Berlin iklim kahramanları – yapışmadan

Mezopotamya

New member
Ev
iklim
İklim koruması için yetişkin eğitimi kursu: Berlin iklim kahramanları – yapışmadan

Ülke çapında, yetişkin eğitim merkezleri ücretsiz olarak iklim koruma kursları sunmaktadır. Kendileri nasıl etkili olacaklarını öğrenen Berlinli katılımcılarla bir toplantı.

Susanne Dubber

Şampuan, bulaşık deterjanı, sirke ve diş macunu tabletleri: Andrea Schlueter, Astrid Bohne, Antje Dragusch ve Andreas Busse (soldan sağa) Prenzlauer Berg'deki Unpacked mağazasından aldıkları ürünlerle.

Şampuan, bulaşık deterjanı, sirke ve diş macunu tabletleri: Andrea Schlueter, Astrid Bohne, Antje Dragusch ve Andreas Busse (soldan sağa) Prenzlauer Berg’deki Unpacked mağazasından aldıkları ürünlerle.GERD ENGELSMANN

Kendin yap güneş kremi! Berlin-Prenzlauer Berg’deki Lychener Straße’deki ambalajsız “Çünkü nedenden dolayı” süpermarketteki müşteriler hayrete düşüyor. Banka memuru Andrea Schlueter, “Güneş koruma faktörü 30, 100 gramı 7,30 Euro” yazan ürün etiketini okur ve çok etkilenir. “Ambalaj olmadan satılabileceğini düşünmezdim.” O ve Pankow yetişkin eğitim merkezindeki “İklim Uyumu – İklim Koruma Kursu” kursundaki diğer beş katılımcı, bunu çok daha akıllı hale getirdi.

Nihai sertifikaya kadar altı randevunun sonuncusu, ambalajsız mağazadaki bu saha ziyaretidir. Un, badem, müsli gibi beklenen standartların yanı sıra tanesi 30 kuruşa bulaşık damlası, diş fırçası tableti, tanesi 1,40 euroya 32 adet, 16 kuruşa ızgara çakmağı gibi sürprizleri de var.

Sıfır Atık – Geride atık bırakmadan yaşamak

Bunların çoğu Astrid Bohne için eski şapka. “Dairemi Sıfır Atık yapmak için yıllardır çalışıyorum.” Bu, geride hiçbir atık bırakmadan yaşamak demektir ve bu tamamlanmış sürdürülebilirlik projesinin hayata geçirilmesi, onu İngilizce’den çevirmekten çok daha zordur.

Ancak idari çalışan, “artık evde en az yüzde 85 oranında plastikten arınmış durumdayız” kararlı iradesiyle köklü bir değişiklik getirdi. Toz halinde alınan ve su ile karıştırılan temizlik maddeleri projenize çok yardımcı olur. “Geri dönüşüm zincirindeki ve tüm geleceğimiz için sorumluluğum benim için önemli.” Hayranlık başkalarının yüzlerinde görülebilir.

Ambalajsız dükkanın kaplarında, küreklemek ve doldurmak için farklı türde unlar var.

Ambalajsız dükkanın kaplarında, küreklemek ve doldurmak için farklı türde unlar var.GERD ENGELSMANN

Altı kişi iklim rotasını haber bültenleri veya gazeteler aracılığıyla öğrendi. Bedava. Pankow’daki gibi ülke çapında, diğer yetişkin eğitim merkezleri bir yıldır küresel iklim krizi sorunu üzerine programlar sunuyor. WWF Almanya (Dünya Çapında Doğa Fonu) ve Helmholtz Bölgesel İklim Değişikliği ve İnsanlar Araştırma Derneği tarafından geliştirilmiştir. Proje üç yıl sürecek ve iklim koruma bakanlığının ulusal iklim koruma girişiminin bir parçası.

Kurs katılımcılarının hepsi yaklaşık 50 yaşında ve çoğunlukla kadın. Mühendis Andreas Busse’nin vurguladığı gibi, “dünyanın bizim için artık gerçekten çok ciddileştiğinin” uzun zamandır farkındalar. Buradaki tüm zor zamanların insanlık için nasıl geldiğini görüyor. “İklim mültecileri, dağıtım mücadeleleri, toplumda daha da fazla bölünme.” En azından buna karşı önlem almak istiyorlar.

Busse’nin ailesi uzun süre tek bir arabayı başarıyla paylaştı. Ancak yeni bulgulara göre “Bisiklete daha çok binmek ve toplu taşımayı daha çok kullanmak istiyorum.” Sonuçta, içten yanmalı motorlar CO2 gibi sera gazları ve nitrojen oksitler ve partikül madde gibi kirleticiler üretir. Küresel ısınmaya ve çevre kirliliğine önemli ölçüde katkıda bulunurlar. Tam olarak bu, kurstaki bilgi içeriklerinden biriydi. Her durumda, Andreas Busse artık bundan sorumlu olmak istemiyor.

Çikolatalı müsli baştan çıkarıcı tatlı kokuyor, Andrea Schlueter hemen yanına alıyor.

Çikolatalı müsli baştan çıkarıcı tatlı kokuyor, Andrea Schlueter hemen yanına alıyor.GERD ENGELSMANN

İklim değişikliğinin nedenleri ve sonuçları hakkında zaten çok şey biliyordu, “ancak kurs, hayati önem taşıyan su kaynağımızla ilgili durumun ne kadar kötü olduğunu benim için daha da netleştirdi.” Helmholtz Çevre Araştırmaları Merkezi, Alman kuraklık monitörü üzerine bir ders verdi. “İç karartıcı. Her gün çok az yağmur yağdığını görebilirsiniz. Bu da geçen yaz Panke’nin burada kurumasına neden oldu.”

Kurs lideri Antje Drangusch, başarılı katılım sertifikalarını ekolojik olarak doğru bir şekilde çim kağıdına yazdırdı. Şimdi kursun sonunda mezunlara sunuyor. Çevre danışmanı da yeni içgörüler kazandı. “İki akşam, tartışmak üzere çevre uzmanlarımız yanımızdaydı. Tüm kurs katılımcılarının kendilerini politik olarak güçsüz hissettikleri ortaya çıktı.”

Andreas Busse artık dişlerini fırçalamak için çiğnenebilir tabletlere sahip.  Bu, tüpün plastik malzemesinden tasarruf sağlar.

Andreas Busse artık dişlerini fırçalamak için çiğnenebilir tabletlere sahip. Bu, tüpün plastik malzemesinden tasarruf sağlar.GERD ENGELSMANN

Her birey iklimin korunmasına önemli bir katkı sağlayabilir. “Kişinin kendi hayatında başlayan şey, siyasi düzeyde devam eder.” Örneğin, bölge meclisinin çevre komitesinde bölgesel olarak veya Bundestag’da Almanya düzeyinde yeni ağaçlar için. “Partiye bağlı olsun ya da olmasın herkes katılabilir.” Bunu herkese veriyor.

Artık iklime uyum sağlayan insanların istemediği tek bir şey var, o da sokakta mahsur kalmak ya da son kuşağı farklı bir şekilde desteklemek. Andreas Busse, şimdiden sokakta bazı canlıları eylem halinde deneyimledi ve etkilendi. “Onları anlayabiliyorum – ama yardımı olacak mı?” Beşi, “bu tür eylemler toplumu bölme eğilimindedir” konusunda hemfikir.

Astrid Bohne şimdi tam tersi üzerinde çalışmak istiyor. Kurs sırasında, kendi iklim koruma projesini birlikte başlatacağı kişilerle tanıştı. “Bir şeyler yapmak istiyoruz.”