40 yıllık dansın ardından bir hayalin gerçekleşmesine ne olur?

B-Boy

Global Mod
Global Mod
1980'lerin başlarında koreograf Jawole Willa Jo Zollar'ın hayatını değiştiren bir hayali vardı. Rahmetli ebeveynleri Dot ve Al ve diğer ataları bu filmde yer aldı. Hepsi okyanusun ortasında bir masada yemek yiyorlardı ve babaları başarısızlıklarını söylüyordu, dışarıdan tanınmaya karşı uyarıda bulunuyordu ve şu cümleyi tekrarlıyordu: “Başarı bir sınav değildir.” Üzerine bir dalga çarptı ve Zollar ne yapması gerektiğini biliyordu.

Afrika diasporasından hikayeleri kadın bakış açısıyla anlatan bir performans topluluğu olan Urban Bush Women'ı kurdu. Grup şu anda 40. yılını kutluyor.

Başarının dış belirtileri bir ölçüt olmayabilir ancak 73 yaşındaki Zollar, özellikle son birkaç yılda bunlardan pek çoğunu biriktirdi. 2021'de dahilerle ilişkilendirilen bir kulübe katılarak MacArthur Üyesi seçildi.

Zollar yakın zamanda şirketin Brooklyn'deki genel merkezinde “Ödüllere bakmadan çalıştım” dedi. “Fakat bu şeyler geldiğinde benim için bir onay oldu. Bu çalışmanın yapıldığının kabul edilmesidir. Ve bu bana kendi geleceğim hakkında geniş bir şekilde düşünmemi sağladı.”

Bu gelecek, belki de geçtiğimiz yıl Houston Büyük Operası için yönettiği ve koreografisini yaptığı Jake Heggie operası “Intelligence” tarzında yeni sanatsal projeleri içerecek. Ancak kendisini kuran kurumdan geri çekiliyor.

2019 yılında Urban Bush Women'ın sanat yönetmenliğini grubun iki üyesi Chanon Judson ve Mame Diarra Speis'e devretti. Ve Cuma günü Bard SummerScape'te grup için yaptığı son çalışmasını sunacak: “Scat! … Al & Dot, Dot ve Al Zollar'ın Karmaşık Yaşamları.”

Zollar, “Scat!”ın ebeveynlerinin sadık bir biyografisi olmadığını vurguluyor. “Aileme bir şeyler uydurduğumu söylemek zorunda kaldım” dedi. Her ne kadar gösteri araştırmaya dayalı olsa da kendisi bunu akademisyen Saidiya Hartman'ın bir terimini ödünç alarak “ritüel benzerlik” veya “eleştirel masal” olarak adlandırıyor.

Zollar, “Bunlar aile hikayeleri” dedi. “Al ve Dot'un efsanevi karakterler olduğu.”

“Scat!” özünde birçok siyah güneylinin kuzeye veya batıya göç ettiği Büyük Göç'ü konu alıyor. Zollar, “Orada hayatın daha iyi olacağını düşündüler” dedi, “ama yine de aynı sorunla karşı karşıya olduklarını fark ettiler. Bu, paramparça olmuş hayallerle ilgili.” Gösteri, Langston Hughes'un ertelenen bir rüyaya ne olacağını soran şiirine gönderme yapıyor.

Zollar, “Annem bir caz şarkıcısı ve dansçısıydı” dedi. “Profesyonel olmayı çok isterdi ama kendisinin çok karanlık olduğunu düşündüğünü söyledi.” Zollar'ın babası her zaman köşe başında olan bir inekti.

Zollar, parçanın biçimini Kansas City, Missouri'deki çocukluğundan alıyor. “Ben sözde yer gösterileri veya revülerle büyüdüm” diyor. Siyah posta çalışanları için dans gibi siyah topluluktaki sosyal etkinliklerde canlı bir müzik grubu ve bir eğlence paketi yer alıyordu: bir komedyen, flaş bir gösteri, bir step dansçısı, bir blues şarkıcısı, egzotik bir dansçı ve belki de bir çocuk gösterisi Erken gelişmiş caz dansı yapan Zollar. Bu varyete şovu formatı “Scat!”a çerçevesini, yapısını ve stilini veriyor.

Gösterinin müziği deneyimli tromboncu Craig Harris'e ait ve bazen scat çalan üç şarkıcının da yer aldığı bir caz grubu tarafından icra ediliyor. Müzik, Kansas City caz geleneğinden – Count Basie, Charlie Parker – ilham alıyor, ancak Harris bir röportajda “bu, o zamanın bir evrimi” dedi. “Bu geleneği sürdürüyor.” Zollar'ın koreografisi de benzer şekilde tanımlanabilir; o zamanın halk danslarına (Shorty George, Suzy Q) dayanıyor ama onları yeni yönlere itiyor.

Hem Harris hem de Zollar, eserin tarihi bir eser olmadığını vurguladı. “Zamanda ileri geri gidiyoruz” dedi. Birkaç dansçı Al ve Dot'u oynuyor. Zollar'ın rüyasını anlatmasıyla iş sona erer.

Bu çok uygun çünkü dizi bir tür Urban Bush Kadınlarının köken hikayesi. Zollar, “Modern dans ve bale eğitimi almak için üniversiteye geldiğimde bu formların dışında bir sesim olduğunu gördüm” dedi. Mesele sadece gençliğinin geleneksel siyahi dansını sürdürmek değildi. Aynı zamanda deneysel topluluk tiyatrosu ve büyülü gerçekçilikle, anlatıları karmaşık ve doğrusal olmayan şekillerde somutlaştırmayla da ilgileniyordu.

“Birçok Afrikalı ve diğer dünya görüşlerinde” dedi, “geçmiş, şimdi ve gelecek bir arada var oluyor ve birbirleriyle iletişim kuruyor. Bu, çalışmalarımın çoğunu şekillendiriyor.

Caz toplulukları başından beri bir rol model oldu. Urban Bush Women'da her dansçı grubun bir parçasıdır ancak aynı zamanda güçlü bir solo sese sahip olmaları gerekir. Seçmelere katılırken Zollar, “Onların benzersiz bir bakış açısına sahip olabileceklerini, bir sese sahip olduklarını bilmelisiniz” dedi.

“Günümüzde çağdaş dansta çok fazla standardizasyon olduğunu hissediyorum” diye devam etti. “Sanki herkes soprano, sanki herkes aynı aralıkta şarkı söylüyormuş gibi.”

Urban Bush Kadınlarının performanslarının “her zaman aynı şeyi yapmakla ilgili olmadığını” söyledi. Eğer gücün rutine doğru sürüklendiğini görürsem onlara araştırma yapmamalarını söylerim. Bir yapı var ama biraz farklı bir şey yaparsam buna tepki vermeniz gerekiyor. Bazen doğaçlama terimini kullanmıyorum. Anı yaşamak diye buna derim.”

Zollar'ı yaklaşık 50 yıldır tanıyan ve onunla sık sık çalışan Harris, Urban Bush Kadın dansçılarıyla çalışmanın müzisyenlerle çalışmak gibi olduğunu söyledi.

“Jawole bir doğaçlamacı gibi beste yapıyor ve her zaman ruha yer bırakıyor” dedi. “Ne istediği konusunda çok spesifik fikirleri var ama farklı bir şey getirmenizi memnuniyetle karşılıyor. Bu bir risk ama bilinçli bir risk. Uzun zamandır bu işi yapıyoruz.”

Zollar, Urban Bush Women'ın başlangıcında “Para yoktu, altyapı yoktu, sadece ben üretiyordum” diye anımsıyor. Özgürlüğü bunda bulduğunu söylüyor. Direnişle karşılaşsa bile ne yapmak istiyorsa yaptı. (“İnsanlar 'Erkekler gibi dans ediyorsun' dedi. Bunu çok duyduk” diyor.) Ancak zamanla bir organizasyon kurdu. “Ve bununla beni destekleyen pek çok şeyi başardım” diyor ama aynı zamanda bunaltıcı da hissettiriyor.

Hatta 20 yıl önce bir çıkış yolu bulmaktan bahsediyordu. Bir noktada şirketi dağıtmayı düşündü. “Fakat üzerine inşa edilecek çok fazla miras ve malzeme vardı, bu yüzden doğru gelmiyordu” dedi. Sonunda Judson ve Speis'in “Saç ve Diğer Hikayeler”in koreografisini yaptığını gördüğünde şöyle düşündü, “Ah, hazırlar. İşte o an.”

Zollar, “Benimkinden farklı olarak cesur, cesur bir vizyon ve korkusuzluk vardı” dedi. “İşleri ileriye taşıyabilecek şey budur.”

Speis kendisinin ve Judson'un seçilmesine şaşırmadığını söyledi. Kendisi 2008'de, Judson ise 2001'de örgüte katıldı. Her ikisi de bir süreliğine uzaktaydı ve 2013'te geri döndü. Speis, Zollar'la bir çalışmanın koreografisini yaptı. Speis, “Unvana sahip olmadan liderler olarak geliştik” dedi. Zollar onları hazırladı.

Speis, satın almanın doğal bir ilerleme gibi hissettirdiğini söyledi. “Urban Bush Women'da herkes aktif bir üyedir” diye ekledi. “Bir sanatçı olarak yeteneğinizi geliştirmeye, derinleştirmeye ve keşfetmeye devam ediyorsunuz ve alan da bunu destekliyor.”

Speis, şirketi üniversitede keşfettiğini hatırladı. “Burada çok farklı ama yine de birbirleriyle uyum içinde olan siyah kadınlardan oluşan bir topluluk vardı” dedi. “Sanki resmi bir dans alanına girdiğimde kaybettiğim parçalarımı geri almama izin verilmiş gibi derin bir deneyimdi.”

Judson, Urban Bush Kadınlarının deneyimlerini benzer şekilde anlattı. “Baleyi ve modern dansı bir kenara bırakıp kilisede ve siyahi bir kız olarak sokaklarda öğrendiklerimi hatırlamak zorunda kaldım” dedi. “Bunda ustalık geliştirmeyi ve bunu okulda öğrendiklerimle birleştirmeyi öğrendim.”

Speis, “Jawole'un 'Jawole ol' dememesi önemlidir” dedi. “'Ne yaptığını anla' yazan bu kapsayıcıyı yarattı.”

Hayırsever MacKenzie Scott'un 3 milyon dolarlık bağışı sayesinde Urban Bush Kadınları mali açıdan her zamankinden daha istikrarlı bir şekilde yoluna devam ediyor. “Scat!” bundan sonra Kuzey Carolina'daki Amerikan Dans Festivali'ne gidecek ve burada Zollar, yaşam boyu başarı ödüllerine eklenecek. Temmuz ayında Lincoln Center'da Şehir İçin Yaz kapsamında ek 40. yıl dönümü etkinlikleri gerçekleştirilecek. Birliğin diasporası dediği şey büyümeye ve yayılmaya devam ediyor.

Peki Zollar? “Artık insanların benim hakkımda ne düşündüğüne uymayan daha fazla şey yapabilirim” diyor. Yakın zamanda performans sanatçısı Taylor Mac ile birlikte çalıştığında insanlar şaşırdı; şöyle diyor: “Ben de 'Beni tanımıyorsun!' dedim.”