Berlin bülbüllerine bu yıl neler oluyor?

Mezopotamya

New member
Ev
iklim
Berlin bülbüllerine bu yıl neler oluyor?

Daha önce hiç olmadığı kadar çok kuş, nadiren çok fazla gürültü. Bitmeden önce büyük final mi? Yoksa sadece hayal gücü mü? Köşe yazarımız nedenleri araştırıyor.

Anya Reich

Mutlu bir Bülbül babası, oğullarına ilk şan derslerini verir.

Mutlu bir Bülbül babası, oğullarına ilk şan derslerini verir.Christian Naumann/imago

Brandenburg’da bir tenis maçının ortasındaydı. Kulüp üyesi H. yan taraftaki meydandan seslendiğinde bana hizmet edildi: genç bir baştankara, genç bir baştankara! Top yerine kuş aradığım için dönüşü kaçırdım.

Yuvadan ilk kez uçan bir baştankara olduğu ortaya çıktı. H.’nin bunu nasıl bildiği hakkında hiçbir fikrim yoktu ama her şey zaferle ilgiliydi. Baştankara suçluydu. Ancak kısa bir süre sonra kumsal kortlarımızın üzerinden süzülen leylekler de olabilirdi. Ya da kırmızı uçurtma. Ya da bu yıl köye hiç olmadığı kadar yaklaşan turnalar. Kasabadaki bülbüllerden bahsetmiyorum bile. Bütün bülbüller! Bu sezon kadın tenis takımımla nereye maça gidersem ıslık çalıp ağaçlardan şakıdılar. Geçenlerde Prenzlauer Berg’den Obersee’ye bisikletle giderken yedi tane saydım. gün Ortası

Pelmeni, Votka ve Elektrolitler: Bir Tenis Şampiyonu Olarak Çifte Hayatım

Pelmeni, Votka ve Elektrolitler: Bir Tenis Şampiyonu Olarak Çifte Hayatım
  • hisseler
İç baskı, çarpıcı vokaller

Bahar geldi, doğa patlıyor, kuşlar çıldırıyor. Nadiren beni bu yıl kadar etkiledi. Bir vahşi yaşam barınağında yaşıyormuş gibi hissediyorum. Ya da Nuh’un Gemisi’nde… Göller kuruyor, türler ölüyor, sokaklarda iklim-yapıştırıcı savaşı tüm hızıyla devam ediyor ve daha sona ermeden herkes büyük final için yeniden bir araya geliyor. Yoksa hepsi sadece hayal mi?

Berlin’in yaban hayatı uzmanı Derk Ehlert’i arayıp bülbül gözlemlerimi anlatıyorum. Bu normal mi? Gürültü, şarkı söyleme, gün boyunca bile mi?

Ehlert’in dostça bir sesi ve hoş, sakin bir tavrı var. Mevcut Nachtigall verilerinin yıl sonuna kadar mevcut olmayacağını söylüyor. Bildiği kadarıyla Berlin’de normalden fazlası yok. Ancak önceki yıllara göre daha gürültülü olduklarını da fark etti. Nedeni: Nisan ayında 2021, 2022’den daha soğuktu, dişi bülbüller iki üç gün sonra Berlin’e indi, erkekler tedirgin oldu. Ehlert, “göze çarpan bir şarkıda” ifade edilen güçlü bir “iç kuluçka baskısından” bahsediyor. Gündüzleri bölgeyi işaretlemek, geceleri “göç eden dişileri” çekmek için.

Tur yöneticisi olarak vahşi yaşam uzmanı

Yaban hayatı uzmanı, tur yöneticinizmiş gibi bülbüllerin kuluçka programını biliyor. Güney Afrika’dan Berlin’e varış: 24./25. Nisan, 29 Nisan’a kadar yuva yapma, 13-16 Mayıs’ta kuluçkadan çıkma. “Biz insanlar için iki üç gün bir hiç, bir kuş için çok fazla” gibi cümleler kuruyor. Veya: “Pentecost, üreme işi tüm hızıyla devam ediyor.” Ama aynı zamanda: “Şimdi bir bülbül duyarsan, çiftleşmemiştir. Onun için üzülebilirsin.”

İki üç hafta içinde dikkatli olmalıyım, diye öğüt veriyor bana. Sonra bülbüllerin sesi yeniden duyuldu. Üzgün, eşlenmemiş değil, oğullarına ilk şan derslerini daha sessiz, daha kısa dörtlüklerle veren o mutlu bülbül babalar. Hepsi birlikte Temmuz veya Ağustos’ta Güney Afrika’ya geri dönmeden önce. Bütün Berlin bülbülü kalabalığı. Uzman, şan derslerinin gerçekten o zaman başladığını açıklıyor.

Onu sonsuza kadar dinleyebilirdim. Onunla her şey çok basit geliyor, doğa kendi kurallarına uyuyor, dünyanın sonu gelmiyor. Henüz değil. Avrupa’daki kuş sayısı 1980’den bu yana yarı yarıya azaldı. Enlemlerimizdeki ılıman sıcaklıklar nedeniyle Brandenburg’da giderek daha fazla turna kışlıyor. Ama tüm ötücü kuşların en göz kamaştırıcısı olan bülbül burada, Berlin’de iyi durumda. Şehri seviyor. Münih veya Braunschweig’den daha fazlası. Orada benim gibi.