Berlin'de bir kadeh şarap neden giderek daha pahalı hale geliyor?

Mezopotamya

New member
Berlin'de işler her zaman kontrolden çıkar. Şu anda BVG'nin zamanlamasından, komşularımın kağıt ambalajları Amazon paketleriyle tıkamasından ve fahiş şarap fiyatlarından rahatsız oluyorum. Mağazadaki şişelenmiş şarap fiyatlarını değil, bar ve publardaki bir kadeh şarap fiyatlarını kastediyorum. Tipik iş sonrası şarabı. Şarap fiyatları konusu artık arkadaşlar arasında sürekli konuşulan bir konu haline geldi ve akşam 22.00'den sonra hangi mağazada dışarıda oturabileceğiniz tartışmasının yerini aldı.

Tetikleyici, Clärchens Ballhaus yakınındaki sıradan bir barda bir tur gül oldu. Çocukken top attığım spor sahasının hemen yanında oturmak gerçekten çok güzel. Ancak mağaza aslında uzun zamandır benim için çok pahalıydı. Sipariş verdiğimizde şüphelenebilirdik. “0,1 mi yoksa 0,2 mi?” bize soruldu. Gruptaki herkes burnunu kırıştırdı. 0.1? Bu ne anlama geliyor? Dört normal bardak rosé lütfen. Daha sonra kasanın içindeki turun parasını ödedim. Dört bardak rosé'nin fiyatı 34 avro olmalı. Vay! Yanında zeytin ya da cips bile sipariş etmemiştik. Bir kadeh şarap için 8,50. Kredi kartımı uzattım ve makine bahşiş bırakmak isteyip istemediğimi sordu. HAYIR!

Catalina Hildebrandt/Berliner Zeitung

Bir kadeh şarap için 8,50'nin tamamen aşırı olduğunu düşünüyorum, en azından normal aperó iş sonrası şarabı için. Sık sık İtalya ve İspanya'ya gidiyorum ve yazı Fransa'da geçirdim. Orada şarap uygun fiyatlı. Hiç kimse bir bardağa 4 Euro'dan fazla, hatta çoğu zaman daha az para harcamaz. Venedik'te bienal sırasında bile bir spritz için 5 avrodan fazla ödemezsiniz ve bu orada nispeten pahalıdır.

Berlin'de şarap fiyatları uzun süredir kontrolden çıkıyor. Corona'dan önce bile bu şarap barları aniden ortaya çıktı. Oraya gidebilirsin ya da öyle bırakabilirsin. Günümüzde giderek daha fazla normal bar ve pub, en azından fiyatlar söz konusu olduğunda, kaliteli şarap barları gibi davranıyor. Çünkü şarabın kendisi çoğu zaman bu fiyatlara değmez.

İçeceklerle yüksek kar marjlarına ulaşın

Geçenlerde tiyatrodaydım ve gösteriden önce bir kadeh şarap içtim. Litrelik şişelerdeki şarabın yanı sıra bira, soda ve simit de vardı. Bir kadeh şarap 7 avroya mal oldu. Dökülen şişeye baktım. Daha sonra ne tür bir şarap olduğunu Google'da araştırdım. İlk isabet: Altı şişe Kessler Zink Pinot Gris 24 avroya mal oldu, yani bir litrelik şişe 4 avroya mal oldu. Şişe başına beş bardak alıyorsunuz. Bar sahibi şişe başına 35 avro kazanıyor, kullanılan mallardan 4 avro eksi, geriye 31 avro kâr kalıyor. Tabii tezgahın kirası ve iki garsonun maaşı da var. Ancak yine de tiyatro seyircisinin cebinden çıkarıldığı yönündeki tedirginlik sürüyor.

Hücum şarabı: kadehi 7 euro, şişenin tamamını almak için 4 euro.

Hücum şarabı: kadehi 7 avro, şişenin tamamı 4 avro. Andreas Stolte

Alman otel ve restoran endüstrisi birliği Dehoga Berlin'den bir soru: Hangi kar marjları normaldir? Tefecilik nerede başlar? Bernhard Moser, Berlin gurme festivalinin genel müdürü yemek yiyor! Berlin bir sohbet ortağı olarak tavsiye edilir. Prensipte tiyatroda bir kadeh şarap için 7 avro ödemenin normal olduğunu düşünüyor ancak “biraz daha kaliteli bir şarap olsaydı” mutlu olurdu. Dahası: “Artık mesele sadece hangi şarabı içtiğiniz değil, aynı zamanda nerede içtiğinizdir. Eğer bir tiyatroda şarabınız varsa, çalışanların servisi yapmak için çok kısa bir süreliğine gelmeleri, daha sonra hızlı bir şekilde temizlik yapmaları vb. gerekir. Bu insanlar genellikle yalnızca nispeten iyi maaş alırsanız daha fazlasını alırlar.

Corona'dan bu yana açık şarapların kalitesinin arttığı söyleniyor

Cevap, kadehte servis edilen şarapların kalitesinin ortalama olarak önemli ölçüde arttığını söylüyor. “Geçmişte insanlar yalnızca litresi 3,50 olan en basit litrelik ürünleri servis ediyordu, ancak bugün bunlar daha lüks şaraplar olma eğiliminde. Bunun nedeni aynı zamanda Corona'dan sonra konukların daha talepkar hale gelmesi.” Sanırım tiyatro barda şanssızdım.

Cevap, misafirin “kadehte servis edildiğinde şarapları bir kimliğe sahip, yani şaraphane ve bağ bozumu hakkında bilgi içeren şaraplar aldığından” emin olması gerektiğini söyleyerek devam ediyor. Menüde sadece “Dry Riesling” yazan bir şarabın 0,1 litresi için 7 euro ödeyecek olsaydınız bu “elbette kesinlikle kabul edilemez” olurdu.

Berlinli gastronomi uzmanı Bernhard Moser şu gerçeği vurguluyor: “Günün sonunda restoran işletmecileri, işletmelerine milyonlar ödememe eğiliminde. Zaman zaman konuklara farklı hissettirse de, maliyetlerdeki genel keskin artış nedeniyle sektördeki marjlar minimum seviyeye indi.”

Öyle olabilir ama bir kadeh şarap için kişisel ağrı eşiğim 8.50'yi aşıyor. Kapalı kapılar ardında bir kadeh şarabın hâlâ 5 avro olduğu dükkânları dostlarımıza aktarıyoruz.