Berlin barış içinde kalacak mı? Michael Rickmann bunu değerlendirebilir

Mezopotamya

New member
Onun için gerçekten sıcak olan dönem henüz gelmedi; Berlin'de Avrupa Şampiyonası finalleri başlayacak. Ancak Michael Rickmann'ın zaten yapacak çok işi var. 57 yaşındaki emniyet operasyon ve trafik müdürlüğünde başmüfettiş olarak görev yapıyor. Müdürlük, “Euro 2024” ile ilgili polis operasyonlarından sorumlu.

Özellikle Almanya maçları sırasında, Berlin çevik kuvvet polisi de dahil olmak üzere kendi müdürlüğüne rapor veren binlerce memur, Olimpiyat Stadı'nda ve Olimpiyat Stadı'nda on binlerce futbol taraftarıyla ilgilenmek söz konusu olduğunda, günün her saatinde görev başındadır. Reichstag ve Brandenburg Kapısı'ndaki hayran bölgelerinin yanı sıra halka açık izleme yerleri.

Futbolla ilgileniyor musun?

Kesinlikle evet. 18 yıl boyunca Brandenburg'daki BSC Preußen 07'de altyapı takımlarının antrenörlüğünü yaptım.

Hangi Berlin kulübü favoriniz?

Çocukluğumdan beri Hertha BSC'nin üyesiyim ve stadyuma gitmekten de keyif alıyorum.

Avrupa Şampiyonası olmadığında normal işinizde ne yapıyorsunuz?

Operasyon Müdürlüğü'ndeki durum merkezini yönetiyorum. Polis birimleri için tüm operasyonel durumlar için, ayrıca tüm Operasyon ve Trafik Müdürlüğü için, tüm suç alanları için ve müdürlük olarak şehir genelinde ele aldığımız istisnai operasyonel durumlar için durum raporları oluşturuyoruz. Geçtiğimiz yıl 23 tane böyle operasyon gerçekleşti.

Durum raporu nedir?

Bir toplantı için kayıt aldığımızda, birkaç soru ortaya çıkar: Kaç kişi katılacak? Sonra çevrimiçi olarak bakarız ve bunun için çok fazla reklam olup olmadığını izleriz. Şunu bilmek isteriz: Raporu yapan kişi kim? Hangi grupların katıldığına dair herhangi bir bilgi var mı? Şiddet riski var mı yoksa barışçıl bir toplantı mı?

Neden polise gittin?

Çeşitli ve heyecan verici bir iş istedim. Şimdi neredeyse 40 yıllık bir hizmetim var ve şunu söyleyebilirim: Bunu başardım. Hatta bu işi oğullarıma da tavsiye ettim. Bunlardan biri de Berlin polisinde.

İşyerinde karşılaştığınız hakaret veya düşmanlıkla nasıl başa çıkıyorsunuz?

Ofisimde yoklar. Ama ben de bir zamanlar yüz kişilik bir ekibin parçasıydım. Bunu kişisel olarak algılamamalısınız. Size hakaret eden birini tutuklarsanız, size bir kişi olarak hakaret etmiyorlar, devlete veya yetkililere hakaret ediyorlar. Bence bununla sakin bir şekilde başa çıkmalısınız. Ama her şeyin bir sınırı var ve sonra biz de ceza davası açıyoruz.

Üniformalı yaşam daha mı tehlikeli hale geldi?

Öznel olarak, durum böyle olabilir. Gerçekten daha tehlikeli hale geldiğinden şüpheliyim. Bence hayatı bugün bizim için bu kadar zorlaştıran şey, internet ve sosyal medya aracılığıyla da gerçekleşen bu vahşileştirmedir.

İşten sonra nasıl rahatlarsın?

Bir evim ve bir bahçem var. Ve güzel bir motosikletim var, bir Harley. Brandenburg'ta bir Harley ile dolaşmaktan daha iyi bir şey yoktur. Rahatlamak için harika bir yoldur.

Formunuzu nasıl koruyorsunuz?

Zeesen am See'de biraz fitness, bisiklete binme veya ayakta kürek çekme. Ama aşırı spor yaptığım dönemler artık bitti.

Polisiye romanları sever misiniz?

Polisiye dizileri izliyorum. Ama bir şey beni gerçekten rahatsız ediyor – aksi takdirde bunların film olduğunu biliyorum: Dedektiflerin sivil kıyafetlerle ortalıkta dolaşması ve silahlarını açıkça kameraya doğrultmak zorunda kalması beni gerçekten rahatsız ediyor. Onları biraz görebilmenizde sorun yok. Ama silahın gerçekten ceketin üzerinden asılması gerekiyor. Artık sadece bir tane “Tatort” izliyorum: Münster'dekini.

En son yaptığın iyilik neydi?

Hayırlı işler yapılır. Onlar hakkında konuşmuyorsun.