Bekleme döngüsünü sabırla nasıl alt edebiliriz?

Mezopotamya

New member
Heyecanlanmayın, o zaman Berlin'deki günlük yaşamı daha iyi atlatırsınız. Devletin 115 numaralı telefon numarası için beklemede kalmak genellikle hoştur ve eninde sonunda atlatırsınız. Aynı durum Vatandaşlık Kayıt Bürosundan randevu almak için de geçerlidir: Yolculuk varış noktasıdır.

Pasaportumun süresi eylül ayının sonunda doluyor. Bu yıl ihtiyaç duyacağım herhangi bir geziyi bilinçli olarak planlamamıştım. Kendimi baskı altına almamak için, mottom belgeyi 2024'te almaktı. Resmi web sitelerine randevusuz birkaç kez göz atmak, 2023'ün sonunda yalnızca telefonla avlanmaya karar vermemi sağlamıştı.

Berlin vatandaşlık ofislerinde BT kesintisi

Yılın başında Berliner Zeitung gazetemiz şöyle yazıyordu: “Berlin'in vatandaşlık hizmetleri felç oldu: BT kesintisinin sonu görünmüyor.” Bu üzerimdeki baskıyı kaldırdı ve sabahları daha uzun uyudum.

Sadece beş gün sonra şunu söylediler: “Vatandaş ofisleri yeniden faaliyete geçti.” Ah canım, diye düşündüm, hayal kırıklığına uğradım. Neden bu kadar çabuk oldu? Şimdi işe gitmem gerekiyor. Takvime bakmak beni yeniden rahatlattı; Henüz Ocak ayıydı. Belki gelecek ay karar verdim.

Ocak ayının sonunda “Vatandaşın ofis randevuları Cumartesi günü mü?” diye haber vermiştik. İyi fikir, diye düşündüm ve bir ara cumartesi gününü sabırsızlıkla bekledim. Önceden bir karar verilmesi gerektiğini biliyordum. Ama bu başkalarının işi, bizim bununla hiçbir ilgimiz yok, çaba harcamamıza gerek yok, dedi beynim bana omuzlarını silkerek.

Şubat ve Mart aylarında dinlendim, sakinleştim, hiçbir tehlike yoktu, yılın büyük bir kısmı hâlâ önümdeydi. Ayrıca dışarısı şehir içinde uzun yolculuklar için fazlasıyla soğuktu. Sıcaklığın içinde içeride kaldım.

Nisan ayının son günlerinden biri olan Kutsal Perşembe günü kendimi toparladım. Artık bir şeylerin olmasının zamanı gelmişti! Dışarıda ağaçlar zaten yeşildi. 115 numarasına kimsenin cevap vermemesine şaşırmadım. Kendi kendime anlayışlı bir şekilde Paskalya tatilinde olduklarını açıkladım. Bu mazeret mayıs ayı sonuna kadar sürdü, telefonu tekrar elime aldım. Düzenli olarak, birkaç günde bir. İşler yoluna girmek üzereydi, yıl tüm hızıyla devam ediyordu. Ben de.

Haziran ortasında tekrar telefon ettiğimde ve kimse cevap vermediğinde Vatandaşlık Kayıt Bürosundan randevu almanın zor olmaya devam edeceğini okudum. İlk defa hayal kırıklığı yaşadım. Kendime özellikle bu zor koşullar altında buna devam etmem gerektiğini söyledim.

O zamandan beri arada sırada on dakikam olduğunda denedim. Elbette 10 ila 15 kez. Son zamanlarda nihayet bir insan sesi duydum. Randevum ağustos ayının ortasında. Heyecanlıyım!