Alman balesinin Amerikalı “papası” uzun bir görev döneminin ardından istifa ediyor

B-Boy

Global Mod
Global Mod
Hamburg Balesi'nin 1970'lerde ve 1980'lerde burayı sık sık gezmesine, genel olarak olumlu eleştiriler almasına ve birçok eserinin Amerikan toplulukları tarafından seslendirilmesine rağmen, Amerika Birleşik Devletleri'nde çok daha az tanınıyor. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri ve Britanya'dan gelen son incelemeler, Neumeier'in müzikalitesini, edebi temaları tercihini ve koreografik seçimlerini eleştirerek çoğu zaman küçümseyici oldu. Belki de, diyor Brug, çünkü Anglo-Sakson bale geleneği “ya anlatı açısından eski moda ya da çok soyut ve Neumeier'in çalışması da bu ikisinin arasında bir şey, daha çok bir kolaj gibi.”

Annesi Polonya asıllı, babası ise Alman bir aileden gelen Neumeier, dokuz yaşında step dansı ve bir yıl sonra da bale derslerine başladı. On bir yaşındayken kütüphanede Anatole Bourman'ın Nijinsky Trajedisi'ni keşfetti ve ömür boyu sürecek bir hayranlığa başladı. Neredeyse o yaştan beri Neumeier kitap, resim, heykel ve meteorik kariyeri (ve şizofreniye düşüşü) 20. yüzyılın başlarında dansta bir dönüm noktası olan Polonyalı-Rus dansçı ve koreograf Vaslav Nijinsky ile ilgili her şeyi topluyor. yüzyıl.

Neumeier'in evi, bu koleksiyona ev sahipliği yapan John Neumeier Vakfı'na ev sahipliği yapıyor. Odak noktası Nijinsky ve Ballets Russes dönemi olsa da (tüm duvar Ballets Russes impresario'su Sergei Diaghilev'in çerçeveli çizimleriyle kaplı), koleksiyon tüm dans dünyasını kapsıyor. Binlerce kitap, fotoğraf, sahne dekoru, gravür, taşbaskı, program, mektup ve porselen biblolar özenle sergileniyor ve kataloglanıyor. (Neumeier, vakfın kamuya açık olacak ve telif hakları ve bağışlarla finanse edilecek başka bir binaya taşınmayı planladığını söyledi.)

Kitaplarla dolu odalardan birinde Neumeier, koreograf olmak istediğini çok önceden bildiğini söyledi. Ailesini memnun etmek için Milwaukee'deki Cizvit yönetimindeki Marquette Üniversitesi'nde İngiliz edebiyatı ve tiyatro okudu, ancak haftada üç gün bale dersleri için Chicago'ya gidip iki yıl boyunca Shearer'in modern kumpanyasında sahne aldı.

1962'de Avrupa'ya taşındı ve 1963'te Almanya'daki Stuttgart Balesi'ne katıldı. Orada yönetmen John Cranko'nun teşvikiyle bale bestelemeye başladı. 30 yaşında Frankfurt Balesi'nin müdürü oldu. “Yapmak istediğim şeyin koreografi olduğunu sanıyordum” dedi. “Genç başlamak yaşlı olmaktan daha iyidir.”

Üç yıl sonra, 1973 yılında Hamburg'dan davet geldi. Neumeier, “İkna olmadım” dedi. “Hiyerarşik bir bale topluluğu gibi değil, tiyatro grubu gibi yapılanmış bir topluluk oluşturmak istedim. Ama ben daha büyük bir tuval, daha büyük bir şirket, bayanların tam boy balenin yapısını keşfetmesi için pointe ayakkabılar istiyordum. Dalmaya karar verdim.”