Balinaların yardımıyla bir koreograf uçuruma düşer

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Balinalar, siyah bedenler, okyanus, iklim değişikliği, protesto hareketleri; bunların hepsi son yıllarda koreograf, dansçı ve şarkıcı Mayfield Brooks'un çalışmalarında kendine yer buldu.

Brooks'un sürekli gelişen dans projesinin en yeni arka planı görkemli bir şey: dünyadaki son üç direkli demir gövdeli kargo gemisi olan uzun gemi Wavertree. Wavertree 1885 yılında inşa edilmiştir ve Pier 16'da bulunmaktadır. Yaklaşık bir futbol sahası uzunluğundadır.

Bu hafta, Nehirden Nehre Festivali kapsamında, (“onlar”/”onlar” zamirlerini kullanan) Brooks, balina yolculuğunu iki eserle sonlandırıyor: “Whale Fall Abyss”, gemideki dans gösterisinin bir parçası. South Street Liman Müzesi; ve Governors Adası'ndaki bir galeride (eski bir mühimmat deposu) eşlik eden bir enstalasyon olan “Whale Fall Reckoning”.

“Abyss”te Brooks, beyazlar giymiş olarak geminin bir ucunda – adını dairesel koreografisinden alan – pusula dansı yaparken, Camilo Restrepo ise güverteye kadar uzanan uzun, kıvrımlı nane rengi eteğiyle yüksek bir platformda dengede duruyor. ve gövdesini Brooks'un omurga dansı dediği şekilde dalgalandırıyordu. Rüzgârda dalgalanan Amerikan bayrağının altındaki Restrepo, Özgürlük Anıtı'na biraz benziyor. Sonunda artık aynı eteği giyen Brooks ona katılır ve uzun bir omurga düetine katılırlar. Yavaş yavaş birleşiyorlar, biri diğerini üzüntüyle uyuşturuyor. Sanki vücutları eriyor.

Bu bizi Brooks'un orijinal başlangıç noktasına geri getiriyor: ayrışma süreci veya balina düşüşü. Bir balina, ölümünden sonra okyanus tabanına batar ve burada leşi, derin deniz canlılarına besin sağlar. Okyanusun besini haline gelir.

Pandemi ve Black Lives Matter protestoları sırasında projeye başlayan Brooks, “Abyss”te ölüm ve çürümenin bedenin ötesine nasıl uzandığını araştırıyor. “Bu devam eden çürüme sürecine, balina düşüşüyle devam eden bu yenilenmeye, bu devam eden çürüme alanına nasıl teslim olurum?” dedi. “Benim için belki de işin temeli budur.”

Bu versiyon için Brooks, şöyle yazdığı bir fanzin yarattı: “Bu kederi her gün yas tutuyorum ve işliyorum.”

Hepimiz yeryüzünde yaşayan canlılarız; hepimiz çürüyoruz. Ve burada, Wavertree'de Brooks'un 2021'de deneysel bir dans filmi olarak başlayan Whale Fall projesi de var. Bu dağılma duygusu, Brooks'a elektrikli çelloda Dorothy Carlos'un eşlik ettiği gemi ambarındaki çalışmanın sonunda ortaya çıkıyor. Müzik ve dansın unutulmaz birleşiminden oluşan bu son bölümde Brooks, balina avcılarının ve köle gemilerinin ruhlarını ve atalarını canlandırıyor. Vücudundan okyanus tabanı kadar derin hissettiren uzun sesler geliyor.

Brooks'un – uhrevi ve doğal – varlığı, ilk başta uzaktan görüldükleri geniş kargo ambarında delici, gırtlaktan gelen bir hüzne bürünüyor. Bir bakıma Brooks ve Carlos'un sesleri ve tonları fısıltı gibi görünene kadar sesi kademeli olarak kısmaları nedeniyle Brooks'un çürüyen dans fikri gözlerinizin önünde gerçekleşiyor.

Brooks, performansın “neredeyse balina düşüşüne dönüştüğünü” söyledi. “Bu parçalanmış dans ve şarkı performansına benziyor. Hiç bir kelime yok. Hareket daha küçük alanlarla sınırlıdır ya da bedenlerimiz aslında bir anlamda balinaya dönüşür. Ve ses notası giderek daha değişken ve daha az okunabilir hale geliyor.”

Son yıllarda Brooks, balinaların vücutları ile siyah insanların vücutları arasında bazı benzerliklere dikkat çekti. Brooks, “Köle gemisine ve balina avlama gemisine baktım ve köle gemisindeki kargonun elbette Afrika cesetleri olduğunu fark ettim” dedi. “Fakat balina avlama gemisinde yağın depolandığı yer burasıdır.”

Brooks'a göre bu, “birbirine bağlılıktır. Yani kölelik ile siyah bedenlerin mülk olarak kullanılması ve balina avcılığı endüstrisi arasında bir örtüşme vardı.”

Okyanusu “yeryüzünün rahmi” ve korunması gereken bir şey olarak görüyorlar. Bu fikirler onun bir sonraki projesini şekillendirecek. Brooks, bugün gemi çarpışmalarının balina ölümlerinin en yaygın nedenlerinden biri olduğunu söyledi. Ve bir de şimdiki anın yerçekimi var. Bunun Brooks'un vücudunu nasıl etkileyeceği omurgaya bağlıdır.

Brooks, “Balinanın dans etme şekli ile vücudun omurgayı kullanarak suda hareket etme şekli arasında bağlantılar görüyorum” dedi. “Bu ağırlıktan ne çıkarabilirsin? Bana göre dans ve sesler su ile olan bu tür rezonansla ilgili. Bu bir hatıra. Bu, omurganın hareket edebilmesi ve dansı, hareketi ya da yüzmeyi sürdürebilme şeklidir ki bu bana göre danstır.”