Almanya bileti vs. BVG aboneliği: değişir mi, daha doğrusu değişmez mi?

Mezopotamya

New member
Ev
Berlin
Almanya bileti vs. BVG aboneliği: değişir mi, daha doğrusu değişmez mi?

49 Euro’ya bölgesel trenlerle ülke çapında seyahat edebilirsiniz. Ama Berlin’de kimseyi yanınıza almayın. Köşe yazarımız yeni biletle mücadele ediyor.

Wiebke Hollersen

49 avroluk bilet 1 Mayıs'tan itibaren geçerlidir ve 20 Nisan'a kadar sipariş edilmelidir.

49 avroluk bilet 1 Mayıs’tan itibaren geçerlidir ve 20 Nisan’a kadar sipariş edilmelidir.Jürgen Ritter/imago

Bir hafta daha, sonra bir karar vermem gerekiyor, diye yazıyor BVG. Şu sıralar çokça reklamı yapılan yeni Almanya biletini Mayıs’tan sipariş etmek istiyor muyum? Ülke çapında seyahat etmenizi sağlayan 49 avroluk bilet. Yoksa eski BVG aboneliğimi devam ettirebilir miyim?

Kulağa çok basit bir karar gibi geliyor. Şu anda BVG aboneliği için 29 avro ödüyorum ama Mayıs’tan itibaren yine neredeyse 65 olacak. Almanya bileti daha ucuz. Az önce Rügen ile Hiddensee arasında çalışan feribotu bile kullanabileceğinizi okudum. Ve tüm Alman şehirlerindeki tüm U-Bahn ve S-Bahn trenleri!

BVG, Mayıs Almanya bileti için çevrimiçi sipariş son tarihini uzattı

BVG, Mayıs Almanya bileti için çevrimiçi sipariş son tarihini uzattı
  • hisseler
Bilet, hiç yaşamadığım bir soruna mükemmel bir çözüm gibi geliyor. Başkalarının ne yaptığı hakkında hiçbir fikrim yok ama ben yıllardır Rügen ile Hiddensee arasındaki vapura veya Münih metrosuna binmedim. Ayrıca sürekli olarak Almanya üzerinden bölgesel trene binmem veya birçok ücret bölgesinden işe gidip gelmem. Berlin’de bir şehirde dolaşıyorum ve gelecekte sadece bu şehir için biletlerin neden tüm ülke için biletlerden daha pahalı olacağını anlamak benim için zor.

Yeni trafik politikası: siyah ve kırmızı, Berlin'e ve birçok kişiye zarar verecek

Yeni trafik politikası: siyah ve kırmızı, Berlin’e ve birçok kişiye zarar verecek
  • hisseler
BVG aboneliğimin ne kadar süredir olduğunu hatırlayamıyorum. Evden neredeyse hiç çıkmadığım ve hatta daha da nadiren metroya veya otobüse bindiğim pandemi sırasında bile sakladım. Berlin’deki toplu taşıma konusunda sürekli üzülmeme rağmen, hayal edebileceğiniz en sadık düzenli müşteriyim.

Bazen BVG’nin beni sloganlarının vaat ettiği gibi sevmesini diliyorum. Daha bu sabah otobüse yetişmek için koştum. Geldiğimde şoför pencereden bana baktı. Ve kapıyı bir daha açmadan uzaklaştı. Sık sık BVG’ye lanet okurum ama asla bırakmam.

29 avroluk bilete ne yazık!

Geçen yaz aboneliğim, hiçbir şey yapmam gerekmeden 9 avroluk bir bilete dönüştü. Bölgesel trenlerle ülkenin yarısını dolaşmayı planladım, ancak yalnızca bir kez Potsdam’a ve Baltık Denizi’ne bir kez ulaştım. 9 euro biletin mevcut olduğu üç ayda iki gezi.

Sondan önce mobilite dönüşü: Berlin'in yeni ulaşım politikasını sadece araba lobisi övüyor

Sondan önce mobilite dönüşü: Berlin’in yeni ulaşım politikasını sadece araba lobisi övüyor
  • hisseler
Otobüs ve trenlerdeki hayatımın neredeyse tamamen Berlin AB’de geçtiğini biraz dehşetle fark ettim. İki tarife bölgesinde. C Bölgesi’nde yapacak işim bile yok. Erkek arkadaşımla seyahat ettiğimde ya da Brandenburg’a seyahate çıktığımızda, iş için ihtiyacı olduğu için ondan kurtulamadığı arabasını sık sık alıyoruz. Makul bir şekilde rahat seyahat etmek istiyorsanız toplu taşıma ile her yere gidemezsiniz.

9 avroluk biletin bitmesinden sonra BVG aboneliğim, Franziska Giffey Senatosu’nun bulduğu 29 avroluk bilete dönüştü. Sadece Berlin AB için geçerliydi. Benim için sorun değil. SPD onu korumak için kampanya yürüttü, ancak ne yazık ki şimdiye kadar ondan hiçbir şey çıkmadı. Benim gibi sadece Berlin’de dolaşmak zorunda olan insanlar için ideal bir biletti. Tıpkı BVG üyeliğinde olduğu gibi akşamları ve hafta sonları ücretsiz olarak yanıma birini alabiliyordum.

Bu, tutunduğum bir varlık. Ve buna değer çünkü arkadaşımın aboneliği yok. Eminim diğer çiftler veya aileler de aynı şekilde hissediyordur. Deutschlandticket ile yaşadığınız şehir için bile bu avantaj ortadan kalktı. Ancak Baltık Denizi’ni geçen feribotlara binebilirsiniz ve tabii ki bu bölgesel bir trense Baltık Denizi’ne giden trene de binebilirsiniz. Bu tek başına her şeyden ağır basmıyor mu? Hala sayıyorum.