Aktivist Lina E., Berlin bölge mahkemesi önündeki on yapışkan blok nedeniyle

Mezopotamya

New member
Lina E., “Mısır’a Yolculukta Dinlen” tablosunun ahşap çerçevesine kendini yapıştırdı.Son nesil

Saat 1’i biraz geçiyor, B143 havasız odasındaki herkes biraz yorgun görünüyor, Tiergarten Bölge Mahkemesindeki duruşma yaklaşık dört saattir devam ediyor. Sırada sorgulanacak tanık henüz yok, bir sonraki Haber (süre: 37 dakika) hemen oynatılacak, ancak teknoloji bir an için başarısız oluyor. Yargıcın savcı ve savunma avukatıyla görüşebilmesi için odadaki herkes tekrar dışarı gönderilir. Kapı tekrar açılınca “Akşam 2’ye kadar ara ver” diyorlar. Bütün pencerelerin açılmasını ister.

Lina E.’nin bugün mahkemeye çıkarıldığı gerçeklerin listesi uzun. Duruşma sabah 9:15’ten öğleden sonra geç saatlere kadar sürecek kadar uzun. Başlangıçta, savcı bu listeyi baştan sona okur: tarih, yer ve süre ile birlikte birbiri ardına bant blokları okunur. Tüm dinleyiciler için net: 2022’de E., çok sayıda otoyol çıkışına ve kavşağa takılıp kalmıştı.

Barikatlar arasında bir eylem öne çıkıyor: E. her zamanki gibi asfalt yerine geçen yıl Ağustos ayında kendini bir resim çerçevesine yapıştırdı. “Mısır’a Uçuşta Dinlen” tablosu, ünlü Rönesans ressamı Yaşlı Lucas Cranach’ın bir eseridir. Altın ve platin dikişli tarihi oymalı ahşap çerçeve, asetonlu süper yapıştırıcı çıkarılırken hasar gördü.

Lina E.: Karton levhalar tutmaktan açlık grevine

“Sana nasıl şu an olduğum kişi olduğumu açıklamak istiyorum.” Lina E. mahkemede savunmasında yaptığı konuşmaya böyle başlıyor. “Mahkemeye çıkacağını asla hayal etmeyen kendini adamış bir gençken bu noktaya nasıl geldim.”

Başlangıcını, bir hayvan refahı grubunun sokak standında karton bir tabela ile civcivlerin parçalanmasına nasıl dikkat çektiğini anlatıyor. Yoldan geçenlerin kayıtsızlığından duyduğu hayal kırıklığından ve dikkat çekmek için bozmak zorunda kaldığı ilhamından. Bu yüzden önce Extinction Rebellion’a katıldı ve ardından birkaç kişiyle birlikte Last Generation protesto hareketini kurdu.

Lina E. için iklim krizine dikkat çekmenin tek yolu aksama.

Lina E. için iklim krizine dikkat çekmenin tek yolu aksama. Son nesil

2021’de bayılana ve Charité’ye kabul edilmek zorunda kalana kadar 20 gün boyunca Federal Meclis önünde açlık grevine katıldı. Bugün Carla Hinrichs ile seyirciler arasında bulunan arkadaşı Henning Jeschke, tam 27 gün boyunca katı yiyecek yemedi ve sonunda herhangi bir sıvı içmeyi de reddetti.

Bu arada 20 yaşındaki kız liseden mezun olmak üzere olmasına rağmen okulu bırakmıştır. “Hangi gelecek için öğrenmeliyim?” mahkeme salonunda soruyor ve Almanya’da yakın zamanda yaşanabilecek mahsul kıtlıkları konusunda uyarıda bulunuyor.

Her yapıştırma eylemi farklıdır. Bu nedenle, her bir olay için tanıklarla görüşülmeli, Haber kayıtları kontrol edilmeli ve belirli iddialar gözden geçirilmelidir. Suçlama bazen baskı, bazen de polislere karşı direniştir. E., polise şiddet uyguladığı suçlamasını açıkça reddediyor: “Barışçıl ve şiddet içermeyen bir şekilde protesto etmek benim için son derece önemli” diyor ve polis memurlarının şimdiden yüzüne vurduğunu bildiriyor. “Bana ne olursa olsun, asla karşılık vermem.”

Cranach tablosunda 2000 Euro’nun üzerinde hasar

Olay yerine tanık olarak çağrılan polis memurları, E.’nin şiddet uyguladığının söylendiğini doğrulayamıyor. En fazla, onu sokaktan kurtarmaya çalıştıklarında kendini veya meslektaşlarını uzaklaştırdı. Trafik sıkışıklığında yaşadığı deneyimi anlatan bir sürücü, sonunda bir şeyler söylemek istiyor: “Bence protestolar yoluyla biz vatandaşların dezavantajlı duruma düşmesi çok yazık.” Lina E yüzünden 45 dakika trafikte mahsur kaldı. Salondan çıkarken aktivistin istikametinde şunları söylüyor: “Ben de iklim için gösteri yapmak isterdim ama içine çekilmek istemiyorum. .”

Babette H., resim galerisinin baş restoratörü ve tanık kürsüsüne oturduğunda gözle görülür bir şekilde sinirleniyor. Cranach tablosunun çerçevesindeki hasar için bilirkişi hazırlamıştır. Toplam yaklaşık 2385 avro. 64 yaşındaki oyuncu, “Ama biz çok iyi huyluyduk” diyor ve tüm sürecin kendisi için hâlâ gerektirdiği büyük çabadan şikayet ediyor.

Tablo yapıştırıldıktan sonra da incelendi ve küçük bir hasarlı alan keşfedildi. Lina E.’den gelip gelmediği belli değil. “Gerçek şu ki, bu tür resimler en ufak bir titreşimden zarar görebilir” diyor. “Örneğin, böyle bir fotoğrafı asla seyahate göndermememizin nedeni bu.” İnceleme ve restorasyon için çerçeveden çıkarılması gerekiyordu. Babette H.’ye göre çerçeve muhtemelen 16. yüzyıldan kalma ve yaklaşık 20.000 avro değerinde.

Lina E., ister sürücü ister tamirci olsun, etkilenenlerin yaşadığı hayal kırıklığının farkında. “Tabii ki blokajlarımı bozmak istiyorum” diyor. Bu, iklim acil durumunun nihayet tanınması ve hükümetin buna göre hareket etmesi için gerekliydi. “Biz alarmız.”

Uzun duruşma gününün sonucu akşam 5 civarına kadar açıklanmadı: Müzakere edilen on davadan üçü durduruldu. Yargıç, aktivistin avukatının kapanış tartışmasını yeniden gözden geçirmek istediğinden, diğer yedi kişi hakkındaki karar hâlâ derdest durumda. İçinde, Lina E.’nin sivil itaatsizliğinin yasal olarak haklı olduğuna ve bir uzmanın bunu kontrol etmesi gerektiğine dair ek kanıt talebinde bulundu.

Ancak, savcının karar önerisi şimdiden yerinde: Her biri 15 avroluk günlük 200 oran uygun bir ceza. Lina E. olayları farklı görüyor. Berliner Zeitung’a “Biz beraat kararına güveniyoruz” diyor. Avukatı da bunun gerekçesini hukuki bir şekilde özetledi: “Yaptığımız hiçbir şekilde cezalandırılamaz, haklıdır.”