Bir Späti sahibi bana “alışveriş bağımlılığı” teşhisini nasıl koydu

Mezopotamya

New member
Artık internetten alışveriş yok. Bir daha asla. En azından benim kesin kararım buydu. Sipariş ettiğim kıyafetlerin gerçekte ne kadar farklı göründüğüne sinirlenerek, sadece indirim aramak için mağazalara gideceğime yemin ettim. Ama şu anda her şey %70'e kadar indirimli. Akıllı telefonda reklamlar yanıyor, dijital alışveriş sepeti bir anda doluyor ve işte karşınızda – “Siparişiniz başarılı oldu”.

İki hafta sonra, iadeleri bırakabileceğiniz bir Späti'ye başım öne eğik bir şekilde girdim. En azından sipariş ettiğim beş üründen birini saklayacağımı düşündüm ve paketi tezgaha koydum. Küçük dükkanın sahibi beni baştan aşağı süzdü. Kısa süre sonra yaşanacak tartışmaya hazırlıklı değildim.

Späti sahibi gözle görülür şekilde öfkeli ve ben yanlış zamanda yanlış yerdeyim

“Neden geri göndermek istiyorsun?” diye havlıyor dükkan sahibi bana ve paketi ondan uzağa itiyor. Kısa bir süre sinirleniyorum ve maalesef sipariş ettiğim kıyafetleri beğenmediğimi söylüyorum. “Ve neden beğenmediğin şeyleri sipariş ediyorsun?” diye karşılık veriyor, elini kaldırıp pakete çarpmasına izin veriyor. “Sen bir alışverişkoliksin.” Görünür şekilde öfkeli ama nutkunu henüz bitirmemiş. Sonra gerçekten başlıyor.

“Siz kadınlar her zaman aslında ihtiyacınız olmayan şeyleri sipariş edip sonra da her şeyi geri gönderiyorsunuz.” Späti sahibi elleriyle çılgınca işaretler yapıyor. Orada durup dinliyorum. “Aman Tanrım, bir şeyi unuttum,” diyor, başını eğiyor ve son sözlü darbeye hazırlanıyor. “Her şeyi kutuya doldurmadan önce, Instagram'da paylaşabilmek için eşyaların fotoğraflarını çekiyorsunuz. Her zaman böyle olur.”

Tamam, diye düşünüyorum ve paketi tezgaha geri itiyorum. Mağazadan öfkeyle koşmak benim tarzım değil ve dürüst olmak gerekirse – tamamen haksız da değil. Bamberg Otto-Friedrich Üniversitesi'nin yaptığı bir araştırmaya göre, sadece Almanya'da 2022'de yaklaşık 530 milyon paket iade edildi. Toplamda 1,3 milyar ürün perakendecilere iade edildi.

Vakaların neredeyse %91'inde ayakkabı ve giysiler iade ediliyor. Çevrimiçi müşterilerin çoğunluğu iade sebebinin ürünün bedenine uymaması olduğunu belirtti. Uluslararası bir karşılaştırmada Almanya en üst sırada yer alıyor ve dolayısıyla 'İade konusunda Avrupa şampiyonu'. Ve Späti sahibinin gözünde bunda büyük bir rolüm var.

“Üzgünüm ve öfkeliyim, aslında senin bununla hiçbir ilgin yok”

“Ben de bir şey söyleyebilir miyim?” diye soruyorum. O da onaylarcasına başını sallıyor. “Ne yazık ki, makalelerin kalitesi çok kötü ve şirketler artık kıyafetlerin fotoğraflarını sonradan düzenliyor.” Öfkeli adam sessiz. “Bunu geri alamam ve davranışımı haklı çıkarmak ikimize de yardımcı olmuyor.” Bir kaşını kaldırıyor, ağzını açıyor, bir şey söylemek istiyor. Ben daha hızlıyım.

“Ama ben kesinlikle eşyaların fotoğrafını çekmiyorum ve alışveriş bağımlısı da değilim.” Adam gülümsüyor, kutumun üzerindeki iade etiketini tarıyor ve ön tarafa yapıştırıyor. “Ama karımın bir tane var,” diyor ve hikayesini anlatmaya başlıyor. Günde birkaç kez, paket taşıyıcıları kapısını çalıyor ve birbiri ardına paketleri dairesine taşıyor. Birkaç gün sonra, çoğu iade ediliyor. “Üzgünüm ve öfkeliyim, aslında bununla hiçbir ilgin yok.”

Bana kargo fişimi uzatıyor ve bir sigara yakıyor. Ben de aynısını yapıyorum. Sessizce yan yana duruyoruz, sigaralarımızı içiyoruz. “En azından her iade için para alıyorsun,” diyorum. Başını sallıyor.