Berlin eğitim sisteminde sadece okul tuvaletleri kokmuyor – şimdi tatil zamanı

Mezopotamya

New member
Bazen siyasette ne söylendiği önemli değildir, bazen gerçeğe bakmak daha fazla netlik getirir. Bu, Çarşamba gününden beri yaz tatilinde olan okullar için de geçerlidir. Gerçeklik testi basitti: Berlin'deki bir okul tuvaletine girdim. Bunu bilerek çocuğumun ilkokulunda yapmadım, başka bir yerde yaptım, gizlice de değil, bakıcının izniyle ve büyük tatilden önceki sabah yaptım. Sonuç: Kokuyor.

Bu can sıkıcı çünkü münferit bir durum değil, utanç verici çünkü Almanya zengin ve yakın zamanda eğitime 176,3 milyar avro harcadı, bunun neredeyse yarısı okullara. Ancak tuvaletler o kadar iğrenç ki tüm öğrencilerin üçte ikisi onları hiç kullanmıyor.

Sorun yeni değil; bu yıl bir çözüm bulmak için ilk “okul tuvalet zirvesi” düzenlendi. Eğitim sisteminin önemini bilmek isteyen herkes bir tuvalete gitmeli. Daha sonra sınıfların temiz olup olmadığını, dizüstü bilgisayarların olup olmadığını, beyaz tahtaların çalışıp çalışmadığını, kaç öğretmenin olduğunu ve kaç dersin iptal edildiğini de kontrol edebilirler.

Sadece tuvaletler kokmuyor. Öğretmenler, öğrenciler, veliler memnun değil. Eğitimde, yönetilen tek şey biriken eksiklik. “Beceri eksikliği” terimi diğer sektörlerde henüz bilinmezken, okullar uzun zamandır genç yetenekleri işe almakta büyük sorunlar yaşıyordu. 2000 yılında ilk PISA sınavının galibi olan Finlandiya'da durum farklı: orada bir üniversite yeri için on başvuru var.

Kötü kokulu tuvaletler için özel fon yok

Başka hiçbir sistem bu kadar iyi planlanamaz: Bir yıldaki doğum oranı, altı yıl sonra kaç öğretmene ihtiyaç duyulacağını belirler. Araya beş yıllık bir çalışma bile sığdırılabilir. Ayrıca daha yüksek maaşlar ve memurlar da var, ancak sorun küçülmüyor, büyüyor. Şimdi boomer'lar emekli oluyor, doğum oranı artık düşmüyor, çok fazla göç oldu. Bunların hiçbiri yeni değil, ancak kimin umurunda? Hiçbir hükümet özel bir fon icat etmiyor veya sınıfların kaybı nedeniyle çift darbeden bahsetmiyor.

Ayrıca, Almanya'da devam eden bir eğitim federalizmi sorunu var. Örneğin, ebeveynler Stuttgart'tan Berlin'e taşınırsa, “entegre ortaokul”un ne olduğunu bilmiyorlar. Büyük ve küçük ölçekte bir delilik var: Sadece Berlin ve Baden-Württemberg'in farklı müfredatları yok, aynı zamanda Berlin'de de yazma farklı okullarda çok farklı şekilde öğretiliyor ve hatta Berlin'deki bir okulda komşu sınıflardaki iki öğretmen bile farklı matematik kitapları kullanabiliyor. Deliliğin bir sistemi var ve sistem giderek daha kötü işliyor.

Öğretmenler buna engel olamaz. Genellikle çok özverilidirler ve teneffüslerde tuvalete bile gitmeyi başaramazlar. Çoğu öğretmen “Derslerin kendisinden hoşlanıyorum ama gerisi…” der. Gerisi çok büyük sınıflar, sürekli stres, aşırı çalışma ve bütçe kesintileridir. İlkokullarda, öğretmenlerin zayıf öğrencilere göz kulak olduğu ve geride kalmamalarını sağladığı ek dersler vardır – çok önemli dersler. Birisi hasta olduğunda iptal edilen ilk dersler bunlardır.

Öğretmenler, kendilerinden engelli öğrencilerle ilgilenmeleri beklendiğinden, bunun için eğitim almadıklarından veya sınıfta Almanca bilmeyen mülteci veya göçmen çocuklarının bulunmasından şikâyet ediyorlar.

Son PISA testinde Almanya her zamankinden daha kötü performans gösterdi. Ancak politikacılar şunu söylemeyi sever: “Eğitim politikası gerçekten önemlidir: çocuklar geleceğimizdir.” Bu mantra yalnızca seçim kampanyaları sırasında geçerlidir, çünkü seçimler tuvaletlerin tekrar temiz olduğundan veya sınıfların plana geri dönebildiğinden emin olarak kazanılamaz.

Bana hiçbir araştırma yapmadan anlatılan üç gerçek yaşam örneği: Bir anne kariyer değiştiriyor, kendini adamış, eğitimine devam ediyor, ancak öğretmenlik mesleğinde sadece iki yıl geçirdikten sonra tükeniyor. Yaşlı bir öğretmen her zaman öğretmekten zevk aldığını, ancak bir noktada vücudunun da kapanma düğmesine bastığını söylüyor. Erken emekli oluyor. Sadece yeni öğretmen eksikliği yok, bazıları da ayrılıyor.

En azından üçüncü hikaye umutla başlıyor. Bir öğretmen yeni okul yılında ebeveyn izninden dönmek istiyor. Mutlu ve çocuğu için bir kreş yeri var. Sonra, tatillerden hemen önce haberi alıyor: kreş işe yaramıyor, yeterli öğretmen yok. Kasım ayında bir sonraki boş yeri bulabilir ama okul yılı 1 Eylül'de başlıyor.

Gerçekte kulağa öyle geliyor. Okul sistemindeki tek kötü kokan tuvaletler değil ve pek umut yok. Ama şimdi tatil zamanı.