Bebek Ateşi Var: Transseksüel Bir Koreografın Taşıyıcı Annelik Yolculuğu

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Prettygirl264264 (2018) filminde koreograf Ashley RT Yergens kendisi için bir cenaze töreni düzenledi.

Bir program yerine “Sevgi dolu bir anı” kartı ve Celine Dion'un “Hepsi Şimdi Bana Geri Dönüyor” şarkısının cappella yorumuyla absürd ve komikti.

Ancak bu aynı zamanda transeksüel insanlara ölümde bile nasıl davranılabileceğine dair karanlık bir yansımaydı. Trans olan 32 yaşındaki Yergens, “Bu şu soruyla bağlantılıydı: Nasıl hatırlanacağım?” dedi. “Diğer insanların anıldığı gibi bir cenazem olacak mı?”

Yergen'in bu hafta New York Live Arts'ta prömiyeri yapılan son çalışması “Surrogates”, başka bir erken yaşam olayını içeriyor: donmuş bir embriyo için doğum günü partisi. Brooklyn'de yaşayan Yergens'in cesur, saygısız dansları belirsiz popüler kültür referanslarıyla ve postmodern gelenekten ve tuhaf gece kulübünden eşit derecede ilham alan ustaca hareketlerle dolu çalışmalarında sıklıkla olduğu gibi, burada da karanlık yüzeyin altında gizleniyor.

Yakın zamanda kendi yumurtaları ve anonim bir donörden alınan spermlerden oluşan 24 embriyoyu donduran Yergens, bu yeni çalışma üzerinde çalışırken, bir taşıyıcı anneyle ebeveynlik yolculuğunun nasıl sona erdiğini ve Alabama Eyaleti Yüksek Mahkemesi'nin (ki bu karar) nasıl bir karar verdiğini gördü. daha sonra… yeni mevzuatla esasen etkisiz hale getirildi) IVF'nin geleceğini tehdit etti.

Yergens, “Bu doğum günü partisi gerçek bir korkudan doğdu: 'Bu şekilde çocuk sahibi olabilir miyim bilmiyorum'” dedi.

Birkaç yıl öncesine kadar Yergens'in ebeveyn olmakla hiç ilgisi yoktu. Ancak pandemi sırasında şaşırtıcı bir şey oldu: Bebek ateşi çıktı.

“Kendi kendime düşünüyorum: Testosteron alıyorlar” dedi. “Yıllardır normal erkek aralığındaydın. Bu nasıl bir biyolojik dürtü?”

Yergens'in embriyo dondurma ve taşıyıcı annelik süreci boyunca yaptığı yolculuk, aynı zamanda Oprah Winfrey'in hamileliği halkın ilgisini çeken trans bir erkek olan Thomas Beatie ile 2008 yılında yaptığı röportaja dayanan “Surrogates” için kaynak materyal haline geldi. Yergens röportajı 16 yaşında bir genç olarak gördü. “Bunun cinsiyet geçişimi geciktirmeye katkıda bulunduğunu düşünüyorum” dedi. “Bir nevi cinsiyet değişikliği yapıp sonra hamile bir adam olmak gibiydi.”

Kalıcı damgalanma Yergens'i bir vekil tutmaya yöneltti. Sürecin garip bir şekilde, bir koreograf olarak, işini yapan dansçıların bedenleri aracılığıyla yaşadığı deneyimlerini yansıttığını söyledi. “Birinden kelimenin tam anlamıyla genlerinizi taşımasını istediğinizde, potansiyel olarak yaşamı tehdit eden bir gerilim var” dedi. “Bir de dans ederken insanlardan yapmalarını istediğim fiziksel işler var. Taşıyıcı anneliğin bu farklı şekillerde kendini nasıl gösterdiğiyle ilgilenmeye başladım.”

Yergens, koreograf ve icracı arasındaki bu dinamiği “Surrogate”teki rolüyle güçlendiriyor ve karmaşıklaştırıyor: Her ne kadar işlerinde genellikle merkezi icracı olsa da burada teknik kabinde oturup duyurular yapıyor ve kendi şarkılarını söylüyor.

Yergens, sosyal medyanın da bir taşıyıcı annelik biçimi olduğunu söyleyerek, sosyal medyanın diğer iletişim biçimlerinin yerini alabileceğini ve pandemi sırasında sanatçıların çalışmalarını paylaşabilecekleri bir alan olarak tiyatroların yerini aldığını belirtti. “Surrogate”teki monolog, Yergens'in Instagram'da aldığı nefret dolu yorumlara dayanıyor. Absürtlük noktasına kadar yeniden yazılan bu hikayeler, Nicola Gorham'ın canlandırdığı kaba ve lafını sakınmayan bir terapist tarafından sunuluyor.

Parçanın yapısı – çok sayıda kısa, hızlı ilerleyen hikaye – sosyal medyada geziniyormuş gibi hissettiriyor, Gorham şunları söyledi: “Her şeyin çok izole göründüğü bir Instagram beslemesi gibi ama aslında göremediğiniz bu bağlantılar var.” İlk bakışta her şey algoritma tarafından düzenlenmiş olduğu için.”

“Algoritma bize Ash'in sunduğu her şeyi veriyor” diye ekledi – Yergens kendisine Ash diyor – “ki bu hem korkutucu hem de şaşırtıcı.”

“Surrogate”te “Ash Algoritması”nın dile getirdiği şeylerden bazıları, Sondheim'ın “Into the Woods” adlı eserinden “Çocuklar Dinleyecek”, bir insan atlıkarınca, İngiliz filozof Alan Watts'tan bir alıntı ve bir meditasyondur. Yergens, “Ben her şeyin sorumluluğunu almayı seven biriyim” dedi.

Algoritmadan daha fazlası: 90'ların başında Justin Faircloth tarafından gerçekleştirilen, Yergens'in internette bulduğu videolardaki ifadeleri karıştırıp eşleştirerek oluşturduğu aerobik danslar. Bu, adımlar arasındaki geçişleri zorlaştırıyor ve Yergens'e göre “komik aksiliklere yol açıyor.” (Geçişler onu ilgilendiriyor ve evet metaforun farkında.)

Yergens “gösterişsiz estetik” olarak adlandırdığı güreş, drag ve kabareyi seviyor. “Aptallıkları nedeniyle komik veya düşündürücü bulduğum bazı kararlar kesinlikle var” dedi.

Ayrıca ara sıra, tam olarak anlamadığı, bir sanatçının tişörtüne basılmış Alan Watts alıntısı gibi görkemli göndermeler yapmayı da seviyor. “Kasıtlı olarak bunun hakkında fazla bir şey öğrenmiyorum çünkü bu saçmalıklar yaratıyor” dedi. “Sonra bir şey yaptıktan sonra ona tekrar bakmayı ve kendi kendime düşünmeyi seviyorum: Ne yaptım!?”

Yergens, çalışmalarının şok edici, hatta belki de kışkırtıcı olabileceğini kabul ediyor. “Sanırım bu çalışmanın perde arkasında araştırdığım soru şu: Biraz kışkırtıcı olmak mantıklı mı?” dedi. “Belki de hayır diyeceğim.”