Bu sayede Berlin’i eğitimin başkenti de yapabiliriz.

Mezopotamya

New member
Ev
Berlin
Sanayi ve Ticaret Odası Başkan Yardımcısı’ndan yeni koalisyona: Böylelikle Berlin’i eğitimin de başkenti yapabiliriz

Berlin’in eğitim politikasında, özellikle kreşlerde, kariyer oryantasyonunda ve eğitim piyasasında yeni bir işbirliği kültürü çağrısı.

SEMBOL GÖRÜNTÜSÜ – Bir anaokulu grubundaki çocuklar, eğitimcilerle birlikte bir grup odasında oynarlar.Marijan Murat/dpa

Pek çok umut, Berlin ekonomisi de dahil olmak üzere, eğitim yönetimindeki değişime bağlandı. Berlin’in eğitimindeki sorunların hepsi iyi bilinmektedir.

Statüko – gündüz bakımevinde, okul kalitesi veya işe geçiş açısından – tatmin edici değil ve dramatik. Böyle devam edemez ve etmemeli. Berlin bunu her şeyden önce çocuklara ve gençlere borçludur. Kaliteli eğitim, eğitim eşitliğinin ve başarılı katılımın temelidir! Bununla birlikte, Berlin’in bir konum olarak çekici kalması için değişiklik de kesinlikle gereklidir: Berlinliler, şirketler, vasıflı işçiler ve Almanya’dan ve yurtdışından aileleri için.

CDU ve SPD’nin koalisyon anlaşmalarında eğitime net bir şekilde odaklanması kesinlikle iyi ve umut verici. Şimdi uygulama zamanı! İlk uygulama dileğim bir zihniyet değişikliği: Berlin eğitiminin yeni bir işbirliği kültürüne ihtiyacı var! Kimseye, en azından gençlerimize, vagon kampı zihniyeti ve silo düşüncesi yardımcı olmuyor. Sayısız devlet, sivil toplum ve özel aktörleri ile Berlin’deki eğitim manzarası, nihayetinde kullanılması gereken çok fazla potansiyel sunuyor. Yönetim ve müfredat dışı ortaklar ve paydaşlar birlikte, sonuç odaklı ve eşit düzeyde çözümler üzerinde çalışırsa, Berlin’i eğitimin de başkenti yapma şansımız var.

Berlin halihazırda eğitim ve eğitim teknolojisi sektöründe ülke çapında bir liderdir: Cornelsen, Bettermarks, Teach First ve diğer birçok başarılı özel ve sosyo-ekonomik şirket, dernek ve vakıf ile Berlin, şimdiden Alman eğitim ortamındaki birçok gelişmenin itici gücü olmuştur. . Berlin’deki okullar da bundan faydalanabilir ve faydalanmalıdır. Açık öğretim yönetimi, erken çocukluk eğitiminde, okullarda, sosyal ekonomide, vakıflarda, derneklerde ve ekonomide aktörlerle daha iyi işbirliği sağlar. Zorluklara bütünsel bir bakış, yeni çözümler üretir ve bu da eğitim zinciri boyunca çocuklara ve gençlere fayda sağlar.

İşbirliği ve ağ oluşturma, mahalleye ve mahalledeki şirketlere açık olan her bir okulu güçlendirir. Bu şehirdeki devlet ve özel eğitim oyuncularının yanı sıra şirketlerle açılım ve işbirliği yapmak Senato Eğitim İdaresi için de değerlidir. Pek çok aktör kreşin genişletilmesine, Ukraynalı çocukların entegrasyonuna, dil eğitimi desteğine, kariyer yönlendirme konusunda pratik önerilerde bulunmaya veya muazzam öğretmen eksikliğine çözüm bulmaya yardımcı olabilir ve katkıda bulunmak ister. Berlin’in eğitim ekosistemindeki aktörlerin çeşitliliği, çözümleri hem pragmatik ve hızlı bir şekilde birlikte uygulamak hem de Berlin’in acilen ihtiyaç duyduğu gerekli yapısal reformları cesurca düşünmek için en büyük kaldıraçtır.

Yeni Senato: Sadece dört kişi - ve büyük bir sürpriz

Yeni Senato: Sadece dört kişi – ve büyük bir sürpriz
  • hisseler
Hedef daha fazla eğitim eşitliği olmalı

Kreş fırsat yılı, yeni bir işbirliği kültürü için ilk alan olabilir. Dil yetersizliği olan çocuklar için planlanan zorunlu yıl iddialı bir projedir. Uygulamada ancak ilgili herkesin, yani bağımsız ve devlet kreş sağlayıcıları, dernekler, inisiyatiflerin ve projelerin temsilcilerinin yanı sıra bilimin de birlikte oturup plan yapması ve üzerinde anlaşmaya varması durumunda etkili bir şekilde çalışacaktır. Ve tüm aktörler, çocukların okulun ilk gününde geride kalmaması için baştan daha fazla eğitim eşitliği yaratma şeklindeki kapsayıcı hedefte birleşmelidir.

İkinci alan kariyer yönelimi olmalıdır: Eğer politikacılar okullarda çok profesyonel ekip çalışmasına bağlıysalar ve okulların sosyo-mekansal açılımını güçlendirmek istiyorlarsa, o zaman eğitimle ilgili en yüksek otoritenin dışarıdan katılıma da açık olması doğru olandır. Becerilerin öğrenciler tarafından kazanılmasına odaklanılmalıdır. Bu, eğitime veya çalışmalara girişin başarılı olup olmadığına karar verir. İşbirliği için çok sayıda nokta var. Eğitim elçileri, yasama döneminin sonuna kadar tüm Berlin okullarında faaliyete geçebilir. Daha bu yaz, okul çocuklarına sadece beş günde beş meslek ve beş şirketi tanıma ve böylece değerli pratik deneyim kazanma fırsatı sunabiliyoruz. Özel ve devlet okulları birbirinden yararlanabilir.

Yeni bir işbirliği kültürü için üçüncü alan, eğitim pazarıdır. Yeni koalisyon haklı olarak iyileştirilmiş veri aktarımına güveniyor. Bunun anlamı şudur: Gençlik istihdam kurumu sonunda gençlere kendi çevrelerinde aktif olarak yaklaşabilecektir. Şimdiye kadar, danışmanlar, ajansa girmenin yolunu bulan profesyonel planları olmayan gençlere güvenmek zorunda kaldılar. Her yıl okuldan ayrıldıktan sonra veri alışverişi olmadığı için iş bulamayan binlerce genç göz önüne alındığında, bu önlem geciktiği kadar gereklidir.

Son olarak, genç personelin işe alınması söz konusu olduğunda yeni bir işbirliği kültürü de arzu edilir. Çok fazla bürokrasi ve paranın küçük ve orta ölçekli şirketlerden büyük şirketlere yeniden dağıtılması anlamına gelebilecek, açıklanan eğitim tahsisiyle tehdit edici bir zemin oluşturmak yerine, herkesin olumlu bir eğitim pazarına katkılarından ve küçük-küçük münferit projeleri durdurmak yerine bağlayıcı anlaşmalar yapmak. İhtiyaç duyulan tek şey, tüm eğitim ortaklarından şeffaflık, işbirliği yapma isteği ve bir inanç sıçramasıdır.

Koalisyonda daha fazla koordinasyon iradesi var

İş dünyası da katkıda bulunuyor: Ülke çapındaki eğitim kampanyasına katılıyoruz, eğitimi daha çekici hale getirmek için Berlin’e yaklaşık üç milyon Euro yatırım yapıyoruz, okullara eğitim elçileri gönderiyoruz, Berlin Yetenek Kontrolünde modern kariyer oryantasyon dünyasının bir parçasıyız ve Berlin ve çevresindeki tüm eğitim pozisyonları için özel bir arama motorunun uygulanmasını sağlayın ve eğitim atağımızın bir parçası olarak eğitim faaliyetlerine (yeniden) başlama konusunda şirketlere destek ve tavsiyelerde bulunun.

Yeni bir işbirliği kültürüyle bir şeyler olabileceği konusunda temkinli bir şekilde iyimserim. Mesleki eğitim için bir devlet enstitüsü kurulmasına yönelik test emri, yeni koalisyonda daha fazla koordinasyon ve işbirliği iradesinin var olduğunu gösteriyor. Mesleki eğitim devlet, iş dünyası ve sosyal ortaklar tarafından tek bir çatı altında merkezi olarak kontrol edilirse, Berlin’deki mesleki eğitimin yükseltilmesi için iyi bir şans vardır. Elbette sadece test yapılmaması çok önemlidir. Aynı şey, koalisyon anlaşmasından gelecek vaat eden diğer tüm projeler için de geçerli. Değişim, değişimi başlatmalıdır. Bu şehirde eğitimin gerçek bir amiral gemisi olması gerekiyor.

Stefan Spieker, Fröbel gündüz bakım merkezi işletmecisinin genel müdürüdür ve yaklaşık 200 tesiste yaklaşık 17.000 çocuk bakılmaktadır. Kasım 2022’de Berlin Sanayi ve Ticaret Odası’nın (IHK) Başkan Yardımcılığına seçildi.