatın stresini hızla unutmama yardımcı oluyor.

Formunuzu nasıl koruyorsunuz?

Vaktim olduğunda spor yapmayı severim. Avrupa Şampiyonası hazırlıklarımız nedeniyle son zamanlarda buna ayıracak yeterli zamanım olmadı. Dövüş sanatları, kuvvet antrenmanı ve dayanıklılık sporları yapıyorum – ve bunları açık havada yapmayı tercih ediyorum.

Polisiye romanları sever misiniz?

Nadiren suç dramaları izlerim. Kötü araştırılmış olmaları beni rahatsız ediyor. Örneğin, polis gücünde olmayan iş süreçleri gösterildiğinde veya tamamen bağlamından koparıldığında. Günümüzde, film endüstrisindeki sorumlular önceden çok daha fazla araştırma yapıyor ve bu da daha iyi sonuçlara yol açıyor.

Son yaptığınız iyilik neydi?

Çalınan malları mağdurlara geri verebildiğimiz her seferinde mutlu oluyorum. Özellikle de yaşlı vatandaşlar söz konusu olduğunda. Aldığımız minnettarlık bizi her gün bir ekip olarak motive ediyor.