Amerikan Bale Tiyatrosu'nda yeni bir kuğu göklere çıkıyor

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Chloe Misseldine, “Erkeklerin yanında büyüdüm” dedi.

Bu etkileyici Amerikan Bale Tiyatrosu solisti, iki erkek kardeşin ortanca çocuğu rolüyle ilgili ne yaptı? Gösterişli bir şekilde doğmadı. Ancak her genç balerin için çok önemli bir özellik: kalın bir cilt.

Misseldine, “Hiçbir şey beni gerçekten rahatsız etmiyor” dedi. “Kolay kolay kırılmam. Birisi bana bir şey söylerse, onu görmezden gelirim.

Ancak geçen hafta, “Onegin” balesinde Tatyana rolüyle ilk kez sahneye çıktığından beri Misseldine bazı alışılmadık içsel değişiklikler fark etti. Gözyaşları aktı. Nasıl hissettiğini anlatmak için “hassas” kelimesini ağzına aldı ama bu tam olarak doğru değil. Belki savunmasız? “Bunu nasıl açıklayacağımı bilmiyorum” dedi, “ama sadece daha fazla duygum var.”

Tatiana büyük bir başarı elde etti; Misseldine'in, topluluğun yaz sezonunu sunduğu Metropolitan Opera Binası'nda uzun metrajlı bir baledeki ilk dramatik başrolü. Ocak ayında Washington'daki Kennedy Center'da ikili rolde muzaffer bir başlangıç yaptıktan sonra Çarşamba öğleden sonra Swan Lake'de Odette-Odile rolünü üstleniyor.

Haber ortalıkta dolaştı. Bu performansın ardından eski Bale Tiyatrosu yıldızı Nina Ananiashvili, Misseldine'den kendi şirketi Georgia Devlet Balesi ile o yaz Londra Coliseum'da konuk sanatçı olarak performans sergilemesini istedi. Bale Tiyatrosu'nun sanat yönetmeni Susan Jaffe, “O yükselen bir yıldız” dedi. “Sadece ABT'de değil, tüm dans dünyasında.”

22 yaşındaki Misseldine, 1,75 m boyunda ince bir dansçı ve pointe'de 1,80 m'nin üzerinde. Kusursuz, dünya dışı bir çekiciliği var. 2018'de ABT Studio Company'ye katıldığında bu zaten belliydi. Bir yıl sonra Bale Tiyatrosu'nda çırak oldu ve 2021'de Corps de Ballet'in üyesi oldu. 2022 yılında solistliğe yükseldi.

Bale tiyatrosu standartlarına göre yükselişi çok hızlı, ancak 18 aydır bu işte olan Jaffe, yeni yetenek bulma konusunda daha proaktif görünüyor. “Kuğu Gölü”nde ilk kez dans ettiğinde henüz 19 yaşındaydı.

“Ben onların gençliğe başladıkları bir dönemden geliyorum” dedi. “Erken başlayın çünkü o zaman büyümek için çok zamanları olur.”

Tabii duygusal olarak da hazır olmaları gerekiyor. Jaffe, “Chloe tamamen cezalandırıldı” dedi. “Önüne çıkan her şeyi mutlak bir sağlamlık ve zarafetle kabul ediyor, çok çalışıyor ve sarsılmasına izin vermiyor.”

Odette-Odile, tüm dramatik ve teknik gerekliliklerine rağmen kolaylıkla tuhaf anlara yol açabilir, ancak Misseldine'in kendini rahat hissettiği bir bölgeye giriyor: klasik bale. Aynı zamanda bir kuğuya benziyor. Esnek sırtı ona güzel bir arabesk veriyor; aynı zamanda port de bras'ın kanat açıklığını da vurguluyor. Jaffe, hazırlanmak için onu birkaç ay eğitti.

Misseldine, Washington'daki “Kuğu Gölü” deneyimi hakkında “Kesinlikle gergindim” dedi ancak beklediğinden daha azdı. “Bütün heyecan – hazırdım.”

Gerçek performans bir rüya gibiydi. Misseldine, “Her şey çok çabuk geçti” dedi. “Birdenbire ikinci perde bitti. Aniden hızla dördüncü perdeye geçtim ve sonra sahne arkasındaki insanlar aniden fotoğraflarımı çekti.

Basit bir köylü kızından zarif bir kadına dönüşen Tatyana, “Onegin”de bambaşka bir meydan okuma sunuyor: “Bunun gibi rollerle biraz büyüyorum” diyor. “Henüz 22 yaşındayım. Henüz hayatımın çoğunu yaşamadım. Sadece ABT'ye, işime ve baleye odaklandım. Bu gerçekten zihnimi açtı.”

John Cranko'nun Puşkin'in şiirsel romanından uyarlanan balesi, özellikle Onegin'in başında reddedilen Tatiana için büyük ölçekte dramaya bir adımdır. Kendisine yazdığı aşk mektubunu geri almayı reddettiğinde mektubu yırtar. Ama sonunda, Onegin'in sevgi ve pişmanlık ifadesini içeren mektubu reddeden ve yırtan kişi, artık başka biriyle evli olan Tatiana olur.

Misseldine, “Tamamen farklıydı; hayatla bir ilgisi vardı” dedi. “O genç bir kız ve kendinden büyük bir adama aşık. Demek istediğim, genç bir kızın aşk mektubu yazması çok doğal. Onun önünde yırtmasının normal olduğunu söyleyemem. İnsanların böyle şeyler yapmadığını düşünüyorum. Neyse ki değil?”

İlk çıkışında Misseldine'in umutsuzluk ve üzüntü karışımı bir duyguyla mektubu yırtmasının ardından seyirciler alkışladı. Bu genellikle olmaz. Yine de daha sonra tatmin olmadığını söyledi. Dikkatlerini dağıtacak aksesuarlar vardı; bir matineydi ve kendini aceleye gelmiş gibi hissetti. Partner seçerken aksilikler yaşandı.

Ancak Misseldine büyüleyiciydi. Rol genellikle daha olgun dansçılara ayrılsa da Misseldine'in yaşı, içgüdülerinden daha az rol oynadı. Hayal gücü ve derin duyguları var. Eğer “Onegin” onu biraz hazırlıksız bıraktıysa bunun kötü bir şey olmadığını biliyor. “Hala yolumu bulmaya çalışıyorum” dedi. “Hala ilerledikçe öğreniyorum.”

Oyunculuk kariyerinde aşırıya kaçmaktan kaçınmak istiyor: “Çok dramatik bir şey değil ama yine de balenin dramını yaşamak istiyorum” diyor. “Sahte bir şey yok.”

Bir dansçı olarak Misseldine bugün kim olduğunu biliyor ama başından beri doğal değildi. Orlando, Florida'da doğan o, Çin'de doğup Şangay Dans Okulu'nda eğitim almış eski bir bale tiyatrosu solisti ve bir iş adamı olan Yan Chen'in kızıdır. Misseldine, Chen'in öğretmenlik yaptığı Orlando Bale Okulu'nda yaklaşık 3 veya 4 yaşındayken dans dersleri almaya başladı. (Şu anda ABT Jacqueline Kennedy Onassis Okulu'nun profesyonellik öncesi bölümünün baş öğretmeni ve ABT Studio Company'nin prova direktörüdür.)

İlk eğitimi her şeyden çok okul sonrası bir programdı. Chen, Misseldine'in neye dönüşeceğine dair işaretler gördü mü? Chen bir röportajda gülerek “Hayır!” dedi.

Kızının vücut ölçülerinin iyi olduğunu ancak gücünün yetersiz olduğunu fark etti. Chen, “Biraz daha şişmandı,” dedi. “Nasıl söylemeliyim? Çok ıslanmış. Sadece asılıydı.

Ancak Misseldine 13-14 yaşlarındayken bale yarışmalarına katılmaya karar verdi. Chen, müzikalite ve koordinasyonun yanı sıra kızının daha çok çalışması gerektiğini hissetti. Chen ona “Seni sahneye çıkarmamın hiçbir yolu yok” dedi. “Ben profesyonelim! Sahneye çıktığınızda belli bir tekniğe sahip olmanız gerekiyor. Ben de ona yardım etmeye başladım.”

Misseldine'in ihtiyacı olduğunda hâlâ bunu yapıyor. Ancak Chen ne bir sahne annesi ne de şekerleme yapan bir bale öğretmenidir. Chen, “Tabii ki cesaretlendirme çok önemli” dedi, “ancak bir noktada ne üzerinde çalışmanız gerektiğini duymanız ve bazen biraz zorlamanız gerekir.”

Aralarında anlaşmazlıklar vardı ama Misseldine bunun her şeyden çok kavga olduğunu söyledi. Örneğin öfkeden dolayı sanki adımları doğru yapmıyormuş gibi davranıyordu. Misseldine, “Ama yaşlandıkça şunu fark ettim: Ne yapıyor, aslında bana yardım etmeye çalışıyor” dedi. “Ona güvenmeye başladım.”

Ve Misseldine başka bir gizli silahla büyüdü: su. “Gençken, bale yapmadan önce – bu muhtemelen çok önemli – bir göl kenarında büyüdüm” dedi. “Su sporlarıyla büyüdüm: kayak, su kayağı, tubing. Dengemin buradan geldiğini düşünüyorum.”

Tekneyi kullanan babasının onu hortumun “yaklaşık 3 metre yüksekte” kalacağı şekilde çektiğini söyledi.

Onun özgünlük ve korkusuzluğun neşeli karışımı bir yerden gelmeliydi. “Küçük kardeşim ve ben hiçbir zaman can yeleği giymedik. Yüksek bir iskelemiz vardı ve oradan suya atladık. 5, 6, 7 yaşlarındaydık. Kişiliğim buradan geliyor; kardeşlerimle yaşıyorum, erkeklerle birlikte büyüdüm ve ayrıca bale de yapıyorum.”